Ganek to nic innego jak przybudówka, znajdująca się przy wejściu do domu. Najczęściej jego zadaszenie wspierane jest na dwóch kolumnach, a na szczycie znajduje się balkon. Kolejnym „must have” ganku są schody okraszone balustradami. Możemy spotkać się z odkrytym i zamkniętym. Jednak niezależnie od tego wszystkiego, każdy jego element stanowi wspaniałą podstawę do stworzenia nastrojowego klimatu. Komu marzy się spędzanie jesiennych wieczorów w niezwykle przyjemnym otoczeniu? Sprawdźcie nasz przepis na ganek w jesiennym klimacie!

 

ganek

Jesienny ganek według projektu Hola Design

 

Rozgrzewamy atmosferę

Nie będę koloryzować – jesienne wieczory nie należą do najcieplejszych, ale śmiało mogę stwierdzić, że możemy dodać im, i kolorytu, i ciepła. Są na to sprawdzone sposoby. Pierwszy i podstawowy to urokliwe oraz przede wszystkim ogrzewające nasze ciałka przed chłodem tekstylia.

 

Czy wiecie, że dywany wynaleziono około tysiąca lat temu w Azji Środkowej i ich funkcja sprowadzała się do ochrony koczowników przed chłodem? Nie bójmy się wprowadzać dywanów do aranżacji ganków, które nie tylko zyskują dzięki nim na lepszym wyglądzie, ale też dają przyjemne ciepło!

 

 

Meble, które na pewno znajdują się na naszym ganku, wyposażmy zatem w koce, pledy, futerka i poduszki. Niech zawsze będą w zasięgu ręki. Do tego stwórzmy miejsce na bezpieczne palenisko, którego płomień nie tylko stworzy niepowtarzalny klimat, ale też będzie bił realnym ciepłem, przygotujmy wielki kubeł rozgrzewającej herbaty, albo grzane wino i wtedy spokojnie możemy spędzać czas na naszym ganku, nawet jesienią wieczorową porą.

 

 

Malujemy klimat światłem

Oprócz dosłownego ciepła, możemy zadbać o ciepłą i przytulną atmosferę. Najlepiej wyczarować ją za pomocą światła. Wplećmy więc w aranżację świece, dekoracyjne lampiony i kaganki. Dobrą alternatywą dla naturalnego światła, są dekoracyjne żarówki i hitowe cotton balls

 

Jesienny ganek

Jesienny ganek

 

Innym sposobem na stworzenie przytulnego klimatu jest zastosowanie drewna (lub produktów drewnopodobnych), wikliny i juty. Podstawą stanie się zatem posadzka stworzona z drewnianych desek podłogowych lub płytek drewnopodobnych. Jeśli chodzi o meble, również warto postawić na naturę: w grę wchodzi oczywiście drewno i wiklina. Wspomniane wcześniej tekstylia, warto wyeksponować w stylowych koszach w rustykalnym stylu. W tradycyjnych koszykach mogą znaleźć swoje miejsce zebrane przez nas dary jesieni, takie jak: jabłka, orzechy, szyszki czy dynie. Wszystko to wpływa na ostateczny wygląd ganku i tym samym nasz nastrój. 

 

Jeśli nie chcesz inwestować w drewnianą podłogę, wpleć drewno w aranżację za pomocą niedbale ułożonych kłódek, albo okręgów wyciętych z pnia, na których można wyeksponować  donice z kwiatami, albo świece.

 

Sprawdź nasze antidotum na jesienny marazm

 

jesienny ganek

Znajdź dobre strony jesiennej aury!

 

Mimozami jesień się zaczyna

Nie możemy również zapominać o kwiatach, które wprowadzą jeszcze więcej kolorytu do naszego zakątka. Nie wiem czy wiecie, ale nawet o tej porze roku, nasz ganek może zachwycać feerią barw, podobnie jak latem. Postawmy zatem na wrzosy, chryzantemy i astry oraz wyeksponujmy je w ozdobnych donicach, które jeszcze bardziej uwydatnią ich piękno. 

 

Wieloletnie rośliny balkonowe – gatunki cebulowe

 

jesienne kwiaty

Jesienne kwiaty

 

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków