Czy jesteście w stanie sobie wyobrazić, że moja znajoma, która w tej chwili zajmuje się czwórką dzieci w domu i która jednocześnie jest największą fanką czystości, była najbardziej sceptycznie nastawiona do pomysłu instalacji centralnego odkurzacza? W tej chwili, po skończonej budowie, mówi że całuje męża po rękach za to, że wykazał się tak ogromną siłą perswazji i namówił ją na odkurzacz centralny w domu. Moim zdaniem każdy, kto lubi czystość, którą uzyska niewielkim kosztem i nakładem pracy powinien zdecydować się na system centralnego odkurzania. Dlaczego tak uważam? Zapraszam do wpisu!

Odkurzacz centralny | zdjęcie z archiwum UST-M

Odkurzacz centralny | zdjęcie z archiwum UST-M

System centralnego odkurzania od podstaw, czyli jak to działa?

System centralnego odkurzania jest bardzo prosty, ale właściwie w tej prostocie tkwi jego siła. Zacznijmy od podstaw. Jeśli marzy Ci się odkurzacz centralny, to już w fazie budowania domu należy zająć się instalacją rurową umiejscawianą w podłodze i ścianach. W przypadku, gdy już dawno masz za sobą etap stawiania domu, można oczywiście zrobić gruntowny remont w celu instalacji systemu centralnego odkurzania, ale to wymaga kłucia ścian i podłóg więc mało kto decyduje się na taki krok. Po drugie należy zainstalować gniazdka, do których wkłada się rurę ssącą przed odkurzaniem. W pomieszczeniu gospodarczym powinno się umieścić jednostkę centralną, czyli pojemnik, do którego są odprowadzone wszystkie zanieczyszczenia zassane podczas odkurzania.

Zdjęcie z archiwum UST-M

Zdjęcie z archiwum UST-M

Zdjęcie z archiwum UST-M

Zdjęcie z archiwum UST-M

Zdjęcie z archiwum UST-M

Jednostka centralna | Zdjęcie z archiwum UST-M

Szufelka automatyczna

Dodatkową możliwością jest szufelka automatyczna. Jest to specjalny rodzaj gniazda ssącego, które stosuje się w instalacji centralnego odkurzania. Najczęściej umieszcza się ją w cokole mebli kuchennych lub w wiatrołapie. Pozwala ona na szybkie sprzątnięcie okruchów czy piachu. Wystarczy ręcznie podmieść szczotką lub zmiotką brud pod automatyczną szufelką i uruchomić ją przyciskając nogą przełącznik na szufelce. Wtedy zanieczyszczenia zostają wciągnięte do środka i wędrują przewodami do pojemnika lub worka w odkurzaczu centralnym.

 

Szufelka automatyczna

Szufelka automatyczna

Koszt instalacji centralnego odkurzania

Koszt instalacji centralnego odkurzania to ok. 1200 – 1500 złotych. Ta cena może się zmniejszyć, jeśli nie zatrudnimy profesjonalisty tylko sami zajmiemy się zakładaniem rur. Koszt waha się również ze względu na ilość gniazd (im więcej wejść, tym więcej zapłacimy).

Nie dajmy się naciągać na dodatkowe koszty. Lepiej kupić dłuższą rurę, które w tej chwili są bardzo lekkie dzięki wykorzystaniu przemyślnych materiałów, niż umieszczać w każdym pomieszczeniu gniazdko, które nie dość, że generuje dodatkowe koszty, to jeszcze wprowadza do wnętrza ograniczenia aranżacyjne.

Odkurzacz centralny – cena

Oczywiście ceny odkurzaczy centralnych na rynku różnią się, ale niestety musimy liczyć się z kosztem rzędu ok. 3000 złotych. W związku z tym, że w fazie budowania domu często tniemy koszty, możemy na początku zrezygnować z kupna odkurzacza centralnego, a jedynie zrobić układ rurowy. Koszt ok. 1000 złotych na pewno aż tak bardzo nie obciąży domowego budżetu, a daje możliwość instalacji centralnego odkurzania bez potrzeby przeprowadzania gruntownego remontu, a w przypadku chęci sprzedania domu posiadanie instalacji gotowej do montażu odkurzacza jest dodatkową zaletą. Wierzcie mi, że są tacy, którzy nie kupią domu, jeśli nie ma w nim takiego odkurzacza więc moim zdaniem warto zabezpieczyć się na przyszłość niewielkim kosztem.

Zdjęcie z archiwum UST-M

Zdjęcie z archiwum UST-M

Codzienne użytkowanie: plusy i minusy

Odkurzacz centralny ma jak wszystko swoje plusy i minusy, jednakże moim zdaniem istnieje przeważająca ilość zalet, dlatego ja nie wyobrażam sobie nowoczesnego budownictwa domków mieszkalnych bez systemu centralnego odkurzania. Podobnego zdania jest moja znajoma, która pomimo początkowego sceptycznego nastawiania, w tym momencie uważa, że odkurzacz centralny jest najbardziej funkcjonalną i potrzebną rzeczą jaką ma w domu.

Poniżej znajdziecie zestawienie plusów i minusów centralnego odkurzacza, ale to Wy w ostateczności zdecydujecie czy jesteście za czy przeciw, a może macie własne doświadczenia, z którymi chcecie się podzielić w komentarzu? Zapraszamy do udziału w dyskusji! 

Plusy:
»nie trzeba dźwigać ze sobą stacjonarnego odkurzacza;
»rozwiązanie na min. kilkanaście lat;
»bezinwazyjność w przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy;
»podczas sprzątania pyłki nie idą w górę, tylko są wydalane na zewnątrz;
»lekki i łatwy w użytkowaniu na tyle, że nawet dzieci poradzą sobie z odkurzaniem;
»precyzyjny (zmienne końcówki, którymi dotrzemy w każdy kąt);
»wygodny podczas odkurzania schodów (nie trzeba nieść ze sobą stacjonarnego urządzenia);
»możliwość zainstalowania automatycznej szufelki;
»idealne rozwiązanie dla alergików;
»ciche działanie odkurzacza centralnego;
»łatwość przechowywania.

Zdjęcie z archiwum UST-M

Zdjęcie z archiwum UST-M

Odkurzacz centralny | zdjęcie z archiwum UST-M

Odkurzacz centralny | zdjęcie z archiwum UST-M

Minusy:
»dość wysoka cena;
»optymalnym rozwiązaniem jest instalacja układu rurowego podczas budowania domu, a nie każdy jest w takiej sytuacji;
»zazwyczaj konieczność zatrudnienia profesjonalisty do założenia układu rurowego;
»głośne działanie szufelki automatycznej.

 

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →