Jak wybrać meble kuchenne?
drewniana kuchnia
Drewniana kuchnia, proj. Katarzyna Kraszewska, zdj. Tom Kurek, stylizacja: Eliza Mrozińska, Nina Kalicka

Jak wybrać meble kuchenne?

Niewątpliwie to kuchnia jest sercem każdego domu i choć zawsze powinna pozostawać w blasku fleszy, to często borykamy się z dylematami typu: kuchnia na wysoki połysk czy matowa? W dobie, gdy dosłownie wszystko jest dopuszczalne we wnętrzach, a trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie – to my sami musimy zadecydować jakie meble kuchenne będą dla nas najodpowiedniejsze. O gustach się nie dyskutuje więc w kwestii ich wyglądu się nie wypowiem, ale zabiorę głos w sprawie funkcjonalności najpopularniejszych kuchni, wygody użytkowania oraz postaram się doradzić, która wersja w jakim stylu najlepiej się sprawdzi. Zapraszam do wpisu! 

 

proj. ZAZA Studio, zdj. Marcin Grabowiecki, stylizacja: Michał Gulajski
proj. ZAZA Studio, zdj. Marcin Grabowiecki, stylizacja: Michał Gulajski

 

Złote zasady aranżacji kuchni 

Zanim wybierzemy meble kuchenne, musimy zastanowić się jakie będzie wykończenie ścian i podłogi, ponieważ kluczem do udanej aranżacji jest pełna harmonia i dopasowanie. Inną ważną kwestią jest samo wykończenie mebli. Jeśli decydujemy się na ponadczasowe rozwiązanie, jakim jest drewno to nie ma większego problemu (w Polsce najczęściej wybieranym gatunkiem jest dębina utożsamiana z nieprzemijającą elegancją i trwałością). Większe problemy pojawiają się jeśli decydujemy się na płytę. 

 

Jeśli mamy do wyboru płytę laminowaną lub mdf, lepiej zdecydować się na to drugie rozwiązanie (przynajmniej na frontach mebli). Choć wiąże się to z większymi kosztami, to ma ona o wiele ładniejsze wykończenie i jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. 

 

Pierwsza podstawowa zagwozdka pojawia się w chwili, gdy przychodzi nam wybrać kolor mebli. Następnie, równie często głowimy się nad wykończeniem: kuchnia w macie czy na wysoki połysk? Poniżej omawiam najpopularniejsze rozwiązania kolorystyczne, a także podpowiadam na co zwrócić uwagę w przypadku drugiego dylematu.

 

Proj.: MIKOŁAJSKAstudio; Zdjęcia: Yassen Hristov; stylizacja: Anna Salak
Proj.: MIKOŁAJSKAstudio; Zdjęcia: Yassen Hristov; stylizacja: Anna Salak

 

Meble kuchenne na wysoki połysk czy matowe?

Jeśli w tej chwili zastanawiacie się czy wybrać meble kuchenne na wysoki połysk czy matowe powinniście zwrócić uwagę na takie czynniki jak: wielkość kuchni, jej nasłonecznienie, planowane oświetlenie oraz częstotliwość gotowania. Odpowiedzi na te pytania pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.

Kuchnia na wysoki połysk to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w małych pomieszczeniach, ponieważ wysokopołyskowe faktury nadają mu głębi i wpływają na optyczne powiekszenie. Ponadto sprawiają, że kuchnia wydaje się przestronniejsza. To idealne rozwiązanie również w przypadku słabo doświetlonych wnętrz, ponieważ meble na wysoki połysk doskonale odbijają światło.

 

Wysoko - połyskowe meble kuchenne |proj. Finchstudio Architektura Wnętrz
Wysoko – połyskowe meble kuchenne |proj. Finchstudio Architektura Wnętrz

 

Na mat w kuchni możemy się pokusić tylko wtedy kiedy mamy do zaaranżowania dużą przestrzeń, ponieważ takie meble pochłaniają światło. Decydując się na to rozwiązanie musimy mieć również pewność, że nasza kuchnia jest dobrze nasłonecznia oraz powinniśmy zadbać o porządne oświetlenie.

Brak połysku uspokaja wnętrze oraz czyni je przytulniejszym i bardziej przyjaznym. Takim meblom bliżej do naturalnych rozwiązań, dlatego matowe meble kuchenne dobrze wyglądają w zestawieniu z litym drewnem lub – w tańszej wersji – frontem fornirowanym. Dodatkową zaletą jest to, że są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości niż meble na wysoki połysk – nie widać na nich odcisków palców, jednakże tłuste plamy już tak. 

 

design: Studio Projektowe Kreatura | photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
design: Studio Projektowe Kreatura | photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

 

Po pierwsze – białe meble kuchenne

Już od paru sezonów, to biała kuchnia jest najczęściej wybierana. Ten trend możemy łączyć z popularnością skandynawskiego lub nowoczesnego stylu, bowiem oba lubują się we wszystkich odcieniach bieli. Tak, czy siak, nie ma w tym nic dziwnego. Na korzyść białych mebli kuchennych przemawia przede wszystkim ich uniwersalizm (pasują do każdego stylu), a także łatwość aranżacji. Spokojnie możemy je zestawiać z drewnem, na przykład w postaci blatu, desek podłogowych czy ściany nad blatem, czy z bardziej nowoczesnym kamieniem, na przykład marmurem. Ponadto idealnie korespondują z kuchennym sprzętem agd wszelakiej maści. Czarne, białe, stalowe, a nawet w żywych kolorach – wszystkie świetnie się prezentują na białym tle. 

Wybierając białe meble kuchenne, musimy jednak pamiętać, że to wymagający kolor, dlatego najlepiej zdecydować się na te wykonane z dobrej jakości materiałów. Najkorzystniej wyglądają fronty mdf lakierowane. Wtedy na załamaniach nie widać nieestetycznych sklejeń, które możemy zauważyć w przypadku płyt laminowanych (tańsze rozwiązanie).

 

Biała kuchnia jest idealnym rozwiązaniem do małych wnętrz. Jeśli jednak obawiasz się, że będzie trudno utrzymać ją w czystości, możesz zdecydować się na równie modny beż, który doskonale odnajduje się w klasycyzujących wnętrzach. 

 

Proj.: Decoroom; Fot.: Marta Behling / Pion Poziom
Proj.: Decoroom; Fot.: Marta Behling / Pion Poziom

 

Szare meble kuchenne 

Zaraz za białymi kuchniami są szare, które okazują się być jednym z największych trendów w 2017 roku. Możemy wybrać jasny popiel lub ciemny grafit wpadający w czerń – wszystko zależy od naszych preferencji i przede wszystkim wielkości kuchni (unikajmy ciemnych mebli jeśli nie dysponujemy dużym metrażem). 

Wkradające się czernie i odcienie szarości do kuchni to ciekawa odmiana dla wieloletniej dominacji bieli i jednocześnie triumf kuchni w stylu industrialnym, modern czy loft, a w nieśmiertelnym połączeniu z bielą – stylu glamour. Nie dość, że ciemne meble kuchenne wyglądają nietuzinkowo, to wprowadzają do kuchni niewymuszoną elegancję i troszkę nonszalancji. Taka kuchnia spodoba się przede wszystkim zwolennikom niestandardowych i oryginalnych rozwiązań, a przy tym praktycznych i funkcjonalnych. Ciemne meble zapewniają niezwykłą wygodę i swobodę, ponieważ są bardziej „przystosowane” do naszych kulinarnych poczynań (czyt. nie musimy przecierać frontów po każdym przygotowywaniu posiłku, jak to jest w przypadku białych mebli).

 

SZARA KUCHNIA NA 20 SPOSOBÓW – NAJCIEKAWSZE PROJEKTY ARCHITEKTÓW

 

proj. luumo | zdj. Tom Kurek
proj. luumo | zdj. Tom Kurek

 

Jeśli nie wiecie, który kolor wybrać: biel czy szarość, możecie postawić na stylowy kompromis, w którym łączą się te dwie barwy w ramach jednego wnętrza. Idealnym uzupełnieniem będzie drewno, które ociepli kuchnię i sprawi, że będzie bardziej przytulna. 

 

Jednym z największych trendów są otwarte półki w kuchni, na których z łatwością wyeksponujemy ulubioną zastawę lub inne bibeloty estetyzujące wnętrze. 

 

proj. Na Antresoli
proj. Na Antresoli

 

Drewniane meble kuchenne

Przyszła kolej na kuchnię starą jak świat, czyli wykończoną w drewnie. Takie meble kuchenne kojarzą się z tradycją i tym samym ogniskiem domowym, więc jeśli komuś zależy na takim efekcie, powinien na takie rozwiązanie postawić. Niekoniecznie muszą one pozostawać w naturalnym kolorze (choć ten najpiękniej podkreśla wyjątkowy rysunek drewna). Taką kuchnię można zaaranżować na wiele różych sposobów, nie tracąc przy tym nieodpartego uroku drewna.

Poniżej umieściłam przykład kuchni, w której dominuje drewno, a której  daleko do klasycyzującego wnętrza, nawet pomimo obecności stołu w ludwikowskim stylu. Wszystko za sprawą wykorzystanej szarości, industrialnej tapety i lampy w loftowym klimacie. 

 

Zobacz jak wybrać blat kuchenny

 

drewniana kuchnia
Drewniana kuchnia, proj. Katarzyna Kraszewska, zdj. Tom Kurek, stylizacja: Eliza Mrozińska, Nina Kalicka

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków