Jak pielęgnować storczyki?

Na czym polega prawidłowa pielęgnacja storczyków? 

Pielęgnacja storczyków polega  przede wszystkim na odpowiednim podlewaniu, nawożeniu i zapewnieniu właściwego stanowiska. Storczyki bardzo nie lubią nadmiaru słońca i przelewania.

W latach 90-tych storczyki były uważane za dość egzotyczne i bardzo ekskluzywne kwiaty doniczkowe. W ostatnim czasie stały się jednak niezwykle popularne i zagościły w wielu polskich domach. Są też częstym elementem kwiatowych dekoracji na przyjęciach.

Rosnąca popularność tych roślin nie zawsze idzie w parze z wiedzą na ich temat. Oto kilka ważnych rad:

  1. Nie lubią nadmiaru słońca – nie należy stawiać na słonecznym parapecie 
  2. Kiedy kwiaty już opadną, podetnij gałązkę na której wyrosły.
  3. Po zimie i w okresie wiosny stosuj gotowe nawozy
  4. Wietrz pokój w którym stoją pomaga to gniciu korzeni
  5. Kupuj starsze okazy są bardziej wytrzymałe
  6. Korzenie storczyka muszą mieć dostęp do światła i powietrza. To właśnie dlatego te rośliny sprzedawane są w przezroczystych osłonkach, a nie zabudowanych doniczkach

Tajemnica perfekcyjnej pielęgnacji

W naturze wody dostarczają storczykom krótkie, ale intensywne tropikalne deszcze. Potem szybko suszy je słońce.Podobne warunki musimy stworzyć im w domu. Rośliny podlewaj letnią wodą gdy podłoże wyraźnie przeschnie. Ważne, by woda nie pozostawała na podstawce, bo grozi to gniciem korzeni.

Storczyki design

Storczyki lubią, gdy powietrze jest wilgotne, to ich warunki naturalne. Warto pamiętać o tym szczególnie w sezonie grzewczym. Dlatego warto raz dziennie rozpylić wodę dookoła storczyka.

Aby kwiat ładnie zakwitł, musi latem „odpocząć” przez ok. 6 tygodni. Najpierw obficie podlej go wodą, by dobrze przepłukać ziemię, a potem wynieś w chłodniejsze miejsce (np. na klatkę schodową) i podlewaj raz na 2-3 tygodnie. 

Storczyki do piękna i delikatna ozdoba designerskich wnętrz: 

Storczyki we wnętrzach

 

Storczykowy raj to Ekwador. Opisano aż 4250 gatunków rosnących w tym kraju. Storczyki można spotkać w nizinnych lasach deszczowych, w górskich lasach porastających wschodnie Andy, a także wysokich partiach powyżej 3500 m n.p.m.

 

Wanilia też jest storczykiem i była cenionym środkiem płatniczym w Meksyku oraz innych krajach Ameryki Środkowej, z której pochodzi.

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków