25 najlepszych pomysłów jak zaaranżować pokój na poddaszu

Pomysły architektów udowadniają, że pokój na poddaszu, pomimo wielu ograniczeń, może być nie tylko piękny, ale też funkcjonalny. Wystarczy maksymalnie wykorzystać jego potencjał a elementy, które na pierwszy rzut oka wydają się problematyczne, przekuć w zalety. Tym sposobem możemy wyczarować niezwykle przytulny i intymny klimat na poddaszu, który będzie nie do odtworzenia w zwykłych pomieszczeniach. Jeśli zatem szukasz dodatkowych metrów kwadratowych w domu, a Twoje poddasze w najwyższym miejscu ma minimum 190 cm – zacznij pracę nad nim już dziś. Masę inspiracji i porad odnajdziesz w tym wpisie – zapraszamy!

 

Wykorzystaj każdy centymetr

Tak jak w przypadku każdego pomieszczenia namawiamy do optymalnego wykorzystania dostępnego metrażu, tak w tej sytuacji wręcz nalegamy. Urządzając pokój na poddaszu powinniśmy mieć przede wszystkim na uwadze to, aby ustawione bezpośrednio pod skosem meble umożliwiły wygodne korzystanie z nich na co dzień. Nie do przyjęcia jest aranżacja wymagająca od nas, abyśmy za każdym razem myśleli o tym, aby nie uderzyć głową w sufit. Dlatego tak ważne jest dostosowanie umeblowania do możliwości wnętrza. W niektórych przypadkach, niestety ale ściana kolankowa pierwotnie występująca w projekcie jest tak niska, że musimy dobudować drugą, która nada się do normalnego funkcjonowania.

 

pokój na poddaszu

proj. One Design Irena Lang

 

Przy niskiej ścianie kolankowej najlepiej postawić półki, albo wysuwane szuflady.  W pokoju dziecka mogą tam stać pudełka na zabawki, w sypialni – szafka rtv (wtedy najlepiej, gdyby sprzęt był sterowanie zdalnie, na przykład z poziomu smartfonu). Możemy ją również wykorzystać do stricte dekoracyjnych funkcji i zastosować tam, np. sztukaterię w pięknym, kontrastowym do sufitu kolorze. Na ścianie wzdłuż której biegnie skos doskonale prezentuje się regał z książkami – to idealne miejsce na domową biblioteczkę

 

W przypadku pomieszczeń ze skosami najlepiej sprawdza się robienie mebli pod wymiar. Wtedy możemy mieć pewność, że wykorzystaliśmy cały dostępny metraż. 

 

Pokój na poddaszu | proj. One Design Monika Pniewska

Pokój na poddaszu | proj. One Design Monika Pniewska

 

Urządź na poddaszu azyl prywatności

Atutem poddasza użytkowego jest to, że aranżujemy tam pomieszczenia, które są przeznaczone jedynie dla domowników. Tym samym zapewniamy sobie komfort i prywatność. Najczęściej decydujemy się na urządzenie tam pokoju dziecięcego oraz sypialni. Często odnajdziemy tam również dodatkową łazienkę. Dobrym pomysłem jest zagospodarowanie tam miejsca na pokój gier, bawialnię dla dzieci (ta opcja sprawdzi się szczególnie w przypadku niskiego poddasza), albo home office

 

Urządzając na poddaszu pokój do pracy, pamiętaj aby biurko postawić bezpośrednio pod oknem dachowym, aby światło docierało tam w jak największej ilości. Odwrotna sytuacja jest w przypadku łóżka. Ono powinno stać z dala od okna, aby ograniczyć efekt olśnienia o poranku.

 

Piękny i funkcjonalny salon na poddaszu z przeszkloną sypialnią

Piękny i funkcjonalny salon na poddaszu z przeszkloną sypialnią

 

Wykorzystaj potencjał poddasza

Poddasze rządzi się własnymi prawami. A my zamiast narzekać na wszystkie niedogodności, powinniśmy podkreślać jego smaczki, takie jak elementy konstrukcji dachu, słupy kominowe czy skosy. W tym przypadku często elementem konstrukcyjnym jest lite drewno, albo czerwona cegła. Te fragmenty warto, aby ujrzały światło dzienne. Możemy je nawet podkreślić i stworzyć z nich swoisty focal points wnętrza. 

 

Jeśli mamy dość wysoki sufit na poddaszu, warto na widocznej więźbie dachowej powiesić modne lampy, które podkreślą industrialny charakter wnętrza. Jeśli poddasze jest niskie, powieś na nich cotton balls lub zwykłe lampki choinkowe. 

 

Skosy możemy pięknie podkreślić innym kolorem farby lub przepiękną tapetą. W niektórych przypadkach ten drugi element aranżacji ściany, możemy przenieść także na sufit, aby stworzyć jeszcze bardziej przytulny klimat na poddaszu.

 

Elementy konstrukcyjne w roli detalu dekoracyjnego

Elementy konstrukcyjne w roli detalu dekoracyjnego

 

Postaw na jasne wnętrza

Podczas urządzania pokoju na poddaszu powinniśmy zadbać również o to, aby wnętrze pomimo wielu skosów i czasami ograniczonej ilości światła naturalnego, wyglądał na przestronny. W tym celu najlepiej sprawdzają się jasne kolory. Niezastąpiona jest jak zawsze biel. W tercecie z cegłą i drewnem wygląda nieziemsko i pozwala wyczarować na poddaszu skandynawską oazę przytulności. Równie dobrze sprawdzają się szarości i pastele. Jeśli jednak kuszą Cię mocniejsze barwy, takie jak butelkowa zieleń czy granat, wprowadź intensywniejszą plamę koloru tylko na jednej ze ścian, albo w postaci dodatków. 

Na poddaszu doskonale sprawdzą się również przeszklenia i szklane drzwi, pozwalające na swobodny przepływ światła. Modne ostatnio przesuwne również będą strzałem w dziesiątkę, tym bardziej jeśli zdecydujemy się na lustrzane. W tego typu wnętrzach doskonale sprawdzają się wysokopołyskowe faktury, które pięknie odbijają światło. Egzamin zdadzą również transparentne meble nadające aranżacji pożądanej lekkości. W przypadku mebli wypoczynkowych doskonałym wyborem będą sofy modułowe typu „leniuch”. 

 

proj. Dobry Układ Sandra Białkowska, zdj. Studio Prototypownia

proj. Dobry Układ Sandra Białkowska, zdj. Studio Prototypownia

 

Odpowiednie oświetlenie

W wykreowaniu przestrzennego wnętrza będzie pomocny również przemyślany projekt oświetlenia. W przypadku pokoju na poddaszu najlepiej sprawdzą się oprawy punktowe: natynkowe, wpuszczane, albo projektory dzięki którym możemy skierować światło w dowolnym kierunku. Przy łóżku zastosujemy readery. Jeśli marzy Ci się bardziej okazałe oświetlenie, tak jak wspomniałam wcześniej, możemy wykorzystać elementy konstrukcyjne dachu. 

 

proj. Hola Design

proj. Hola Design

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków