Kraby w morzu traw

Kraby w morzu traw

Otrzymanie nagrody w konkursie A’Design Award & Competition to ogromne wyróżnienie i nobilitacja w designerskim świecie. W gronie tegorocznych zwycięzców znalazły się architektki z Polski: Dagmara Oliwa i Anita Luniak. Ich projekt kompleksu budynków Crab Houses został nagrodzony Golden A’Design Award Winner for Architecture, Building and Structure Design Category.

 

Na Nizinie Śląskiej, u stóp góry Ślęża, położone jest malownicze miasteczko Sobótka. Tam, pośród natury, zaplanowano budowę zespołu budynków Crab Houses. Inspiracją dla kształtu pawilonów są kraby wchodzące w morze traw. Nocą – dzięki oświetleniu – budynki będą natomiast bardziej przypominały unoszące się nad miastem statki kosmiczne.

 

Technologia zespolona z naturą

Kompleks trzech awangardowych pawilonów usytuowanych na łąkach ma stanowić związek między tkanką miejską a środowiskiem naturalnym. Projekt obejmie laboratorium badawcze i dwa budynki mieszkalne. Kompleks ma pomieścić mieszkańców Sobótki i kreatywnych ludzi, dając im okazję do ożywienia miasta. Crab Houses staną się miejscem twórczego działania, przestrzenią dla spotkań naukowców, artystów i mieszkańców miasteczka, a także miejscem twórczych warsztatów dla dzieci i młodzieży. Nowatorski projekt to połączenie innowacji z malowniczym krajobrazem – połączenie na miarę XXI wieku. Domy Kraby zbliżają się do przyrody poprzez swoją organiczną formę, jednocześnie stanowiąc pole poszukiwań odpowiedzi na to, jaką wartość dodaną może przynieść nowoczesna technologia w środowisku naturalnym.

Inspiracją dla kształtu pawilonów są kraby wchodzące w morze traw. Nocą – dzięki oświetleniu – budynki będą natomiast bardziej przypominały unoszące się nad miastem statki kosmiczne.

 

Crab Houses
Crab Houses

Panoramiczny widok

Budynki mają kształt kapsuł ustawionych na wysokich, subtelnych podporach. Prezentują się jak statki kosmiczne, księżycowe łaziki czy kapsuły mieszkalne na obcej planecie. Wznoszą się dość wysoko ponad poziomem gruntu, dzięki czemu zapewniają niebywały widok z okien. Przeszklona ściana w tych niezwykłych projektach domów pozwoliła stworzyć we wnętrzu każdego z nich doskonały punkt obserwacyjny z szeroką panoramą. Wielkoformatowe szyby w oknach zachęcają do kontemplowania widoków i obserwowania pięknej okolicy pod górą Ślężą. Obły kształt brył jest aerodynamiczny – nie stawia oporu wiejącym tu wiatrom. Futurystyczne pawilony cechuje wysoki poziom energooszczędności. Wyposażono je w najbardziej nowoczesne technologie, co czyni je także ekologicznymi.

 

Designerski prestiż

Wysoki poziom rywalizacji w A’Design Award & Competition jest zapewniony przez międzynarodowe jury złożone z przedstawicieli świata nauki, biznesu oraz sztuki. W tym roku na konkurs wpłynęło ok. 18 000 prac ze 180 państw. Prace oceniało ponad 170 sędziów w 110 kategoriach, w tym m.in. w zakresie architektury oraz projektowania wnętrz czy mebli. Polskie projektantki odniosły niebywały sukces. Gratulujemy!

W gronie tegorocznych zwycięzców renomowanego konkursu A’Design Award & Competition znalazły się architektki z Polski, Dagmara Oliwa i Anita Luniak, z projektem kompleksu budynków Crab Houses.