W jaki sposób pandemia wpłynie na nasze życie, a tym samym na projektowanie naszych domów?

Żyjemy w chwili wielkich zmian. Pewne jest też to, że nasze domy stały się bohaterami tego szczególnego momentu, w którym obecnie żyjemy. Nie trzeba dodawać, że cała ta sytuacja zmieni sposób, w jaki żyjemy, a także sposób, w jaki projektujemy. Pytanie, na które dzisiaj próbujemy odpowiedzieć, brzmi: jaki sposób pandemia wpłynie na nasze domy?

Naturalna narzuta MOYHA dostępna w wielu kolorach

Naturalna narzuta MOYHA dostępna w wielu kolorach

Naturalna narzuta MOYHA dostępna w wielu kolorach

Naturalna narzuta MOYHA dostępna w wielu kolorach

Czy myślicie, że blokada życia przez pandemię, na dłuższą metę zmieni sposób, w jaki żyjemy w naszych domach?

Moją pierwszą myślą było to, że nikt z nas nie był przyzwyczajony do życia w domu przez 24 godziny na dobę, więc tak, to zdecydowanie początek zmiany. Mam nadzieję, że ten czas nie będzie trwał wiecznie, ale będzie miał długoterminowy wpływ na naszą psychikę.

proj.: Mariola Kowalska i Paulina Ledzion http://www.studiorysik.pl/ | fot: Bartek Wileński

proj.: Mariola Kowalska i Paulina Ledzion http://www.studiorysik.pl/ | fot: Bartek Wileński

Myślę, że ludzie też w końcu zrozumieją znaczenie dobrego projektu wnętrza. Projektowanie domów nie będzie już traktowane jako „robienie ładnych rzeczy”, to będzie nowa kwestia jakości życia, wprowadzenia wellnessu do naszych wnętrz. Zawsze byłem osobą pozytywną i myślę, że cała ta sytuacja nabierze nowego znaczenia dla niektórych ról i zawodów – na przykład architektów, projektantów wnętrz, specjalistów od wyposażenia wnętrz. Te zawody były nie do końca dobrze rozumiane.

proj.: Mariola Kowalska i Paulina Ledzion http://www.studiorysik.pl/ | fot: Bartek Wileński

proj.: Mariola Kowalska i Paulina Ledzion http://www.studiorysik.pl/ | fot: Bartek Wileński

A zmiany w myśleniu nastąpią dlatego, gdyż przy zakupie domu czy mieszkania, wszyscy będziemy pamiętać o tych czasach, kiedy byliśmy zmuszeni przez kilka tygodni poddać się kwarantannie. Pozostanie też kwestia wyboru materiałów wykończeniowych. Wszyscy będziemy decydowali się na produkty dobrej jakości, ekologiczne, wytrzymałe i sprawdzone.  

Projket domu Kaza Interior Design

Wizualizacje & Grafika: BXB studio Bogusław Barnaś

Przyjrzyjmy się dokładnie temu tematowi. Obserwując, rozmawiając z osobami zajmującymi się aranżacją wnętrz dowiedziałam się o kilku interesujących trendach wnętrzarskich wywołanych kryzysem pandemicznym, które wkrótce zmienią się w naszym życiu jak również w projektowaniu naszych domów.

10 przyszłych trendów we wnętrzach domów

#Objęcie Niksena

Niksen to holenderskie słowo, które można przetłumaczyć dosłownie na „ nic nie robić ”, a przede wszystkim robienie czegoś, bez żadnego celu. Ściśle związany z koncepcją uważności i dobrego samopoczucia. Niksen jest już uznawany za sposób na wyjście z wypalenia zawodowego i zwiększenie kreatywności w perspektywie długoterminowej. Obecnie dzieje się tak, że zostaliśmy zmuszeni do pozostania w kwarantannie w naszych domach, musimy również zwolnić.

Prawdopodobnie mamy więcej wolnych chwil na nic nie robienie. Przed pandemią częściej żyliśmy w niepokoju i poczuciu winy, ponieważ wzrastaliśmy z kultem produktywności. Po tych czasach blokady pandemią zdamy sobie sprawę, że czasami najlepszą rzeczą jest po prostu nic nie robić przez jakiś czas, aby wrócić później zdrowiej i wydajniej. Niektóre branże na pewno nie poczuły wyluzowania i większej swobody. Ja pomimo, iż pracuję w domu od 10 marca nie narzekam na brak pracy, a nawet siedzę w niej dłużej. 

Źródło: @pat__square

W rezultacie przestrzenie przypominające sanktuarium w naszych domach również staną się modne i więcej czasu poświecimy uwagi na urządzenie kącików relaksacyjnych, w których z przyjemnością przeczytamy książkę lub pomedytujemy.  

 

GORĄCE TRENDY W URZĄDZANIU WNĘTRZ 2020 ROKU. MINDFULNESS!

#Home Office

Z pewnością zobaczymy powrót do dedykowanych miejsc pracy w domu, prawdziwych biur domowych , więcej niż tylko tymczasowe kąty w pokoju. Kiedy spędzasz dużo czasu pracując z domu, musisz mieć przestrzeń, którą można oddzielić od reszty domu, aby być bardziej produktywnym, ale także mieć wyraźny rozdział między godzinami pracy a relaksowaniem się / przebywaniem w domu.

Wygodne meble biurowe, dobre oświetlenie, funkcjonalne przechowywanie, wkrótce zobaczą rosnące zapotrzebowanie w aranżacji wnętrz. Oprócz tego będziemy projektować biura domowe, które będą odpowiednie do prowadzenia rozmów wideo. To znaczy będą jak najbardziej dźwiękoszczelne, ale jednocześnie estetyczne, aby można je było wyświetlać na ekranie.

ton krzesło stylowe domowego biuro w stylu vintage

Home office w stylu art deco

Home office w stylu art deco

#Prywatność i izolacja akustyczna 

Jak pisałam w poprzednim punkcie, zaczynamy robić w domu pewne działania, które wymagają nowych rozwiązań, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Rozmowy wideo wymagają rozwiązań dźwiękoszczelnych , i jest to trend, który widzieliśmy już wiele razy w ubiegłym roku wśród miejsc pracy, który na pewno będzie teraz częścią środowiska domowego.

Lampy LUCEPLAN FAREL mają zdolność tłumienia dźwięków:

Akustyczna lampa Luceplan Farel

Lampa Luceplan

Pozostając przez kilka tygodni w kwarantannie, być może w dużej rodzinie z dziećmi, wszyscy ponownie zastanawiamy się nad pojęciem prywatności. Może to doprowadzić nas do ponownego przemyślenia układu domu w kierunku  ścisłego planu, zamiast otwartych przestrzeni, które były kluczowym trendem we wnętrzach w ostatnich latach. Zapomnimy więc o dużych otwartych wnętrzach, w których kuchnia-salon-jadalnia znajdują się w jednym miejscu. Będziemy szukać miejsca, w którym gotując nie będziemy denerwować innych domostw, lub na przykład osobnego wejścia, w którym będziemy mogli zdjąć buty bez wnoszenia ich do domu.

Myśląc jeszcze dalej, może zaistnieć potrzeba stworzenia oddzielnych przestrzeni ze wszystkimi udogodnieniami, na wypadek, gdyby jeden członek rodziny został zainfekowany wirusem.

#Zdrowe przestrzenie 

Po tych innych dniach wszyscy będziemy rozwijać nowe zainteresowanie i wrażliwość na higienę domową i odkażanie. Przyniesie to wiele interesujących zmian w naszych domach, wraz z przyspieszeniem niektórych technologii, które już istnieją, ale nie były tak powszechne, lub wynalezieniem wielu nowych technologii, które pomogą w higienie naszych domów.

Łazienka w domu jednorodzinnym projekt Spacelab

Pomyśl na przykład o oczyszczaczach powietrza, monitorowaniu jakości powietrza w pomieszczeniach, nowych systemach filtracji powietrza i wody. Ale także na temat materiałów odpornych na zarazki na podłogi i powierzchnie, a także technologii automatycznego czyszczenia, które mają być zintegrowane z meblami, na przykład w szafach i szafkach kuchennych. Zastanawiam się również nad zmianami tkanin, na przykład dywanami, które można łatwo czyścić. Lampy ultrafioletowe mogą być również nową technologią, którą można zintegrować w domu, aby zabić bakterie i wirusy.

Podłoga winylowa Charme Parquet

Podłoga winylowa Charme Parquet

Pandemia może też wpłynąć na projektowanie łazienek. Może przynieść znaczny wzrost popytu na inteligentne toalety, które obecnie są bardzo powszechne tylko w niektórych krajach, takich jak Japonia. Automatyczne krany czyszczące, które teraz widzimy tylko w niektórych publicznych toaletach.

Baterie umywalkowe obsługiwane bezdotykowo są coraz bardziej popularne nie tylko w branży projektowej, ale także znajdują zastosowanie w prywatnych łazienkach. Za ich wyborem przemawia fakt, że łączą w sobie komfort użytkowania z wyjątkową higieną. Dodatkowo mogą być atrakcyjnym elementem wystroju nowoczesnej łazienki.

 

#Sterownie głosem

Inteligentne domy i kontrola głosu już dzieją się teraz. Ale bądźmy szczerzy, zanim nie musieliśmy dotykać niektórych powierzchni, wszyscy myśleliśmy, że inteligentne technologie są po prostu czymś, co ułatwia nasze życie i chłodzi nasze domy.

Zastanawiamy się teraz, ile rąk może dotykać klamek naszego wejścia (zwłaszcza, jeśli mieszkamy w wielkim bloku) lub przycisków windy. Właśnie dlatego kontrola głosu może stać się obecnie ogromnym trendem. Ponadto dla osób żyjących samotnie może to być naprawdę pomocne rozwiązanie na wypadek, gdy poczują się chore i potrzebują pomocy.

Jeśli chodzi o ludzi żyjących samotnie, zwłaszcza seniorów, kryzys może przynieść nowe sposoby integracji mediów cyfrowych w naszych domach . Pomyśl o dostępnych sposobach, w jak technologia może być łatwo wykorzystywana zarówno przez seniorów, jak i młode pokolenia znające się na nowinkach.

#Świadome projektowanie oświetlenia w domu

Oświetlenie BLUNAMI to innowacyjna oprawa oświetleniowa, symulująca światło słoneczne i nieboskłon. Największa zaleta tego oświetlenia jest to, że emituje światło możliwie najbardziej zbliżone do tego słonecznego. Jeśli długo przebywasz w pomieszczeniu pozbawionego naturalnego oświetlenia – wybierz BLUNAMI, które dostępne jest w salonach Internity Home i Prodesigne. 

Oświetlenie Blunami

#Nowe miejsca przed domem 

Jedną z rzeczy, które zostały absolutnie przyspieszone z powodu pandemii, są z pewnością zakupy online, a co za tym idzie dostawa do domu. Czy domy przyszłości będą miały małą przestrzeń przed wejściem, która będzie przeznaczona na zrzucenie paczki ? Myślę, że tak i wyobrażam sobie tę przestrzeń jak małą przestrzeń, w której można odbierać dostawy dronów, w której można rozpakować rzeczy i wyrzucić paczkę bez konieczności wprowadzania jej do domu.

Proj: Digital Effect Design Studio

Kolejnym rosnącym trendem może być projektowanie  przestrzeni do przechowywania, takich jak spiżarnie . Gdybyśmy sądzili, że te przestrzenie są opłacalne tylko w dużych domach, po tym kryzysie prawdopodobnie zmienimy zdanie. Swoją chwilę mogą mieć także lodówki i jadalnie.

Spiżarnia dobrze zaprojektowana to powracający trend przyszłości

Spiżarnia dobrze zaprojektowana to powracający trend przyszłości

Myśląc dalej, wszelkiego rodzaju technologie, które uniezależnią nasze domy od reszty świata, mogą się znacznie rozwinąć. Myślę o panelach słonecznych i geotermalnych, które mogą zapewnić zaopatrzenie w wodę, energię elektryczną i ogrzewanie w przypadku wyłączenia, a ponadto są w pełni zrównoważone.

#Zieleń

Po kwarantannie w mieszkaniu wszyscy będą absolutnie chcieli mieć mały ogródek lub przynajmniej mały taras, na którym spędzają trochę czasu na świeżym powietrzu.

Wszystkie rzeczy związane z ogrodnictwem zobaczą ogromny powrót, wraz z nowymi sposobami włączania zieleni do domów. Ogrody pionowe i ogrodnictwo wewnętrzne przeżyją boom, jako sprawdzony sposób na zmniejszenie stresu i poprawę jakości powietrza w naszych domach. Uprawa tego, co jesz, może stać się opcją do zbadania również w pomieszczeniach, dzięki małym obszarom wewnętrznym wyposażonym w sztuczne światło, powietrze i wodę, aby umożliwić uprawę warzyw.

Biofilia stanie się prawdziwą koniecznością, a nie tylko trendem.

Łazienka zaprojektowana w trendzie biofilic

Łazienka zaprojektowana w trendzie biofilic

#Mniej znaczy więcej a wspieranie lokalnych biznesów nie dużych sieciówek będzie najmodniejsze 

Prawdopodobnie odkryjemy, że tak, możemy żyć mniej. Możemy nawet udać się na zakupy żywności co 10 dni. Rozwijamy także silniejsze poczucie wspólnoty i, miejmy nadzieję, nową wrażliwość na środowisko.

Lokalny design i  rzemiosło również będą rosnąć, po pierwsze dlatego, że będziemy chcieli przywrócić swoją ekonomię, miejmy nadzieję, że znajdą się korzyści dla lokalnych produkcji kosztem rzeczy, takich jak „wyprodukowano w Chinach”. Po drugie, ponieważ ludzie prawdopodobnie zdadzą sobie sprawę z tego, jak bardzo świat jest zależny od Chin i kilku innych krajów (Bangladesz, Indie…) pod względem produkcji i że nie jest to zrównoważone. Musimy zweryfikować nasz zglobalizowany „liniowy” sposób projektowania i produkcji. Musimy stworzyć lepszy system z uczciwymi warunkami pracy i produkcją, który stymuluje społeczności, regeneruje środowisko i nie narzuca nieuczciwej konkurencji.

Miejmy nadzieję, że kryzys przyniesie wiele pozytywnych nowych rzeczy w naszych domach w perspektywie długoterminowej. Zawsze zapraszamy do naszych salonów jesteśmy lokalnym biznesem. Proponujemy znakomite wzornictwo, trwałe i w najlepszym wydaniu. Przyjdź i sprawdź nas. Do zobaczenia. 

 

Adresy naszych salonów Warszawa, Kraków i Łódź >> Kliknij

 

 

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków