W tym roku „Nobel świata architektury” trafił do autora krakowskiego Muzeum „Manggha”.
Nagroda Priztkera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie architektury. W tym roku nagrodzono nią japońskiego architekta Aratę Isozakiego, autora krakowskiego Muzeum „Manggha”
Arata Isozaki jest znany polskim odbiorcom architektury, wykonał projekt koncepcyjny Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Został odznaczony Krzyżem Komandoskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.
To jeden z najwybitniejszych japońskich architektów, obok Kenzo Tange, Fumihiko Maki, Tadao Ando i kilku innych. Wszechstronny, oryginalny i kreatywny.
Historia powstania muzeum w Krakowie
Budynek Muzeum Manggha, możemy od ćwierćwiecza podziwiać w Krakowie. Historia tego projektu zaczęła się w 1987 roku, kiedy Andrzej Wajda dostał w Japonii nagrodę Kyoto-Inamori Prize, za swoją twórczość i ogłosił, że pragnie ją przeznaczyć na budowę nowego muzeum dla kolekcji sztuki japońskiej Feliksa „Mangghi” Jasińskiego. Arata spotkał się z Wajdą w Kioto, był urzeczony jego pomysłem i tak zaczęła się ta piękna współpraca.
Arata Isozaki przekracza ramy architektury, by zadawać pytania wykraczające poza granice czasu i przestrzeni. Uznany przez współczesnych za wizjonera, myśli przyszłościowo i wykazuje głębokie zrozumienie „sztuki przestrzeni”. Działa jako architekt od lat 60. i jego prace przyczyniły się do wzmocnienia dialogu między Wschodem a Zachodem. Jego precyzja i zręczność są szczególnie widoczne dzięki opanowaniu międzykontynentalnego zakresu technik budowlanych, interpretacji miejsca i kontekstu oraz zwracaniu uwagi na najmniejsze detale.
Nagroda Pritzkera
Nagroda Pritzkera jest przyznawana raz w roku. Nigdy nie otrzymał jej polski architekt, ale oprócz „Mangghi” możemy w Polsce podziwiać budynek innego laureata tej nagrody – biurowiec Metropolitan Normana Fostera na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Budynki zaprojektowane przez Arata Isozaki:
„Przez ponad pół wieku swojej pracy zawodowej Arata Isozaki wywarł wpływ na światową architekturę, nie tylko poprzez inspirujące projekty, ale także i publikacje, wypowiedzi, wystawy, udział w ważnych konferencjach czy też w obradach jury” – czytamy w werdykcie jury.
https://internityhome.pl/odkrywaj/ikigai-szcz-japonska-filozfia-urzadzania/