Artystyczne poszukiwania Davida Lyncha

Artystyczne poszukiwania Davida Lyncha

„David Lynch. Silence and Dynamism” to pierwsza tak przekrojowa wystawa twórczości Davida Lyncha w Europie. Składają się na nią m.in. rysunki, obrazy, litografie, utwory muzyczne, fotografie, scenariusze i – oczywiście – filmy tego znanego amerykańskiego reżysera.

David Lynch jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych twórców filmowych, który szerszej publiczności jest znany jako reżyser serialu „Miasteczko Twin Peaks”. Ma w dorobku takie dzieła, jak np. „Zagubiona autostrada”, „Dzikość serca” czy „Blue Velvet”. To autor wielokrotnie nagradzany – może pochwalić się czterema nominacjami do Oscara, Złotą Palmą przyznaną w Cannes i dwoma francuskimi Cezarami.

 

David Lynch
David Lynch

Wszechstronnie utalentowany

Wystawa dorobku artystycznych poszukiwań Davida Lyncha jest niezwykle interesująca. Już sama jego aktywność w zakresie twórczości filmowej przejawia się w różnych formach – jako film kinowy, eksperymentalny, serial telewizyjny, wideoart, reklama czy wideoklip. David Lynch to także świetny malarz, rysownik, grafik i fotografik, kompozytor muzyki i jej wykonawca. Toruńska wystawa to największa jak dotąd ekspozycja wszystkich aktywności artystycznych mistrza. Składa się na nią ok. 400 prac – od dzieł, które stworzył jeszcze w ubiegłym wieku (np. rysunki z lat 50. czy malarsko-filmowe realizacje z lat 60.), aż po prace najnowsze, ukończone w 2017 r.

Aktywność Davida Lyncha w zakresie twórczości filmowej przejawia się w różnych formach, ale Lynch to także świetny malarz, rysownik, grafik i fotografik, kompozytor muzyki i jej wykonawca.

Pomysłodawcą i autorem koncepcji tej unikatowej ekspozycji jest Marek Żydowicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Camerimage”, a realizują ją Fundacja „Tumult” i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Przedsięwzięcie wspiera też założona przez Davida Lyncha Fundacja „Sztuki Świata”.

Wystawa „David Lynch. Silence and Dynamism”

12 listopada 2017 – 18 lutego 2018

Wały gen. Sikorskiego 13

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” | Toruń