Bon appétit! Kuchenne trendy okiem stylisty

Kuchnia to miejsce, które na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniło. Nie tylko ze względu na postęp technologii, ale także na nasz styl życia. O tym jak zmieniają się trendy w tym wnętrzu i czy istnieje klucz do zaaranżowania kuchni ponadczasowej, opowiedział stylista wnętrz Michał Gulajski.

 

Szara kuchnia
Szara kuchnia (Fot. mat. prasowe)

 

Redakcja: Odwiedzasz wiele miejsc, mieszkania i domy w różnych stylach. Jak zmieniają się nasze kuchnie? Jest jakaś tendencja, w stronę której zmierzamy?

Michał Gulajski: Zauważalną obecnie tendencją jest tworzenie inteligentnych kuchni. Chętnie wprowadzamy nowinki techniczne mające na celu zwiększyć funkcjonalność, ale i estetykę tych wnętrz. Tak naprawdę odwiedzane przeze mnie wnętrza odzwierciedlają styl życia domowników, ich przyzwyczajenia, potrzeby i poczucie estetyki.

Należy pamiętać, że pomieszczenia te tworzy się na lata, dlatego ważne jest stworzenie przede wszystkim tak zwanej bazy, której podstawowymi cechami będą ponadczasowość i uniwersalność, a dopiero potem stawiać na zmieniające się trendy.

Powoli odchodzi się od bezpiecznej bieli w kuchni, która szczególnie dobrze sprawdzała się w małych pomieszczeniach, optycznie powiększając przestrzeń oraz łatwo współgrając z każdym kolorem i stylizacją.

 

We wnętrzach to rok odważnych, którzy nie boją się wprowadzić do swojego otoczenia mocnych barw, granatów, burgundu, zieleni i złota, dużych matowych powierzchni (ściany i fronty szafek) uwieńczonych błyszczącymi dodatkami. Na koniec chciałbym dodać, że ocena estetyczna wnętrza jest względna, najważniejsze, aby w urządzonej kuchni komfortowo czuli się sami domownicy.

 

Pomysły na wykorzystanie złota we wnętrzach – sprawdź nasze moodboardy >>

 

Ażurowe szafki górne i złote detale to największe trendy w urządzaniu kuchni (fot. mat. prasowe)
Ażurowe szafki górne i złote detale to największe trendy w urządzaniu kuchni (fot. mat. prasowe)
Ażurowe szafki górne i złote detale to największe trendy w urządzaniu kuchni (fot. mat. prasowe)
Dekoracje do kuchni powinniśmy dobierać tak samo starannie jak do innych wnętrz (fot. mat. prasowe)

 

Red.: Jakie trendy będą nam towarzyszyć w tym sezonie?

M. G.: Nie jestem zwolennikiem podążania za trendami – wolę koncentrować się na bardziej ogólnych tendencjach i dążyć do tworzenia przestrzeni ponadczasowych. Jednak w tym sezonie pojawiło się kilka zjawisk wartych uwagi. Przede wszystkim – inspiracja stylem art deco i urban jungle.

Niezmiennie mile widziane są wysokiej jakości materiały i stonowana, oszczędna kolorystyka: granaty, czerń i złoto – które dodają przestrzeniom wyrafinowanej elegancji. Nie będziemy się jednak nudzić – ostatnio modne jest połączenie matowych frontów z błyszczącymi dodatkami oraz wszelkie geometryczne formy. Odchodzi się także od górnych szafek na rzecz ażurowych półek z wyeksponowanymi dodatkami, które dodają kuchniom lekkości. Jednak najważniejszym dla mnie trendem jest fakt, że podczas projektowania przestrzeni, w dalszym ciągu najważniejszy jest inwestor, jego styl życia i przyzwyczajenia.

 

szara kuchnia
Szara kuchnia w eklektycznym klimacie (fot. mat. prasowe)

 

Red.: Co tworzy klimat kuchni – jakie detale warto ukryć, a jakie pozostawić w zasięgu wzroku?

M. G.: Jak już wspomniałem, klimat wnętrza tworzą przede wszystkim jego właściciele, ich styl życia, celebracja posiłków i przyzwyczajenia – czyli to, co staram się zawsze przekazywać moim Klientom na początku współpracy. To cechy użytkowników determinują styl jaki będzie obowiązywał w kuchni.

W następnej kolejności atmosferę stworzą dobrze dobrane meble kuchenne i materiały wykończeniowe. Na pewno warto zastanowić się nad zakamuflowaniem dużego sprzętu AGD, na rzecz wyeksponowania małych i częściej używanych sprzętów. Unikalnego charakteru, a co za tym idzie – indywidualizmu, nadadzą także dekoracje, które mogą mieć również funkcje praktyczne. Nie muszą być to wyszukane i markowe akcesoria. Również pojemnik do przypraw w odpowiednim kolorze, o ciekawej fakturze i niepowtarzalnym kształcie, może dodać niepowtarzalnego uroku. Dlatego warto dobierać dodatki, nawet kuchenne, ze starannością. Konsekwencja, dobrej jakości materiały, ciekawie zestawione dodatki i spójna kolorystyka pozwolą cieszyć się kuchnią przez długi czas.

 

Szlachetne dekoracje w kuchni | Fot. mat. prasowe
Szlachetne dekoracje w kuchni | Fot. mat. prasowe
Złote dekoracje na tle matowych frontów | Fot. mat. prasowe
Złote dekoracje na tle matowych frontów | Fot. mat. prasowe

 

Red.: Jak szybko przeprowadzić metamorfozę kuchni?

M. G. : Podczas zmian w kuchni, należy zwracać uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy detal, który pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie – jeśli jest niewielkie i sprawi, że przebywanie w kuchni stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Metamorfoza ma wprowadzić jedynie kosmetyczne zmiany, bez narażania się na spore koszty i rewolucje remontowe.

Na początku należałoby się zastanowić, czy większość prac chciałaby się wykonać samemu, czy skorzystać z pomocy specjalistów i z jakim stylem wnętrz się utożsamiamy. To wpłynie na ogólny charakter kuchni, jej estetykę i kierunek działań.

 

Najszybsze zmiany można osiągnąć poprzez przemalowanie ścian/płytek i frontów szafek, wymianę blatu, uchwytów w szafkach, dekoracji ściennych, czy naczyń codziennego użytku. Istotnym elementem jest także dobrze dobrane oświetlenie.

 

Łatwy sposób na metamorfozę mieszkania | Wygraj tapety Harlequin!

 

zielona kuchnia
proj. ArtPartner Architects

 

Red.: Jak wyglądała najpiękniejsza kuchnia, w której miałeś przyjemność pracować?

M. G.: Miałem przyjemność odwiedzić wiele wspaniałych kuchni, ale ta, która utkwiła mi najbardziej w pamięci, znajduje się w Berlinie. Pracowałem przy niej w ubiegłym roku i jak się niedawno okazało, jej rozwiązania, ergonomia i estetyka wyprzedzały trendy, które dopiero niedawno zaczęły się pojawiać na międzynarodowych targach.

Nowe technologie, brak szafek górnych na rzecz ażurowych półek eksponujących wysokiej jakości szkło, a przede wszystkim matowe powierzchnie frontów, welur i złote wykończenia bardzo mnie urzekły. Całość nawiązywała do stylu art deco, którego głównymi cechami są dyscyplina kolorystyczna i wysokiej jakości wykończenia. Zakochałem się w tej estetyce, tym bardziej, że mam słabość do minimalizmu, koloru niebieskiego i… celebrowania posiłków poza domem. Tak zaprojektowana kuchnia była dla mnie dziełem sztuki użytkowej.

 

Zobacz cały projekt apartamentu w Berlinie >>

 

proj. Michał Gulajski, zdj. Piotr Mastelarz
proj. Michał Gulajski, zdj. Piotr Mastelarz

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków