PIENINY W 48 H | IH - Internity Home
LIFESTYLE_Pieniny_Chata Miłośliwka

PIENINY W 48 H

O tytuł najpiękniejszych gór w Polsce śmiało mogą konkurować nawet z oddalonymi o 30 kilometrów Tatrami. Ich bajkowe piękno szczególnie uwydatnia się zimą, kiedy okolice są pokryte śnieżną powłoką i lodową szadzią. Podpowiadamy, gdzie można poczuć zimowy urok Pienin, jeśli do dyspozycji mamy tylko 48 godzin.

Chata Miłośliwka w górskiej głuszy

Miejsce ukryte w dzikim zakątku Pienin, idealne dla tych, którzy poszukują spokoju i bliskości natury we wnętrzu przepełnionym góralską duszą. Miłośliwka to tradycyjna podhalańska chata, która w całości powstała z drewnianych bali, a następnie została z wyczuciem odrestaurowana przez swoich właścicieli. Dom leży na zboczu wzgórza, skąd rozciąga się widok na panoramę Dunajca. Przytulne wnętrze zostało urządzone w rustykalnym stylu, z dbałością o najmniejszy detal. Wraz z wypełnioną kuszącymi zapachami kuchnią pomoże przetrwać nawet największe mrozy.

Dworek Gościnny w Szczawnicy

Swoją historią sięga drugiej połowy XIX w. Stanowił wtedy centrum życia kulturalnego i rozrywkowego regionu, goszcząc artystyczną bohemę z całej Europy. W wyniku pożaru w 1962 r. budynek został doszczętnie zniszczony. Odbudowano go w 2008 r. W trakcie prac renowacyjnych wzorowano się na starej pocztówce i kilku zachowanych fotografiach. Dziś przywrócony do życia „pieniński salon” to centrum kulturalno-biznesowe, w którym regionalna drewniana architektura łączy się z wyrafinowanymi pałacowymi aranżacjami wykończonymi przy użyciu najwyższej jakości materiałów.

Siedem pętli Dunajca

Przełom Dunajca jest jednym z najpiękniejszych tego typu miejsc w Europie. Rzeka przedziera się tu przez góry, tworząc dziką i głęboką dolinę, która wije się pod wysokimi na 300 metrów skalnymi turniami. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość pokonania rzeki na flisackich tratwach. Sezon trwa tutaj od 1 kwietnia do 31 października. Równie piękną zimową alternatywą jest spacer Drogą Pienińską, która podąża za rzeką, biegnąc u podnóża pionowych ścian skalnych. Szlak zaczyna się w Szczawnicy i prowadzi do Sromowców Niżnych, gdzie nad brzegiem Dunajca stoi Czerwony Klasztor, niegdysiejsza siedziba kartuzów i kamedułów datowana na XIV wiek.

Muzyka wiatru

Nieopodal Czorsztyna, na wzgórzu Snozka, wznosi się żelazna architektoniczna konstrukcja najeżona długimi geometrycznymi kolcami. Pomnik „Organy” Władysława Hasiora stanął tu w 1966 r., wtapiając się w widoczną ze szczytu panoramę Tatr. Według założenia artysty, rzeźbę miały wieńczyć piszczałki wygrywające podyktowaną przez wiatr melodię. Dziś tę niezrealizowaną koncepcję zastąpiły pasterskie dzwonki, których dźwięk niesie się doliną przy każdym mocniejszym podmuchu wiatru.

Sokolica i Trzy Korony

Pieniny są pełne malowniczych szlaków biegnących zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie pasma. Proponujemy dwie trasy, szczególnie malownicze w zimowej aurze. Leśny szlak z przełęczy Osice wspina się na Trzy Korony – najbardziej rozpoznawalny szczyt Pienin. Rozciąga się stąd jeden ze wspanialszych widoków w polskich górach, obejmujący panoramę Podhala i Tatr. Zejście prowadzi do Krościenka nad Dunajcem, gdzie warto odwiedzić drewniany kościół w Grywałdzie, datowany na XV wiek. W jego wnętrzu zachowały się oryginalne, późnośredniowieczne polichromie. Krościenko to także początek drogi ku Sokolicy. Jej szczyt, porośnięty karłowatymi sosnami o powykręcanych pniach, opada stromym urwiskiem w kierunku Dunajca. Zimą warto wspiąć się tam o poranku, kiedy zewsząd ku słońcu podnoszą się gęste opary mgły.

Narciarski kurort nad Jeziorem Czorsztyńskim

Jezioro Czorsztyńskie, którego wody zimą zmieniają się w lodową taflę, otaczają malownicze osady, a także ruiny twierdzy w Czorsztynie oraz renesansowo-gotycki zamek w Niedzicy. Nad brzegiem jeziora, w Dębnie Podhalańskim, stoi najlepiej zachowany drewniany zabytek w Polsce – średniowieczny kościół św. Michała Archanioła. Unikatowe jest wnętrze kościoła, w którym zachowało się oryginalne wyposażenie. Gotycki krucyfiks, drewniane tabernakulum, starsze niż sam kościół figury ołtarzowe, a także pokrywające strop i ściany polichromie. Okolice jeziora przyciągają amatorów sportów zimowych. Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach to starannie przygotowany kompleks narciarski, pełen tras zjazdowych o różnych poziomach trudności, czynny długo w zimową noc.