FAIR TRADE NA BIENNALE | IH - Internity Home
Fair Building, Pawilon Polski na Biennale Architektury 2016_2

FAIR TRADE NA BIENNALE

„Reporting from the Front” to temat przewodni tegorocznego 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, poruszający kwestie etyczne związane z rolą najmniej docenianego uczestnika procesu architektonicznego – robotnika budowlanego. Wpisuje się w niego również wystawa w Pawilonie Polskim, której organizatorem jest warszawska Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.

Złe warunki pracy, brak szacunku dla pracowników i wypadki na placu budowy są zmorą branży, lecz pod presją terminów, budżetów i społecznego zapotrzebowania na nową architekturę często się je bagatelizuje. Kuratorka Dominika Janicka we współpracy z Martyną Janicką i Michałem Gdakiem pokazuje w Pawilonie Polskim plac budowy i stawia pytanie: dlaczego budynki nie mają znaku „fair trade”?

Od etyki…
Wkład robotników jest pomijany w dyskursie architektonicznym, a procesy budowlane pozostają nieprzewidywalne. W kulturze napędzanej konsumpcjonizmem bardziej troszczymy się o standardy wytwarzania batoników czekoladowych niż o budynki i przestrzenie stanowiące ramę dla współczesnego społeczeństwa. Wystawa w Pawilonie Polskim skupi się na kwestiach etycznych związanych z branżą budowlaną i na poglądach ludzi bezpośrednio w nią zaangażowanych.
…przez rusztowanie do salonu

Pawilon podzielony jest na dwie części. Główną przestrzeń zajmuje instalacja na bazie rusztowania modułowego, stanowiąca bezpośrednie nawiązanie do placu budowy. Jednocześnie wyświetlane są filmy wideo przedstawiające historie robotników budowlanych, każdy z nich poświęcony jednemu z kluczowych aspektów pracy budowlańca i jej specyfiki. Drugą część wystawy, urządzoną tak, by przypominała salon wystawowy inwestora, wypełniają infografiki prezentujące statystyki na temat branży budowlanej oraz animowany film promocyjny. Wystawę można oglądać do 27 listopada.

Kuratorzy wystawy „Fair Building” uważają, że plac budowy to główny „front” architektury; jest on fizyczną manifestacją każdego realizowanego projektu i pomimo postępu technicznego budowa wciąż w dużej mierze opiera się na pracy fizycznej.Fair Building, Pawilon Polski na Biennale Architektury 2016_2