POLSKA ZAGRODA, DOM JEDNORODZINNY | Proj: BXBstudio

 

Metamorfoza budynków gospodarczych 

Zaprojektowana Polska Zagroda posiada wyjątkową bryłę, a jej forma wynika z nawiązania do istniejącego układu zabudowy gospodarczej, ukształtowania terenu, potrzeb funkcjonalnych oraz podziału na strefy mieszkalne oraz lokalizacji drzew, które chciano zachować. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna BXBstudio Bogusław Barnaś.

Nowoczesny projekt domu inspirowany polską tradycją

W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, powstaje pięć współczesnych Stodół Polskich. Budynki te tworzą ciekawą przestrzeń – z jednej strony powstał kameralny dziedziniec razem z istniejącym, historycznym, Domem Starym, który został zrewitalizowany, a z drugiej strony niezwykle dynamicznie otwierają się na otaczający krajobraz, pełen bujnej zieleni i niewielkich stawów.

Stodoła Pierwsza zlokalizowana przy wjeździe na posesje to garaż oraz siłownia. Architektom zależało na osiągnięciu efektu zachwytu poprzez zastosowane wyłącznie drewna jako materiału konstrukcyjnego oraz wykończeniowego. Jest to bryła, która tworzy nową formę garażu. Na celu ma dostarczyć użytkownikowi autentyczne przeżycie przygody polegającej na wjechaniu do drewnianej spektakularnej przestrzeni wiejskiej stodoły.

Stodoła druga to strefa wejścia, która otwiera się przeszklonym podcieniem na przyległy dziedziniec. Transparentna fasada została pokryta ażurowymi drewnianymi łuskami, które nawiązują do ornamentu zdobiącego wejście Domu Starego. Stodoła trzecia to strefa dzieci oraz centralnie zlokalizowany hol główny. Stodoła czwarta mieści kuchnie otwartą na dziedziniec oraz dwa gabinety zlokalizowane po przeciwnej stronie w sąsiedztwie gęstej zieleni i stawu.

Stodoła piąta to dwupoziomowa przestrzeń dzienna, która jako jedyna w domu posiada otwarcie na wszystkie strony świata – wewnętrzny dziedziniec, otaczający krajobraz jak również zadaszony taras kominkowy. Ściana szczytowa salonu otwiera się na ażurową strukturę drewnianego tarasu. Zamierzony efekt nawiązuje do rozebranej w tym miejscu starej stodoły. Na piętrze znajduje się sypialnia przyległa do pomostu, który prowadzi nas w krainę otaczających dom jezior. Na poddaszu zlokalizowano kameralne pomieszczenie widokowo-kontemplacyjne. 

Koncept

Koncept

Koncept

Koncept

 

Przyjęta filozofia projektowa w BXBstudio, to szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Relacja ta wynika z poszukiwania kontekstu kulturowego, ale jednocześnie poszukiwania współczesnej formy, współczesnego designu. Wierzymy, że ten sposób kreowania przestrzeni zapewnia naszym budynkom trwałość i ponadczasowość, że dzięki temu nie są one anonimowe, pozbawione duszy, że są czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem.” – mówi architekt Bogusław Barnaś

 

 

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Dorota Ryszkiewicz-Grycel

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków