Każdy mebel ma swoją historię, a jak wiadomo ona ewaluuje, zmienia się, podlega pewnym wpływom i zatacza koła. Tak samo jest w przypadku mebli wypoczynkowych. W dzisiejszym wpisie powrócimy niejako do źródeł, dzięki którym łatwiej będzie nam zrozumieć obecne trendy. Nie zabraknie również inspiracji i liczących się nazwisk w świecie designu. W pierwszej części wpisu pod lupę weźmiemy sofy, a w drugiej zajmiemy się fotelami. Zapraszam!

Sofy – od mebli królewskich przez designerskie modele, aż po główny element wyposażenia każdego domu

Zacznijmy od podstawowego mebla wypoczynkowego jakim jest sofa, której pierwowzór pojawił się już w starożytności w postaci okazałego tronu. W społeczeństwie rzymskim stanowiły element biesiad. Co więcej, początkowo na sofach mogli zasiadać jedynie mężczyźni, kobiety natomiast siadały na krzesłach. Dopiero później, w kolejnych wiekach na wytwornych sofach relaksowali się przedstawiciele obu płci (o ile byli zamożni, rzecz jasna). 

 

Sofa była miejscem, na którym mogli siedzieć wyłącznie mężczyźni pochodzący z klasy wyższej

Sofy były miejscem, na którym mogli siedzieć wyłącznie mężczyźni pochodzący z klasy wyższej

 

Sofa, jako ogólnie dostępny mebel, a nie rarytas tylko dla nielicznych, pojawiła się na początku XIX wieku. W pewnym momencie stała się nawet symbolem nowoczesności i popkultury. Wiecie, że większość scen kultowych seriali rozgrywało się właśnie na tym rodzaju kanapy? Pamiętacie ,,Przyjaciół”, rodzinę Bundych, albo Simpsonów? Wraz z nimi na pewno kojarzycie sofy, które występowały niemalże w roli głównej, ale dziś nie o nich będzie mowa. Skupimy się na kultowych projektach sof, które cały czas znajdują swoje odpowiedniki, a współczesnych wariacji na ich temat jest co nie miara! Można powiedzieć, że są niegasnącą inspiracją. O jakich modelach mowa?

Sofa Chesterfield

Z powstaniem tej sofy już w XVIII wieku, wiąże się pewna historia. Jak nam wiadomo, zawdzięcza ona swą nazwę Philipowi Stanhope — hrabiemu Chesterfield. Mówi się, że jeszcze w XVIII wieku zlecił on lokalnemu rzemieślnikowi wykonanie siedziska odpowiedniego dla dżentelmena. Miało ono pozwalać na komfortowy wypoczynek z wyprostowanymi plecami, a jego tapicerka nie mogła się marszczyć. W ten sposób powstał fotel — pierwowzór mebla, który dziś znamy pod nazwą sofa Chesterfield. Już wtedy miał charakterystyczne pikowanie, duże guziki oraz zaokrąglone podłokietniki.

 

Sofa Chesterfield

Sofa Chesterfield

 

Chesterfield stała się nieodłącznym elementem wyposażenia londyńskich klubów dżentelmenów i eleganckich gabinetów. Wówczas zyskała kształt, który znamy do dziś. Pierwotnie wytwarzano ją w dwóch kolorach – czarnym i brązowym – i zawsze tapicerowano naturalną skórą, a współcześnie możemy odnaleźć mnóstwo modeli, które niewątpliwie nawiązują do tego projektu. Na rynku znajdziemy wierne odwzorowania, jak i modele, które czerpią tylko z niektórych jej charakterystycznych elementów. 

 

Sofa Windsor od Arketipo | produkt dostępny w salonach Internity Home i Prodesigne

Sofa Windsor od Arketipo | produkt dostępny w salonach Internity Home i Prodesigne

Sofa Windsor od Arketipo | produkt dostępny w salonach Internity Home i Prodesigne

Sofy marki Arketipo są dostępne w salonach Internity Home i Prodesigne

Zainspiruj się

Sofy w kształcie ust

Sofa w kształcie ust jest wytworem wyobraźni jednego z głównych przedstawicieli ruchu surrealistycznego – Salvadora Dali. Inspiracją do stworzenia tak oryginalnego mebla były usta hollywoodzkiej aktorki z lat 30. – Mae West i tak powstała sofa, która do tej pory wzbudza ogromne zainteresowanie. Jednych szokuje, inni utożsamiają ją z kiczem, a jeszcze inni chętnie ją wstawiają do swoich wnętrz urządzonych w kobiecym stylu glamour, w którym sprawdza się najlepiej. 

 

WYGODNY DESIGN, CZYLI NAJLEPSZE SOFY I NAROŻNIKI DO SALONU

 

Bocca Sofa

Bocca Sofa

 

Jak doszło do zaprojektowania tej sofy? W ten sam zadziwiający sposób. W 1936 roku podczas Międzynarodowej Wystawy Surrealistów w Londynie, Dali zaprezentował płótno zatytułowane „Twarz Mae West, która może być używana jako surrealistyczne mieszkanie”. Na obrazie nos aktorki jest kominkiem, włosy kotarą, a usta sofą. Pomysłodawcą zrealizowania konceptu przedstawionego na płótnie w skali rzeczywistej był Edward James – zamożny i ekscentryczny poeta, kolekcjoner, patron surrealistów. 

 

"Twarz Mae West, która może być używana jako surrealistyczne mieszkanie" | autor: Salvador Dali

„Twarz Mae West, która może być używana jako surrealistyczne mieszkanie” | autor: Salvador Dali

Design z przymrużeniem oka, czyli sofa Marshmallow 

Przyszła kolej na mebel, który stał się ikoną modernizmu. Sofa Marshmallow autorstwa George’a Nelsona została zaprojektowana w stylu atomistycznym, co przejawia się w zastosowaniu wielu odrębnych elementów. Jej zabawna forma, na którą składają się okrągłe pianki (najczęściej w różnych kolorach) i metalowej podstawy, sprawia że wprowadzona do wnętrza nada mu niepowtarzalnego i bardzo oryginalnego charakteru. Pomimo, że mebel początkowo nie znalazł zbyt wielu nabywców, to dziś jest symbolem odważnego i radosnego wzornictwa w najlepszym wydaniu.

 

Sofa Marshmallow autorstwa George'a Nelsona

Sofa Marshmallow autorstwa George’a Nelsona

Pierwsze sofy z pianki 

A teraz coś o meblu, który od razu zdobył serca wszystkich miłośników stylowych i przede wszystkich funkcjonalnych rozwiązań. Mowa o sofie TOGO zaprojektowanej przez Michaela Ducaroy’a. Wykonana z pianki i pokryta watą, niska i wygodna – taka sofka musiała się spodobać i zaskarbić sobie wielu fanów. Podczas jej premiery 1973 roku na Targach Meblowych w Paryżu sporo zwiedzających chciało ją od razu zabrać ze sobą do domu, a ja jak obserwuje dzisiejsze modele najpopularniejszych sof (szare kubiczne kanapy wyraziste prostą linią), wiem że mają swoje prapoczątki właśnie w modelu TOGO. 

Inną innowacją, którą wprowadzono wraz z tym modelem, jest modułowość mebla, która oznacza, że to my sami konfigurujemy gotowy produkt z dostępnych elementów, zatem to jak będzie wyglądała ostatecznie sofa zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i aktualnych potrzeb. 

 

Sofa TOGO | proj. Michael Ducaroy

Sofa TOGO | proj. Michael Ducaroy

Zobacz sofy dostępne w naszych salonach

Nieśmiertelny synonim klasy i elegancji – sofa Barcelona

Ludwig Mies van der Rohe zaprojektował mebel, który szybko stał się synonimem luksusu i elegancji, a w chwili pojawienia się w jakimkolwiek wnętrzu – czy to pomieszczenie gabinetowe,  prywatne czy hotelowe – zawsze podnosi jego prestiż. Mowa oczywiście o fotelu Barcelona, który został zaprojektowany dla pary królewskiej. Mebel miał być częścią wyposażenia pawilonu Republiki Weimerskiej na odbywającej się w 1929 r. w Barcelonie Wystawie Światowej, którą mieli zwiedzać król i królowa Hiszpanii – Alfonso VIII i Wiktoria Eugenia. 

Od razu chciałabym zaznaczyć, że na rynku oczywiście znajdziemy wiele produktów, które są ,,inspirowane” oryginałem, jednakże w tym przypadku, decydując się na tani zamiennik, musimy liczyć się z tym, że narażamy się obciach tego samego rodzaju jak w przypadku podróbki torebki od Louis Vuitona czy Prady.

 

Fotel Barcelona | proj. Ludwig Mies van der Rohe

Fotel Barcelona | proj. Ludwig Mies van der Rohe

 

Zobacz wszystkie sofy dostępne w naszych salonach

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków