Fokus na ścianę - najnowsze trendy w aranżacji wnętrz

Fokus na ścianę – najnowsze trendy w aranżacji wnętrz

Ściany przestały być jedynie elementem podziału przestrzeni wnętrza. Doszły do głosu i zaczęły grać rolę pełnoprawnego uczestnika aranżacji. Architekci na nowo odkrywają potencjał ścian, udowadniając w swoich projektach, że mogą one nadawać oryginalny charakter pomieszczeniu, jednocześnie stanowiąc jego dekoracje. Obecnie, szczególnie trzy trendy wysuwają się na prowadzenie: surowy tynk, cegła malowana na jasne kolory oraz lamperie. Poznajcie bliżej najnowsze trendy w aranżacji wnętrz i zaproście je do swoich domów. 

Sypialnia z surową ścianą. | Projekt: Scadilove

Surowy tynk

Surowa ściana przestała być domeną stylu industrialnego, gdzie wykorzystywana była jako element spójnej aranżacji. Obecnie „obnażony” tynk wykorzystuje się jako kontrast we wnętrzach eklektycznych, tło dla stylistyki shabby chic, lub jako ciekawy akcent dekoracyjny minimalistycznych pomieszczeń. Właśnie ten ostatni zabieg został wykorzystany w realizacji mieszkania autorstwa studia Archiwisła, gdzie ascetyczna, biała aranżacja została ocieplona drewnianą jodełką oraz ścianą imitującą zniszczoną powierzchnię z wieloma warstwami różnokolorowej farby. Podobna dekoracja znajduje się w korytarzu, gdzie ściana zestawiona jest z marmurową podłogą. 

Dekoracja ściany ociepla minimalistyczne wnętrze. | Projekt: Archiwisła, fot. Martyna Rudnicka
Proj.: Archiwisła, fot. Martyna Rudnicka

Kolejnym przykładem realizacji, w której została wykorzystana surowość ściany, jest mieszkanie autorstwa PB Studio. W tym przypadku zdecydowano się ujawnić, co kryje konstrukcja z lat 80. Żelbetonowa struktura okazała się być wyjątkowo malownicza, a dzięki pokryciu okręgu złotą farbą uzyskano księżycowy efekt, świetnie wpisujący się w klimat sypialni.

Proj. PB Studio; fot. Hanna Połczyska, kroniki studio

Zastosowanie „obnażonego” tynku, nadało wybitnie eklektycznego charakteru mieszkaniu z pracownią, projektu studio architektonicznego ma.pa. Wnętrze łączy w sobie ducha starej kamienicy z meblami vintage oraz nowoczesnym wyposażeniem. 

Proj.: studio ma.pa, fot.: Maciej Spiess

Trend na surowe tynki jest mocno związany z coraz popularniejszą filozofią Wabi-sabi, która skupia się na odnajdowaniu piękna w niedoskonałościach i akceptacji naturalnego cyklu starzenia się. Przełożeniem nurtu na język designu jest wykorzystywanie materiałów dalekich od perfekcji, naruszonych zębem czasu czy z widocznymi oznakami użytkowania .

Obecne trendy w aranżacji wnętrz udowadniają, że surowa ściana dogada się z każdym stylem. | Proj.: studio ma.pa, fot.: Maciej Spiess

Cegła malowana na jasne kolory

Moda na ceglane ściany obecna jest w trendach aranżacji wnętrz od wielu lat. Jednak obecnie odchodzi się od jej pomarańczowej wersji, która była silnie związana ze stylem industrialnym i miała współtworzyć pofabryczny klimat. Coraz częściej cegła malowana jest na biało lub szaro, dzięki czemu zyskuje na elegancji i optycznie powiększa pomieszczenia. Projekt sypialni One Design udowadnia, że biała, ceglana ściana jest świetnym tłem dla wyposażenia kojarzonego ze stylem glamour, np. pikowanego, welurowego zagłówka. 

Proj. One Design (Katarzyna Barbella-Aponte)
Projekt mieszkania autorstwa Silke Studio, wykorzystuje cegłę pomalowaną na biało w stylu eklektycznym. |Proj.: silke | Zdjęcia: Alicja Kozak, Przemysław Kuciński
Tekstylia w sypialni złagodzą surowy charakter cegły. | Proj. SAS Wnętrza i Kuchnie

Pomalowanie oryginalnej cegły na biało, jeszcze bardziej uwypukla jej strukturę: układ, nierówności czy uszczerbienia, a prześwitujący pierwotny kolor, podkreśla surowość ściany. Reszta zależy od elementów wyposażenia, które nadają wnętrzu konkretny charakter.

Proj.: studio ma.pa, fot.: Maciej Spiess
Surowa ściana pomalowana na biało, optycznie powiększa pomieszczenie i nadaje mu ciekawego charakteru.

Jeśli nie jesteś posiadaczem ceglanych ścian, możesz stworzyć ich wierną kopie za pomocą płytek imitujących wozówki. Wystarczy pokryć nimi jedynie fragment, by powstała oryginalna dekoracja pomieszczenia. 

Płytki Wow Design z kolekcji BRIQUES dostępne są w showroomach Internity Home i Prodesigne.

Wow Design Płytki | Kolekcja BRIQUES

stwórz surowy look swoich ścian, dzięki płytkom dekoracyjnym

Lamperie

Lamperiami nazywane były dekoracyjne okładziny dolnej części ścian, wykonane najczęściej z marmuru, stiuku lub drewna. Poza walorem estetycznym, ich zadaniem było zabezpieczenie ścian przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami i zabrudzeniami. Wykonanie lamperii było nie tylko ekskluzywnym, ale i drogim sposobem wykończenia, dlatego w celu osiągnięcia podobnych rezultatów, szczególnie tych ochronnych, zaczęto pokrywać dolną części ścian farbą olejną. Takie rozwiązanie znane jest nam z klatek schodowych czy szkolnych korytarzy. Aktualnie lamperia przeżywa wielki renesans, a architekci znów podnoszą ją do rangi sztuki, udowadniając, że może być wykonana z dobrych materiałów, nie generując przy tym zbyt wysokich kosztów.

Lamperia nad blatem kuchennym, wykonana z płytek lastryko. | proj. OIKOI, zdj.: Martyna Rudnicka

Lamperię można wykonać samodzielnie, np. pokrywając pas ściany wzorzystą tapetą, kontrastową farbą, bądź montując fragment płyty MDF. Bardziej wymyślną dekorację można uzyskać dzięki sztukaterii.

Proj.: silke | Fot.: Alicja Kozak, Przemysław Kuciński

Sztukaterie, czyli klimat dawnych lat w nowoczesnym wydaniu

Fantazyjna lamperia z sztukaterii. | Projekt: Filip Domagała (Domagala Design), fot.: Ayuko Studio
Lamperia w kuchni, poza dekoracją, spełnia również swoją praktyczną funkcję. | Źródło @aletuladnie

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków