Mrągowo, Giżycko, Mikołajki… Któż z nas nie zna tych miejsc. Bezsprzecznie są to miasta wyjątkowe i piękne, ale również bardzo popularne. Coraz większe rzesze turystów odwiedzających te zakątki skutecznie zmienia mazurski klimat, pozbawiając je wyjątkowego charakteru. Na szczęście zachowały się jeszcze tereny, gdzie plaże są puste a na łąkach czuć woń kwiatów i słychać śpiew ptaków. Zapraszamy w podróż do jednego z takich miejsc…
Odwiedzając Pojezierze Ełckie zostawiamy za sobą pośpiech, stres i pracę “na wczoraj”. Można się tu oddać słodkiemu lenistwu, choć na nudę nie sposób narzekać. Spływy kajakowe, wyprawy jachtowe, wczasy rekreacyjne dla całej rodziny, wypoczynek w otoczeniu dziewiczej przyrody oraz nieprzebrane bogactwo zabytków kultury. To tylko kilka propozycji, które w swojej ofercie ma ten region. Strzeliste sosny pochylające się nad taflą migotliwego jeziora i biała żaglówka na horyzoncie. To prawdziwy koloryt i unikalna esencja klimatu Mazur.
Tropem natury
Pojezierze Ełckie obejmuje rozległe malowniczo połączone kompleksy leśne, jeziora, pagórki i doliny morenowe we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego. Pagórkowata wyżyna z licznymi kompleksami leśnymi (Puszcza Borecka) podzielona jest wieloma jeziorami. Do największych z nich zalicza się Jezioro Rajgrodzkie (15,1 km²), Selmęt Wielki (12,6 km²) oraz Łaśmiady (8,8 km²).
Pojezierze Ełckie uznawane jest za jedyny w swoim rodzaju region turystyczny w Europie, bogaty w wyjątkowe walory przyrodnicze i turystyczne. To raj dla wędkarzy, entuzjastów przyrody oraz miłośników długich wędrówek pieszych, wypraw rowerowych, kajakowych i jachtowych. Poszukiwaczy prawdziwych przygód ucieszy bogata baza atrakcji turystycznych, z których do najciekawszych należą: Ełcka Kolej Wąskotorowa, legendarny Wilczy Szaniec, Święta Lipka, Klasztor Kamedułów w Wigrach oraz wiadukt w Stańczykach.
Mazurska stolica – Ełk
Być może niewielu z nas wie, że stolicą Mazur jest właśnie Ełk – miasto położone nad Jeziorem Ełckim i rzeką Ełk zalicza się do Zielonych Płuc Polski. Niemniej atrakcyjne wydają się unikalne zabytki, z których najciekawsze to: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1847 roku, Cerkiew prawosławna pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, Wieża Ciśnień z 1895 roku (z Muzeum „Kropli Wody”) czy secesyjne kamienice przy ulicy Wojska Polskiego oraz Armii Krajowej. Amatorzy motoryzacji nie mogą odmówić sobie wizyty w Muzeum Zabytków Kolejnictwa oraz przejażdżki Ełcką Koleją Wąskotorową oficjalnie wpisaną do rejestru zabytków.
Spotkania z historią
Na mapie wędrówki magicznym szlakiem Pojezierza Ełckiego nie może zabraknąć Wilczego Szańca (miejscowość Gierłoż) – najsłynniejszego i najtajniejszego obiektu II Wojny Światowej. To właśnie tu miał miejsce słynny zamach na Adolfa Hitlera. Odwiedzający Wilczy Szaniec turyści mają możliwość zwiedzania kwater najważniejszych dowódców III Rzeszy, co niewątpliwie jest wielką gratką dla miłośników historii. Przedłużeniem historycznego szlaku jest wizyta w niewielkiej miejscowości Święta Lipka, znanej już od XV wieku. Obecnie jest miejscem licznych pielgrzymek oraz atrakcją dla wielbicieli sztuki barokowej. Zachowana niemal w nienaruszonym stanie bogata i różnorodna sztukateria zachwyca znawców sztuki. Turyści mogą podziwiać oryginalne rzeźby, malarstwo ścienne oraz niespotykane wyroby artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Niebywałą atrakcję stanowią również organy z XVIII wieku, które należą do najwspanialszych prospektów barokowych w Europie.
Nieznane perły kultury
Będąc na Mazurach, warto odwiedzić również pobliską Suwalszczyznę, w tym Wigierski Park Narodowy oraz były klasztor Kamedułów, malowniczo położony na wzgórzu nad jeziorem Wigry. Zanim Władysław IV podarował dwór zakonowi kamedułów z podwarszawskich Bielan, była to myśliwska przystań. Na grubego zwierza polował tu Wielki Książę Litewski Witold i jego brat Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary i jego syn Zygmunt August. To właśnie tu Henryk Sienkiewicz kazał schronić się nieszczęśliwemu Michałowi Wołodyjowskiemu. Aktualnie kościół wraz z podziemnymi grobowcami udostępniony jest do zwiedzania.
Duch historii prowadzi w pobliże wsi Stańczyki. Wśród uroczych pagórków i łąk rozpościera się potężny wiadukt stylizowany na styl rzymski. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami, gdzie szczególnie widoczne są filary stylizowane na starożytne akwedukty w Pont du Gard. Stąd też nazwa – Akwedukty Puszczy Rominckiej.
Mazurski relaks
Zwieńczeniem wyprawy po magicznym Pojezierzu Ełckim jest nocleg w Siedlisku Morena, gdzie luksus łączy się z tradycyjnym mazurskim klimatem. Nieskażony masową turystyką ośrodek oferuje niezliczone atrakcje. Miłośnicy sportu mogą korzystać z siłowni, basenu, kortów tenisowych oraz boiska do siatkówki plażowej. Do dyspozycji gości oddana jest również zamknięta plaża oraz przystań wodna ze sprzętem pływającym, a w pobliżu stadnina koni oraz hektary zieleni, na których można ćwiczyć jogę, medytować lub po prostu zrelaksować się w promieniach słońca. To prawdziwa mekka dla poszukiwaczy dzikiej przyrody, entuzjastów ciszy i wszechogarniającego spokoju.
Troska o dziedzictwo
Bez wątpienia jest coś magicznego w urokliwych Mazurach. Niestety rozwój masowej turystyki zabija odwieczny koloryt tych miejsc. Coraz trudniej o spokojną, cichą i czystą przestrzeń nad pięknym jeziorem. Wykorzystując to, co pozostało, pamiętajmy, że jest to dziedzictwo, którego nie da się odbudować. Tylko szacunek i odpowiednia dbałość o przyrodę jest gwarancją, że natura odwdzięczy się nam swoim prawdziwym pięknem.