Rolety rzymskie, żaluzje czy shuttersy? Wybieramy najlepszą oprawę okna

Czy ktoś wyobraża sobie dom bez okien…? No właśnie. To ono stanowi dla nas źródło cennego światła, a nierzadko świeżego powietrza. Często też mówi się o danej rzeczy, że jest naszym ,,oknem na świat”. O ich obecności we wnętrzach nie ma nawet sensu polemizować, jest jednak coś o czym muszę napisać. Często zapominamy o tym, że są one wspaniałą podstawą do dekoracji naszego domu. To dzięki nim możemy wydobywać z wnętrza to, co najlepsze. Jest jeszcze druga strona medalu, bowiem to przez okno nasi sąsiedzi czy nawet przypadkowi przychodnie mogą zaglądać do wnętrza domu, tym samym naruszając naszą prywatność. Z tych wszystkich powodów ważna jest odpowiednia oprawa okna. Dziś weźmiemy pod lupę modne rolety rzymskie, drewniane żaluzje i shuttersy. 

 

Co wziąć pod uwagę wybierając ,,ubranie” dla naszego okna?

Wybór odpowiedniej oprawy okna nie będzie przysparzał żadnych problemów, jeśli będziemy wiedzieć na co zwracać uwagę i jakie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w danych warunkach. Jakie czynniki powinny mieć wpływ na naszą decyzję? Przede wszystkim nie należy kierować się modą, która i tak przeminie. Ważne, aby dane rozwiązanie w naszych oczach było rzeczywiście ładnym i estetycznym wykończeniem wnętrza.

Ponadto musimy dopasować dekorację okna do stylu pomieszczenia. Inne ważne czynniki to: wysokość i szerokość okna, jego kształt oraz umiejscowienie, rodzaj pomieszczenia i warunki w nim panujące, a także nasze preferencje dotyczące tego jak bardzo lubimy nasłonecznione pomieszczenia, albo jak z całego serca ich nie znosimy; czy stanowi dla was problem to, że czujecie na sobie wzrok sąsiada, a może nie widzicie w tym nic krępującego. Jeśli te wszystkie kwestie dokładnie przeanalizujecie, zapewniam was, że znajdziecie rozwiązanie skrojone na miarę waszego wnętrza i potrzeb. 

Poniżej przedstawiam dla Was typowe sytuacje z polskich domów i najodpowiedniejsze do nich rozwiązania. Będziemy wybierać spośród shuttersów, rolet rzymskich i drewnianych żaluzji. 

 

Rolety rzymskie | proj. formativ
Rolety rzymskie | proj. formativ

 

Okno dachowe 

Okno dachowe jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem na poddaszu i tu najlepiej sprawdzą się shuttersy. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć we wnętrzu fantastyczną grę świateł, a także odsłaniać je i zasłaniać w zależności od potrzeb. Niewątpliwą zaletą shuttersów jest to, że za każdym razem są robione na indywidualne zamówienie więc możemy mieć pewność, że będą pasowały do każdego okna dachowego, niezależnie od marki, konstrukcji czy formatu. 

 

Shuttersy JASNO
Shuttersy JASNO

 

Okno o niestandardowym kształcie

Coraz częściej w polskich domach można spotkać okna o niestandardowych kształtach: od okrągłych, przez trójkątne, aż po wielokąty. W takim przypadku również nie musicie się obawiać, że okno zostanie samo sobie, a Wy będziecie na celowniku każdego przechodnia i narażeni na niekiedy rażące światło.  Shuttersy są robione pod wymiar, zatem żaden, nawet najdziwniejszy i najbardziej wymyślny kształt nie stanowi dla nich wyzwania. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że dzięki swojej atrakcyjności wizualnej, która przyciągnie wzrok każdego estety, podkreślamy niestandardowy kształt okna. Przestaje ono być niewidzialne, a staje się atrakcyjnym punktem w aranżacji wnętrza.

 

Za pomocą shuttersów można regulować stopień prywatności i dopływu światła. 

 

Shuttersy JASNO
Shuttersy JASNO

 

Szerokie okna

Oprócz niestandardowych kształtów, możemy również spotkać się z niestandardowymi wymiarami. Domy, w których ściany stanowią szerokie okna, stają się chlebem powszednim. Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem były zasłony, wobec których osobiście nie mam żadnych zastrzeżeń, jednakże moim zdaniem nie zbyt dobrze współgrają z nowoczesnymi aranżacjami, a nierzadko pozbawiają jej lekkości, którą chciano uzyskać właśnie dużymi przeszkleniami we wnętrzu. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem są shuttersy i drewniane żaluzje. 

Jeden shutters JASNO może mieć maksymalnie 91 cm. szerokości, ale nie ma żadnego problemu w tym, aby zainstalować kilka paneli obok siebie. Jeśli jednak nasze okno ma więcej niż 250 centymetrów szerokości, konieczne jest zastosowanie systemu szynowego do prowadzenia shuttersów. 

Jeśli chodzi o drewniane żaluzje, to tymi z oferty marki JASNO, można oprawić okna o maksymalnej szerokości 304 cm. 

 

proj. Exit Design
proj. Exit Design

 

Wysokie okna

Panująca moda na domy urządzone w stylu loft, sprawia że coraz częściej mamy do czynienia z naprawdę wysokimi oknami. To rozwiązanie aranżacyjne moim zdaniem jest bardzo atrakcyjne – wchodząc do takiego wnętrza, ma się wrażenie dużej przestrzeni wypełnionej wszędobylskim światłem. Niestety niesie to za sobą pewne ograniczenia. Aby ochronić się przed światłem, które może nas w pewnym momencie zacząć irytować, na przykład podczas oglądania telewizji czy czytania książki i też przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, należy wyposażyć okna w funkcję, dzięki której będzie można regulować natężenie światła w pomieszczeniu, a także zasłonić się jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Idealnym rozwiązaniem są shuttersy i drewniane żaluzje. W ofercie marki JASNO, dostępnej w salonie Internity Home w Warszawie, znajdują się shuttersy, które mogą mieć nawet 338 cm, a żaluzje nieco mniej, bo 304 cm.

Jeśli nasze okna mają więcej niż 338 cm. wysokości, możemy zdecydować się na dwa rzędy shuttersów. Zaletą takiego wyjścia jest możliwość osobnej regulacji, na przykład na dole możemy mieć całkowicie zasłonięte, tym samym chroniąc swoją prywatność, a górnymi doświetlimy wnętrze. Kto nie lubi dwóch pieczeni upieczonych na jednym ogniu niech pierwszy rzuci kamieniem. 🙂 

 

proj. Exit Design
proj. Exit Design

 

Oprawa okna w kuchni

Jeśli chodzi o rodzaj pomieszczenia, to mamy większą dowolność. Tak też jest w przypadku kuchni. Możemy równie dobrze zainstalować żaluzje, shuttersy i rolety rzymskie. Jednakże dużo zależy od tego, na ile kuchnia jest przez  nas eksploatowana (czyt. jak często gotujemy) i w jakim stylu jest urządzona. 

Jeśli nasza kuchnia jest miejscem, z którym praktycznie się nie rozstajemy, a gotowanie to nasz konik, to trzeba jednak stawiać na praktyczność zastosowanych rozwiązań. Drewniane shuttersy czy żaluzje są na pewno łatwiejsze w czyszczeniu, a zatem w utrzymaniu w dobrej kondycji. W przypadku, gdy stawiamy przede wszystkim na wygląd, to ciekawszym rozwiązaniem są rolety rzymskie. Ponadto o wiele lepiej sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w skandynawskim czy prowansalskich stylu.

 

Drewniane żaluzje JASNO
Drewniane żaluzje JASNO

 

Oprawa okna w sypialni

Sypialnia jest miejscem szczególnym. Powinna ona stanowić dla nas oazę spokoju i relaksu. To tu oddajemy się drobnym przyjemnościom i znajdujemy chwilę wytchnienia, dlatego moim zdaniem nie ma tu żadnych wyjątków od reguły – ciekawskie spojrzenia znajdą się tam, gdzie powinny: poza sypialnią, a dzięki shuttersom z poprzeczką wzmacniającą nie trzeba już wybierać pomiędzy światłem a prywatnością. Można zamknąć dolne lamele a górne zostawić otwarte i wpuścić do środka dużo światła słonecznego. Ponadto shuttersy i żaluzje drewniane zapewniają wyjątkowe zacienienie w sypialni, nawet w dzień!

Ich dodatkową zaletą jest to, że są bezpieczne dla alergików. Jak wiadomo, zasłony są idealnym siedliskiem kurzu, w przypadku podanych przeze mnie rozwiązań, ten problem nie istnieje, ponieważ shuttersy i żaluzje drewniane JASNO nie powodują unoszenia się kurzu. 

 

proj. FLOW Interiors
proj. FLOW Interiors

 

Oprawa okien w salonie

Jeśli chodzi o salon – mamy zupełną dowolność w wyborze oprawy okna. Każde ,,widzi mi się” jest mile widziane. Macie ochotę na królewską dekorację okna? Rolety rzymskie z falbanami, kokardami i eleganckimi wzorami są dla Was. Lubicie minimalistyczne rozwiązania, a funkcjonalność stawiacie na pierwszych miejscu? Żaluzje okażą się strzałem w dziesiątkę. A może jesteście wielkimi fanami innowacyjnych rozwiązań? Wybierzcie shuttersy, zwane wewnętrznymi okiennicami! Ciekawym pomysłem jest połączenie ich z zasłonami. Wtedy uzyskamy maksymalną funkcjonalność i elegancję w ramach jednego wnętrza. 

 

Jeśli w waszym salonie są drzwi balkonowe na taras – zdecydujcie się na shuttersy, które są połączeniem piękna i praktyczności, a dzięki systemowi przesuwania w dwie strony, nie będzie problemu  z wyjściem na zewnątrz. 

 

JASNO W DOMU, CZYLI STYLOWE SHUTTERSY

 

proj. Exit Design
proj. Exit Design
proj. formativ
proj. formativ

 

Oprawa okien w łazience

W łazience również pozostawiam wam dowolność, choć ja byłabym bardziej skłonna do obecności shuttersów albo żaluzji w tym pomieszczeniu, pomimo że rolety w łazienkach prezentują się znakomicie. Skąd taka decyzja? Chodzi tylko i wyłącznie o fakt, że w łazience nie trudno o grzyby i pleśnie, a wszystko za sprawą dużej wilgotności. Shuterrsy i żaluzje JASNO są pokryte specjalnym lakierem, dzięki czemu charakteryzują się całkowitą odpornością na wilgoć. Moja skłonność ku temu rozwiązaniu wynika również z efektu jaki możemy uzyskać. Przyjemne, rozproszone światło daje poczucie relaksu, które zbliża nas do łazienki w stylu wallness.

 

ŁAZIENKA W STYLU HYGGE

 

Drewniane żaluzje JASNO
Drewniane żaluzje JASNO
Rolety rzymskie w łazience | proj. formativ
Rolety rzymskie w łazience | proj. formativ

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków