Przed nami druga część wpisu dotyczącego kultowych mebli wypoczynkowych. Tym razem weźmiemy pod lupę fotele, a konkretniej modele, które stały się swojego rodzaju ikonami designu. Co niektóre są obecne na rynku już naprawdę długi okres i pomimo tego cały czas cieszą się ogromną popularnością. Zobaczcie o jakich produktach mowa. 

Fotele i ich historia

Fotel to mebel znany od starożytności, jednakże zanim doszło do tego, że mogli nań siadać zwykli śmiertelnicy musiało minąć naprawdę dużo czasu. Nie możemy przecież zapominać o pierwotnych fotelach, a wprawdzie prestiżowych krzesłach z wydłużonym oparciem, którymi były trony. Wyobraźcie sobie, że jeszcze w XVIII wieku na dworze Ludwika XVI zaszczytu siedzenia na fotelu mogli doświadczyć tylko nieliczni. Może z tego wynika jego dzisiejsza główna funkcja jaką jest relaks? Kto wie… 

A jak w ogóle powstały fotele? Można powiedzieć, że tak jak człowiek – w drodze ewolucji. Na początku był stołek, do którego dodano oparcie i powstało krzesło. Dla zwiększenia ”komfortu” drewnianego siedziska dodano podłokietniki  i tym sposobem narodził się fotel. Warto również podkreślić, że fotele, które przypominają dzisiejsze meble, otulające miękkością, powstały dopiero na początku XIX wieku, kiedy to wynaleziono tapicerkę sprężynową. 

Jak widzicie, często tak jest, że coś czego pierwotnie mogli doświadczać tylko nieliczni, potem staje się ogólnie dostępne. Tak było z sofami, o których pisałam tutaj i podobnie jest z dzisiejszymi bohaterami wpisu. Oprócz ich historii jako takiej, chciałabym przedstawić historię designu z nimi w roli głównej, dlatego poniżej znajdziecie najsłynniejsze modele tych mebli wypoczynkowych, które pomimo długiej obecności na rynku, dalej cieszą się ogromną popularnością i chętnie zapraszamy je do naszych czterech kątów. O jakie fotele chodzi? Zapraszam do dalszej części artykułu! 

Kultowe meble wypoczynkowe, cz. I – sofy

 

Kultowe fotele

Kultowe fotele

Fotel uszak

Choć uszak uchodzi za fotel w stylu angielskiego dżentelmena, to jego pierwszy projekt powstał w epoce Ludwika XIV. Wtedy był to mebel przeznaczony dla elit (nawet sam design nawiązywał do królewskich tronów, a więc miał za zadanie podkreślenie rangę siedzącego). 

W tej chwili powstają różne wariacje na temat tego produktu, jednak łączy je jeden wspólny mianownik – ”uszy”, od których model ten zawdzięcza swoją nazwę. Producentem, który może poszczycić się wieloma różnymi fotelami inspirowanymi kultowym uszakiem jest marka SITS dostępna w naszych salonach: Internity Home i Prodesigne. 

 

DOBRY DESIGN NIE UMIERA, CZYLI FOTEL USZAK ZNOWU MODNY

 

Fotel uszak w aranżacji wnętrza

Fotel uszak w aranżacji wnętrza

Fotel Jajko „Egg” – Arne Jacobsen

Słynną wariacją na temat „uszaka” jest fotel ,,Egg” zaprojektowany przez Arne Jacobsena w XX wieku. Produkt miał swoją premierę w 1958 roku, a docelowo został zaprojektowany do hotelu Royal w Kopenhadze, w którym swoją drogą, były kręcone sceny do filmu Kubricka – ,,Odyseja kosmiczna”. 

Fotel jajko to już kultowy mebel, który rozpoczął zupełnie nową erę w świecie designu i ogólnie szeroko pojętego meblarstwa, bowiem odtąd zaczęto wykorzystywać wytrzymałe pianki ukryte pod tapicerką, które dawały ogromne możliwości projektowe. 

Arne Jacobsen to jeden z najbardziej popularnych duńskich projektantów, uznawanych za ojca skandynawskiego wzornictwa. Urodził się na początku XX wieku w Kopenhadze. Zmarł w 1972 roku. Jego najsłynniejsze projekty, oprócz fotela Egg, to krzesło Ant i fotel Swan.

 

„Egg” – Arne Jacobsen

„Egg” – Arne Jacobsen

„Egg” – Arne Jacobsen

„Egg” – Arne Jacobsen

Swan Chair

Przed nami kolejny kultowy produkt Arne Jacobsena – Swan Chair zaprojektowany w 1957 roku. Jego opływowy i dosyć prosty kształt wpływa nie tylko na niezwykłą wygodę, ale też uniwersalność, bowiem sprawdza się nie tylko w domowym zaciszu, ale też w przestrzeni publicznej. 

 
Swan Chair

Swan Chair

Fotel 366

Teraz coś o polskim produkcie, który powstał w szarej epoce PRL -u. Fotel 366, bo o nim mowa, zaprojektował Józef Chierowski w 1962 roku i do tej pory jest uznawany za perełkę designu. 

PEREŁKI DESIGNU PRL – U ZNOWU MODNE!

Fotel Chierowskiego cieszył się ogromną popularnością nie tylko ze względu na poważne braki produktowe w czasie komuny, ale przede wszystkim dzięki swojej zgrabnej formie i komfortowi użytkowania (tapicerowane siedzisko i oparcie robi swoje). To był prawdziwy hit sprzedażowy. Uwierzycie, że rozszedł się w ilości ok. 1 mln egzemplarzy?! 

Józef Chierowski był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, obecnej ASP. Po ukończeniu studiów, został  na macierzystej uczelni, gdzie prowadził zajęcia. Jako twórca zasłynął przede wszystkim z projektu fotela 366. Żył w latach 1927 – 2007. 

Fotel inspirowany modelem 366  w projekcie zrealizowanym przez Fabrykę Wnętrz

Fotel inspirowany modelem 366 w projekcie zrealizowanym przez Fabrykę Wnętrz

Fotel RM 58

Przed nami kolejny polski produkt i kolejny, który zrewolucjonizował technologię stosowaną w meblarstwie… Fotel RM 58, który wyszedł spod ołówka Romana Modzelewskiego, jako jeden z pierwszych produktów powstał z laminatu poliestrowo – szklanego. Dzięki temu, że wykonano go z takiego materiału, nadaje się zarówno do naszych czterech kątów, jak i na zewnątrz. Również zasługą wykorzystanego surowca, jest niestandardowa forma mebla, która niewątpliwie nawiązuje do modernistycznej estetyki. 

Roman Modzelewski z zawodu był projektantem i pedagogiem, prywatnie miłośnikiem muzyki i twista, którego uczył swoich studentów. Oprócz projektów mebli, które często były owocami odważnych eksperymentów, skupiał się również na projektowaniu jachtów oraz współtworzył ASP w Łodzi. Żył w latach 1912 – 1997. 

Rodzimy dizajn w nowo powstałej Galerii Wzornictwa Polskiego

Fotel inspirowany modelem RM 58 w projekcie zrealizowanym przez 081 ARCHITEKCI

Fotel inspirowany modelem RM 58 w projekcie zrealizowanym przez 081 ARCHITEKCI

Lounge Chair

Fotel, o którym będzie mowa to prawdziwy klasyk, który zna chyba każdy. Jeśli nawet nie jesteś fascynatem historii designu i jego owoców, to na pewno już nie raz Lounge Chair rzucił Ci się w oczy, chociażby w filmie, w którym główną rolę odgrywa psychoterapeuta przyjmujący swoich pacjentów zazwyczaj na tym fotelu. 

Zaprojektowało go w 1956 roku małżeństwo: Charles i Ray Eames. Głównym zamysłem podczas tworzenia była chęć stworzenia mebla, który zapewnia ,,ucieczkę od napięć współczesnego życia”. Oprócz niekwestionowanego komfortu użytkowania, cechuje go nieprawdopodobnie dobry design. Dla większej indywidualizacji wnętrza, możemy go kupić w różnych wersjach kolorystycznych i materiałowych.

 

Lounge Chair

Lounge Chair

Fotel Coconut

Przed nami jeden z najciekawszych foteli, który reprezentuje typowy design z lat 50. Zaprojektował go George Nelson. Jak sama nazwa wskazuje, inspiracją do stworzenia tego produktu był kokos. Mnie ten model podoba się przede wszystkim za świeżość, zabawną i oryginalną formę, a przy tym nie można mu odmówić, ani funkcjonalności, ani wygody użytkowania. 

Fotel z zewnątrz jest pokryty szklanym włóknem, a osadzony jest na chromowanych rurkach. Co charakterystycznego dla tego modelu – do stworzenia go wykorzystano minimalną ilość materiału. 

 

Fotel Coconut

Fotel Coconut

Womb Chair

Przed Wami jeden z najwygodniejszych foteli, który właśnie dzięki komfortowi jaki daje, na trwale zapisał się w historii światowego designu. Autorem projektu jest Eero Saarinen, który stworzył go w 1946 roku ubiegłego wieku. Dla zwiększenia komfortu, fotel występuje w wersji z podnóżkiem oraz dodatkową poduszką. 

 

Womb Chair w aranżacji salonu

Womb Chair w aranżacji salonu

Papa Bear Chair

Teraz fotel o bardziej ascetycznej formie, która wbrew pozorom również daje świetny komfort użytkowania. Ten model to dzieło duńskiego projektanta, który specjalizował się w projektowaniu siedzisk – Hansa J. Wegnera. Nazwa mebla wzięła się od charakterystycznego kształtu podłokietników, które przypominają niedźwiedzie łapy. Fotel powstały w 1951 roku występuje również w wersji z podnóżkiem, dając w efekcie niesamowite połączenie designu na najwyższym poziome i ergonomii. 

 

Papa Bear Chair

Papa Bear Chair

Pelican Chair

Na koniec prawdziwa perełka, bowiem fotel ten pomimo, że istnieje na rynku już przeszło 70 lat, to cały czas w takim samym stopniu zaskakuje, a nawet szokuje swoją formą. Innowacyjny kształt podłokietników na stale wszedł do kanonu najbardziej rozpoznawalnych mebli na świecie. Pelikan ma swoje korzenie, jak większość tu zaprezentowanych mebli, w Dani. Zaprojektował go w 1940 roku Finn Juhl. 

Fotel, dzięki swojej formie, wzbogaci każde miesjce, poczynając od domowych czterech kątów, aż po przestrzeń publiczną, taką jak kawiarnie czy restauracje. 

 

Pelican Chair

Pelican Chair

Przykładowe fotele dostępne w naszych showroomach

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków