Eksperymentalne pustynne miasto Paolo Soleri

Architekt wizjoner Paolo Soleri

Paolo Soleri włoski architekt i wizjoner w 1970 roku wymyślił eko-miasto Arcosanti, bazując na opracowanej przez siebie idei „arcology” – architektury integralnie połączonej z naturą. W odróżnieniu od innych eksperymentalnych koncepcji, Arcosanti przybrało materialną postać – powstało w Arizonie jako osada zaprojektowana tak, by w jak najmniejszym stopniu ingerować w naturalny porządek przyrody. Jednak prawdopodobnie pozostanie jedynie urbanistycznym laboratorium.

Eksperymentalne pustynne miasto Paolo Soleri

Na pustyni Arizona Arizona znajduje się Niedokończone „Miasto przyszłości”

Na środku pustyni w Arizonie istnieje wielka sprzeczność: eksperymentalne miasto zaprojektowane dla tysięcy, które obecnie liczy zaledwie kilkadziesiąt mieszkańców.

Od prawie pięciu dekad grupa o nazwie Fundacja Cosanti pracuje nad zbudowaniem miasta, które zainspiruje nową przyszłość urbanistyki. Obecnie projekt jest tylko w 5 procentach ukończony.

Arcosanti miało być miastem przyszłości, kontestacją idei mistrza Soleriego – Franka Lloyda Wrighta. Soleri uważał, że projektowanie uroczych przedmieść prowadzi do upadku miasta i może stać się powodem, dla którego zmieni się ono w swoistą pustelnię. Ludzie zamiast tworzyć kulturową wspólnotę, uwierzą, że potrafią osiągnąć samowystarczalność, „która pozwoli im i ich rodzinom odgrodzić się od społeczności w idealnym domostwie”

Kawiarnia

W ciągu kilkudziesięciu lat badań, Soleri dążył do opracowania znaczącego systemu architektury poprzez zastosowanie zasad ekologicznych w projektowaniu wysoce zintegrowanych i kompaktowych przestrzeni miejskich. Jego praca ma na celu położenie kresu marnotrawstwu urbanizacji, jak również jej tendencji do izolowania ludzi od siebie nawzajem i społeczności. Projekt nadal pozostaje w budowie, Arcosanti może pomieścić 5000 mieszkańców w swojej strukturze na 25 akrach.

Eksperymentalne pustynne miasto Paolo Soleri

Pisarz Kyle Chayka opisuje architekturę tego miejsca: Budynki Soleri pokazują sztuczkę polegającą na tym, że wydają się naturalne, ale jednak są wykonane przez maszyny, z regularnymi, miękkimi krzywiznami, łukami. Tubylcy Arcosanti mieszkają jakby w domkach dla hobbitów, są one zatopione częściowo w ziemi. Dobrze oświetlone przez wielkie półkoliste okna. Miasto można pokonać w 15 minut, spacerując po małych schodach, które łączą miniaturowe place. Natomiast na obrzeżach miasto jest jeszcze otoczone resztkami sprzętu budowlanego, wygląda tak jakby dziecko nagle przestało bawić się zabawkami. 

Eksperymentalne pustynne miasto Paolo Soleri

Czy niepowodzenie wcielenia w życie idei miasta przyszłości Soleriego opiera się na braku funduszy czy na arogancji autora, który zamiast naprawić istniejące organizmy miejskie z ich licznymi problemami, chciał być twórcą image’u świata. Niezależnie od tego, co stanie się z Arcosanti, przewidywania Soleriego sprawdziły się. Śródmieścia zaczęły pustoszeć. Wielofunkcyjne centra miast, zgodnie z tak zwaną specjalizacją, zainicjowane przez rewolucję przemysłową, utraciły sens pierwotnego modelu ludzkiego osiedlania, obowiązującego od niepamiętnych czasów. Oddzielenie mieszkalnictwa, biznesu i przemysłu poskutkowało urbanizacją łatwo dostępnych gruntów. Ludzie zaczęli wyprowadzać się z zagęszczonego śródmieścia na przestronniejsze, przesycone zielenią przedmieścia. Za nimi podążyli twórcy centrów handlowych. W efekcie tego wiele śródmieść praktycznie zostało pozbawione życia. 

 Jeff Stein, architekt i współprzewodniczący fundacji Cosanti, pracuje w swoim mieszkaniu

Jeff Stein, architekt i współprzewodniczący fundacji Cosanti, pracuje w swoim mieszkaniu

Richard Fox, ogrodnik, który po raz pierwszy przeprowadził się do Arcosanti w 1972 roku, wciąż tu mieszka i zarabia na sprzedaży dzwonów (odlewane są one z brązu a zaprojektowane przez Soleri) W mieście co roku gości około 50 tysięcy turystów. Mieszkańcy udostępniają swoje mieszkania przez AIRBNB i starają się w ten sposób zapewnić sobie fundusze na dalszy rozwój miasta. 

Przeczytajcie również: 

Przyszłość architektury leży w płytkach wielkoformatowych

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków