Feng Shui w sypialni - harmonijne wnętrze, dobry sen i szczęśliwe życie
Pracownia CaSa

Feng Shui w sypialni – harmonijne wnętrze, dobry sen i szczęśliwe życie

Sypialnia jest najbardziej intymnym miejscem w domu. Tutaj, jak w żadnym innym pomieszczeniu, atmosfera powinna sprzyjać zarówno relaksowi, jak i dobremu snu. Szczególnie w czasie wielu napięć i stresu ważne jest, by wykreować przestrzeń, w której będziemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Znajomość podstawowych zasad Feng Shui ułatwia planowanie przestrzeni, umożliwiające swobodny przepływ energii. Dzięki niej otoczenie staje się harmonijne oraz zrównoważone, co wpływa na nasze samopoczucie i dobry sen, będący podstawą zdrowego i szczęśliwego życia. Bez względu na to czy urządzacie sypialnię od podstaw, czy planujecie jej metamorfozę warto uwzględnić metodę, która znana i ceniona jest od wieków. Feng Shui w sypialni pozwoli Wam stworzyć wnętrze będące prawdziwą oazą relaksu. 

Feng Shui w sypialni
Projekt: Na Antresoli; Fot.: Bartek Rąkowski

#Monofunkcjonalność sypialni 

Zaczynając prace nad urządzaniem sypialni według zasad Feng Shui, należy pamiętać, że powinna ona spełniać rolę jedynie pomieszczenia do wypoczynku i snu. Chcąc zachować dobrą energię, nie możemy łączyć przeznaczenia tego miejsca z innymi funkcjami. Unikajmy wprowadzania do sypialni domowego biura czy łazienki. Jeśli to możliwe, nie powinno być w niej także garderoby, toaletki czy domowej biblioteczki. 

Feng Shui w sypialni
Wanna w sypialni to bardzo ciekawe rozwiązanie, ale nie powinna znajdować się w sypialni urządzonej zgodnie z zadami Feng Shui.| Projekt: Jacek Tryc

#Feng Shui w sypialni – kolory

Zgodnie z najlepszymi praktykami Feng Shui, kolory należy dobierać według ich relacji z Baguą, czyli mapą energetyczną domu. Każda strefa w domu ma inne potrzeby energetyczne, a zaspokojenie ich prowadzi do harmonii między fizycznością, duchowością i psychiką. Możemy jednak obyć się bez mapowania i nadal zachować dobrą energię w naszej sypialni. Wystarczy zastanowić się jakie barwy nam się podobają i czego potrzebujemy w miejscu przeznaczonym do relaksu. Najlepszą bazą są ciepłe odcienie brązów, kości słoniowej i beżu, do których dodamy akcent zgodny z naszymi preferencjami. Jeśli potrzebujemy więcej energii, wprowadźmy do aranżacji odrobinę czerwieni. Kolory ziemi zapewnią relaks i bezpieczeństwo, zielenie i błękity wspomogą nasze zdrowie i witalność. Natomiast róż i brzoskwiniowe tony pozytywnie wpłyną na umocnienie więzi między partnerami. 

Feng Shui w sypialni
Róż i brzoskwiniowe tony w sypialni pozytywnie wpłyną na umocnienie więzi między partnerami.| Proj.: Dembowska studio architektury oraz JAG studio architektury.

Sypialnia w pastelowych kolorach | Selekcja projektów i praktyczne rady

#Łóżko 

Zasady Feng Shui w sypialni, kładą bardzo duży nacisk na sposób ustawienia łóżka. Zatem rozpoczynając aranżowanie wnętrza należy pamiętać o kilku zasadach:

  • łóżko powinno być ustawione na przeciwko drzwi wejściowych, ale nie w linii prostej. Należy ustawić je po przekątnej
  • okno nie powinno znajdować się zbyt blisko naszej głowy. Zatem unikajmy ustawienia łózka przed oknem lub naprzeciwko niego 
  • nie ustawiaj łóżka pod kątem. Zagłówek powinien być dosunięty do ściany, a po każdej ze stron, w tym też przed łóżkiem, należy zostawić miejsce umożliwiające swobodne wchodzenie i wstawanie
  • nie składuj rzeczy pod łóżkiem. Na co dzień mogą być one niewidoczne, ale sama świadomość, że tam są negatywnie wpływają na poczucie relaksu. Szczególnie jeśli masz tendencje do ukrywania pod łóżkiem przypadkowych przedmiotów.

Feng Shui w sypialni
PROJ.: JUSTYNA KOLASA I PATRYK ŁAWRYNOWICZ – www.3xel.pl; FOT. HANNA POŁCZYŃSKA – WWW.KRONIKI.STUDIO
Pamiętaj, że z każdej strony łózka, jak i przed nim, powinno być pozostawione miejsce. | Proj. KEMA studio Fot. João Morgado

Praktyka Feng Shui przywiązuje również duże znaczenie do zagłówka łózka. Reprezentuje on stabilność i wsparcie w życiu, szczególnie w związku. Najlepszym wyborem są jednolite zagłówki, np. tapicerowane lub z płyty. Unikajmy tych wykonanych ze szczebelków, gdyż według Feng Shui, symbolizują uwięzienie w związku. Ważne jest również, by zagłówek był bardzo solidnie przymocowany do ramy, dając nam tym samym wsparcie i siłę. 

Feng Shui w sypialni
Zagłówek łóżka powinien być jednolity i stabilny. | Proj.: Qbatura

#Wyposażenie

Wyposażenie sypialni zgodne z zasadami Feng Shui jest symetryczne i komplementarne. Co to oznacza w praktyce? Szafki i lampki nocne, umieszczone po obu stronach łóżka, muszą być takie same. Symbolizuje to równość w związku i równowagę w życiu. Należy uważać, by meble stojące przy łóżku nie miały kąta ostrego. Najbardziej optymalne są okrągłe blaty i organiczne formy. Powinniśmy unikać luster w sypialni, jednak jeśli ich potrzebujemy należy je ustawić tak, by nie widzieć swojego odbicie leżąc na łóżku. Lustro nie może, także wisieć nad zagłowiem. Obrazy i bibeloty zgodnie z Feng Shui są organiczne do minimum, a w sypialni nie mogą znajdować się lalki, figurki lub duża ilość czarno-białych zdjęć. Zrezygnujmy również ze sztucznych i suszonych roślin. 

Feng Shui w sypialni
Symetria to podstawa podczas urządzania sypialni w myśl Feng Shui. | Proj.: MAP; fot.: PION
Proj.: Pracownia CaSa

#Feng Shui w sypialni – dobry klimat

Ostatnim elementem, jeśli chodzi o podstawy Feng Shui, jest ogólny klimat wnętrza. Jak go stworzyć? Przede wszystkim należy zrezygnować z elektroniki. Nasza przestrzeń przeznaczona do relaksu i snu, musi być pozbawiona sprzętów takich jak telewizor, komputer, tablet, a idealnie byłoby nie korzystać w sypialni także z telefonu lub wyłączać internet na noc. Swobodny przepływ energii zakłóca również duża ilość książek. Zatem nie powinniśmy mieć tutaj domowej biblioteczki i ograniczyć się jedynie do egzemplarza, który aktualnie czytamy. Jako element dekoracyjny wykorzystajmy zielone rośliny, jednocześnie wpływające na na relaks i dobre samopoczucie. Ważne jest też, by regularnie sprzątać w naszej sypialni przy użyciu naturalnych środków, pozbawionych chemii. 

Feng Shui w sypialni
Projekt Na Antresoli Fot mateuszszeliga.pl

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków