Tapety Wall & Deco 1977

Kolor roku ultra fiolet jak wprowadzić do wnętrza i z jakimi kolorami łączyć

Ultra fiolet towarzyszy nam od najmłodszych lat, bajkowe postacie, księżniczki, smoki. To kolor ulubiony przez wielkich artystów takich jak Claude Monet, Vincent Van Gogh, Mark Rothko czy Andy Warhol.

Original Andy Warhol – Pop-Art Cow Prints

Claude Monet  widział w UV?

Po chirurgicznym usunięciu soczewek podczas operacji zaćmy w lewym oku w wieku 82 lat francuski impresjonista Claude Monet zaczął malować wzory ultrafioletowe, które widział na kwiatach. Białe kwiaty lilii wodnej na jego obrazach przybrały błękitne odcienie.

Claude Monet

 

W czasach antycznych i w średniowieczu kolor fioletowy tworzony był z purpury – rzadkiego i drogocennego barwnika, który pozyskiwano z mięczaków żyjących w Morzu Śródziemnym. 

Jimi Hendrix  uczynił z niego symbol nowych czasów, nie tylko stosując go w stylizacji scenicznej, ale również grając „Purple Haze”, czyli odę do najpopularniejszej używki lat 60. Za Hendrixem poszli Bowie oraz Prince, którzy, podobnie jak twórca psychodelicznego rocka, traktowali fiolet i jego odcienie jako color statement oraz wyraz artystycznej ekspresji.

Umiejętne zastosowanie fioletu we wnętrzu nie jest sprawą prostą. Zbyt ciemny odcień położony na wszystkie ściany może przytłaczać, zaś zbyt jaskrawy fiolet może być zbyt agresywny.  Nie traktujmy więc fioletu zbyt dosłownie, warto grać we wnętrzach jego odcieniami – złamanymi, przydymionymi, wpadającymi w szarości.

Naszym zdaniem najlepiej ultra fiolet łączyć z łagodnymi kolorami ziemi takim jak: szary, beż czy ciepłe odcienie bieli.

 
Łączenie fioletu

Jeśli wybierzemy sofę bądź narożnik w gustownym fiolecie, cudownym dodatkiem będzie miękki, ręcznie tkany dywan, który ujarzmi  energetyczny kolor mebla. Zwróćcie uwagę że każdy z tych mebli wygląda nieziemsko, elegancki sam w sobie tworzy niezwykłą ozdobę wnętrza.

w elektryzującym kolorze propozycje naszego stylisty!

>Dywany tkane ręcznie - dostępne w Internity Home i Prodesigne!

Jeśli chcemy mieć ścianę w gustownym, szlachetnym odcieniu fioletu zdecydujmy się na tapety niczym małe dzieła sztuki, które wyraźnie podkreślą charakter naszego wnętrza, a także dużo powiedzą o samym domowniku.

Tapety Wall & Deco SHOCKING
Tapety Wall & Deco 1977

 
Fiolet we wnętrzach

 

Fiolet oraz odcienie fioletu dobrze wprowadzać do sypialni. Fioletowy to jeden z najbardziej intrygujących kolorów z palety barw, który jest wynikiem połączenia pobudzającej czerwieni i chłodnego niebieskiego. I właśnie ten zaskakujący duet dwóch podstawowych kolorów z koła barw decyduje o jego niezwykłości. W zależności od zastosowanych proporcji pomiędzy czerwonym, a niebieskim, fioletowy kolor ścian może emanować energią lub działać na nas relaksacyjnie.

 

 
Fioletowe inspiracje

Sypialnia projekt EG Projekt

Fiolet i drewno plus złote elementy to świetny wybór do stworzenia eleganckiej i ponadczasowej aranżacji sypialni. Przytulność, ciepło i nieszablonowość to urok tego wnętrza.

 

Szary idealnie komponuje się z fioletem we wnętrzach!

HUGO Narożnik Sits
Narożnik Sits TOKYO

 

Zobaczcie więcej mebli marki SITS

Do kuchni proponujemy delikatny fiolet, bardziej lawendowy. Producent płytek Tonalite oferuje taki kolor w swojej kolekcji Krakle, która jest dostępna w naszych salonach Internity Home i Prodesigne.

Tonalite kolekcja Krakle

 
Tonalite CRAYON

Producent płytek 41zero42 wychodzi również na przeciw zapotrzebowaniom na płytki w kolorach fioletu. Odnajdziemy je w kolekcji U-color. Nowości 41zero42 w kolekcji Futura to melanż szarości z delikatnym różem więcej zobaczcie ►

Kombinacja płytek 41zero42 | Wszystkie płytki dostępne w salonach Internity Home i Prodesigne
41zero42 kolekcja U-colors dostępne odcienie fioletu

Na fiolet można zdecydować się również w łazience. Za pomocą mozaiki stworzymy niezwykle eleganckie i nowoczesne wnętrze.

Fioletowa mozaika w łazience

A Wam jak podoba się fiolet we wnętrzach? Zastosujecie go w swoich aranżacjach?

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Paweł Woźniak

Specjalista // Sanitariaty i łazienka
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków