Kobaltowy błękit
Ciemniejszy niż błękity, jaśniejszy niż granatowy, kobalt to idealny niebieski kolor, który w 2024 roku będzie największym trendem wnętrzarskim. Kolor niezwykle szlachetny, ma chłodny odcień i jest barwą, jaką można uzyskać łącząc niebieski z odrobiną czerwieni. Jest bardzo wyrazisty, a przez to wymaga umiejętnego dobierania sąsiadujących barw. Kobaltowe mogą być w pomieszczeniu zarówno ściany, ale też meble, oprawy oświetleniowe, tekstylia, a nawet podłoga. To kolor wyjątkowo szlachetny i świetnie pasujący do wielu różnych aranżacji.
Aranżacje architektów z wykorzystaniem koloru kobaltowego
Kolor kobaltowy a indygo
Kobaltowy jest bardzo mocnym kolorem, jednak pozostaje po prostu bardzo nasyconym błękitem. Indygo zdecydowanie wpada w fiolet. Kolor kobaltowy to jasno niebieski kolor o ciemnej tonacji.
Pozyskiwanie niebieskich barwników i pigmentów było początkowo niezwykle trudne, w tym celu korzystano z dobrodziejstw roślin i minerałów. Z tego względu kobalt jeszcze nie tak dawno uchodził za szlachetną i wręcz luksusową barwę w malarstwie, dopiero w XX wieku stał się on bardziej dostępny i szerzej wykorzystywany przez artystów. Obecnie kolor kobaltowy i pozostałe odcienie niebieskiego są wytwarzane w procesie chemicznym.
Marki oferują ciekawe nowości wnętrzarskie w tym kolorze:
Ostatnio dodane
Natucer Salsa
Z jakimi kolorami łączyć kolor kobaltowy?
Kobalt można miksować z bielą, beżem, kremem, szarością lub czernią. Kobaltowy odcień pięknie będzie współgrał także z innymi, głębokimi i stonowanymi barwami, takimi jak na przykład: bordo, ciemna zieleń, musztarda czy czekolada.
Malarze często stosują zestawienie oliwkowego zielonego z błękitem kobaltowym. To co naturalne jest najpiękniejsze!
Ostatnio dodane
Potrzebujesz wsparcia przy urządzaniu mieszkania? Zapraszamy do naszych salonów: