O czym nie możesz zapomnieć przed świętami, poradnik przygotowania do świąt -START!

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia: jak to zrobić i nie zwariować? Poradnik przedświąteczny!

Najpierw wydaje nam się, że do Świąt Bożego Narodzenia mamy jeszcze dużo czasu. Lecz nagle patrzymy w kalendarz i nie możemy uwierzyć, ze czas zaczyna się gwałtownie kurczyć. Wpadamy w panikę, szybkie porządki, kupujemy nieprzemyślane gotowe prezenty,  gotowe jedzenie, przecież w tym roku Wigilia jest właśnie u nas! Powoli, powoli to wcale nie musi tak wyglądać, można założyć inny bardzo przyjemny scenariusz – zapoznaj się z naszym poradnikiem! 

Projekt mieszkania Żaneta Strażyńska

Projektant-wnętrz-Żaneta-Strażyńska

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Najczęściej szykując wszystko na ostatnią chwilę, stoimy całą noc przy garach, a później wytrzymujemy tylko do wręczenia prezentów. Umęczone najczęściej zostawiamy gości przy stole i idziemy odsypiać całonocne gotowanie. Lub wściekłe biegamy ostatniego dnia kupując gotowce, najczęściej niezadowolone z tego, że nie ma tego co chciałyśmy kupić. A przy tym wydałyśmy więcej pieniędzy, niż zaplanowałyśmy. 

Postanawiamy, że w tym roku będzie inaczej. Co zrobić, aby święta nie stały się naszym koszmarem? Zapoznaj się z naszym świątecznym poradnikiem, w którym znajdziesz,e bardzo ważne zasady dotyczące świątecznych przygotowań.

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA! WYJĄTKOWE PREZENTY NIE TYLKO POD CHOINKĘ>>Kliknij!

1. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia: dobre planowanie to podstawa!

Dobra organizacja pracy to podstawa, aby nie wpaść w świąteczną panikę. Naszym zdaniem najlepiej zacząć od rozpisania menu na wszystkie świąteczne dni. Następnie sporządź listę zakupów do niego dostosowaną. Warto wyodrębnić produkty, które można kupić wcześniej (np. mąka, cukier, olej, bakalie, słodycze), a na ostatni tydzień zostawić tylko te, które nie mogą długo leżeć. Dzięki liście nie będziemy biegać za każdym razem do sklepu, gdy okaże się, że akurat czegoś nam zabrakło. Następnie z kalendarzem w ręku na tydzień przed Wigilią sporządzimy harmonogram działań. Zanotujemy dokładnie co mamy zrobić: np. ugotować warzywa na sałatkę, pokroić cebulę do śledzi, wyjąć pasztet z zamrażarki. Lepiej poświęcić więcej czasu na zrobienie planu, niż potem miotać się po kuchni od jednej roboty do drugiej i zastanawiać się: co ja mam jeszcze do zrobienia.

Hol na piętrze z minimalistycznymi choinkami | Źródło @tam_i_tu

Hol na piętrze z minimalistycznymi choinkami | Źródło @tam_i_tu

Mięciutkie piękne dywany znajdzisz w naszych salonach

2. Mierz siły na zamiary

Niektórzy radzą, aby przy przygotowywaniu potraw nie być zbyt ambitnym i zamiast własnoręcznie lepionych uszek kupić gotowe produkty. Pomysł dobry, o ile wiemy, gdzie kupić te smaczne i sprawdzone. W trakcie świąt, trochę na odbija, nawet osoby, którym na co dzień kuchnia jest obca, nabierają ochoty, aby własnoręcznie przygotować rybę w galarecie czy upiec makowca.

Ograniczmy liczbę potraw. Im ich mniej – mniej czasu poświęcimy na przygotowanie. Decyzja, z czego zrezygnujemy, nie jest wcale taka prosta. Kolacji wigilijnej nie przygotowujemy tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla bliskich. Każdy z nas ma swoje wspomnienia z dzieciństwa i potrawy, z którymi kojarzą się święta, a kolacja wigilijna to taki trochę koncert życzeń. I dlatego w niektórych domach muszą być dwie zupy czy kilka rodzajów pierogów.

Aby nie stać się udręczoną kucharą, warto bez skrupułów wykorzystać zamrażarkę. Mrozić można gotowe potrawy, które wymagają jedynie podgrzania czy też „półprodukty”. Potrawę zaczniemy przygotowywać wcześniej, zamrozimy – a później tylko odgrzejemy.

Tam_i_tu

3. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia: rozkładamy to wczasie

Nie czekajmy z przygotowaniem potraw do ostatniej chwili, nie znaczy to że będą niesmaczne lub się zepsują. Niektóre z nich można spokojnie przygotować 2-3 dni wcześniej. Wcześniej ugotowana kapusta z grzybami czy podgrzewane na specjalnym wigilijnym oleju pierogi są nawet smaczniejsze, niż dopiero co zrobione. Zgodzicie się z nami? 

Aby się nie stresować – zastosuj!

  • 4 dni przed Wigilią: kapusta wigilijna bez zasmażki;
  • 2–3 dni przed Wigilią: śledzie, makowiec, keks, paszteciki do barszczu;
  • 2 dni przed Wigilią: pierogi, uszka, barszcz czerwony bez zakwasu lub zupa grzybowa
  • 1 dzień przed Wigilią: kompot z suszu, sałatka jarzynow, ryba w galarecie, kutia

A wolne godziny wykorzystamy tylko dla siebie, będziemy się relaksować, pójdziemy na trenig i jeszcze może uda nam się skoczyć do kosmetyczki, bądź fryzjera. 

Projekt domu Pocodesine

Projekt domu Pocodesine

A najważniejszy dla nas jest klimat 

Święta buduję dźwięk, smak i zapach. Nie trzeba do tego wielkich nakładów pieniężnych, ani czasowych. Nam wystraczą drobne rzeczy jak: świąteczna lista przebojów, pyszne ciacho i oczywiście cała rodzina, wspólnie, leniwie spędzająca czas. A jak Wy lubicie spędzać święta? Piszcie w komentarzach. Uwielbiamy czytać Wasze wiadomości. 

Czarne krzesła z charakterm o pięknych kształtach

Jeśli chcesz urządzić dom/ mieszkanie koniecznie przyjdź do naszych salonów Warszawa, Kraków lub Łódź >> 

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków