Nieruchomości wakacyjne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Pozwalają one na dywersyfikację portfela oraz odbiegają od spadkowych tendencji, jakie występują na rynku nieruchomości mieszkaniowych.
Bogacące się społeczeństwo, alternatywa inwestowania w nieruchomości oraz większa świadomość kupujących – wszystkie te czynniki sprawiają, że liczba oferowanych nieruchomości wakacyjnych w Polsce wciąż rośnie. Stały się one oznaką prestiżu, pozycji społecznej oraz możliwości finansowych kupujących je rodaków. Nowe budynki są wznoszone zarówno przez deweloperów, jak i przez lokalnych inwestorów, co wpływa na ich standard i zróżnicowanie skali inwestycji.
Liczba oferowanych nieruchomości wakacyjnych w Polsce wciąż rośnie. Stały się one oznaką prestiżu, pozycji społecznej oraz możliwości finansowych kupujących je rodaków.
Lokal z pakietem all inclusive
Najpopularniejsze apartamenty i domy – oprócz cech charakterystycznych dla projektów mieszkaniowych – mają też dodatkowe funkcje dostępne na terenie budynku lub osiedla. Należą do nich: SPA, baseny, korty tenisowe, restauracje, sale zabaw i atrakcyjne place zabaw dla dzieci oraz inna infrastruktura typowa dla obiektów hotelowych i wypoczynkowych. Wymienione usługi dodatkowe są jednym z najistotniejszych elementów wpływających na zainteresowanie potencjalnych klientów oraz osiągane tempo sprzedaży. Elementami, które weszły do kanonu inwestycji o najwyższych cenach, są: ogrodzenie, monitoring i całodobowa ochrona.
Małe, ale wspaniałe
Oferta nieruchomości wakacyjnych jest zdominowana przez apartamenty, domy stanowią tylko niewielki odsetek (wartość jest zróżnicowana zależnie od badanej lokalizacji). Najpopularniejsze są lokale dwupokojowe, na drugim miejscu znajdują się jednopokojowe. W większości przypadków metraż nabywanych apartamentów dwupokojowych nie przekracza 43-45 m kw., a często jest jeszcze mniejszy – nawet poniżej 40 m kw. Niezależnie od metrażu lokale dwupoziomowe cieszą się najmniejszym zainteresowaniem. Ciekawą tendencją jest zmiana postrzegania cen przez nabywców – w lokalach mieszkalnych istotnym czynnikiem decyzyjnym jest cena jednostkowa za metr kwadratowy, w przypadku lokali wakacyjnych jest to natomiast finalna cena całkowita, jaką należy zapłacić. Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem przyciągającym potencjalnych klientów jest wykończenie mieszkań „pod klucz” – charakteryzuje się ono popularnością, ponieważ nie wymaga poświęcenia czasu na organizację wykończenia nabywanych lokali.
Wypoczynek tuż za miastem
Szacuje się, że obecnie prowadzona jest sprzedaż ponad 250 inwestycji wakacyjnych na terenie całej Polski. Obszarem charakteryzującym się zarówno najwyższym zainteresowaniem klientów, jak i najszerszą ofertą jest Wybrzeże (województwa pomorskie i zachodniopomorskie). Wysoko cenione jest również województwo małopolskie – okolice Krakowa. Głównym czynnikiem przyciągającym nabywców jest bliska odległość od dużych miast. Regionem wciąż wyróżniającym się na tle kraju, jednak o znacznie niższym zainteresowaniu klientów, są Mazury.
Ofertę nieruchomości wakacyjnych zdominowały apartamenty, domy stanowią w niej tylko niewielki odsetek. Najpopularniejsze są lokale dwupokojowe, których metraż nie przekracza 43-45 m kw., a często jest jeszcze mniejszy – nawet poniżej 40 m kw.
Zdaniem respondentów…
W celu określenia przyszłych trendów przeprowadzono ankietę – zapytano o preferowany rodzaj lokalu. Większość uczestników sondażu zaznaczyła, że planuje zakup nieruchomości wakacyjnej na własny użytek lub dla siebie i na wynajem. Zaskakującym faktem zaobserwowanym w ankiecie jest wysoka preferencja domów (prawie 20 proc.) – odpowiedź ta odbiega od obserwowanych obecnie trendów rynkowych. Domy wakacyjne odznaczają się powolnym tempem sprzedaży oraz niskim zainteresowaniem. Obraz rynku transakcyjnego przedstawia weryfikację pierwotnych zamierzeń inwestycyjnych.
Preferowany typ nieruchomości wypoczynkowej – wyniki badań z przeprowadzonej ankiety:
- 32% – mieszkanie
- 25% – domek letniskowy
- 20% – apartament
- 19% – dom
- 5% – pokój hotelowy
Słoneczne prognozy dla wakacyjnych inwestycji
W kolejnych latach w Polsce przewiduje się dalszy dynamiczny rozwój segmentu lokali wakacyjnych, zwłaszcza położonych w pasie nad Bałtykiem. Wzrost zainteresowania będzie wynikał m.in. ze zwyżki dochodów polskich elit finansowych i chęci podkreślania swojego prestiżu poprzez posiadanie nieruchomości wakacyjnej. Przewiduje się również spadek zainteresowania ofertą lokali realizowanych „pod klucz” na rzecz wzrostu liczby indywidualnych opracowań architektury wnętrz.
Najpopularniejsze apartamenty i domy wakacyjne mają dodatkowe funkcje dostępne na terenie budynku lub osiedla. Należą do nich:
- SPA,
- baseny,
- korty tenisowe,
- restauracje,
- sale zabaw i atrakcyjne place zabaw dla dzieci,
- inna infrastruktura typowa dla obiektów hotelowych i wypoczynkowych.
Elementami, które weszły do kanonu inwestycji o najwyższych cenach, są:
- ogrodzenie,
- monitoring,
- całodobowa ochrona.
Źródło: redNet Consulting