redNet – Polacy pokochali luksus

redNet – Polacy pokochali luksus

Dla polskiego rynku deweloperskiego ubiegły rok pod względem sprzedażowym był najlepszy w historii. Obecnie rynek ten oferuje lokale o bardzo zróżnicowanym standardzie – od najniższego aż do tych najbardziej prestiżowych. Na 2018 r. prognozuje się większe zainteresowanie nieruchomościami luksusowymi, a więc i wzrost cen w segmencie apartamentów.

Analiza sprzedaży na pierwotnym rynku mieszkaniowym w największych miastach w Polsce pokazuje, że z mieszkań sprzedanych w 2017 r. ponad 8 proc. można zaliczyć do grupy apartamentów. Warto podkreślić, że w wielu projektach deweloperskich słowo „apartament” jest używane tylko w nazwie. Zgodnie z definicją redNet Consulting apartament to lokal mieszkalny o odpowiednim rozkładzie i określonej funkcjonalności. W jego skład muszą wchodzić takie elementy, jak: oddzielna kuchnia, salon, główna sypialnia z prywatnym wejściem do łazienki i garderoby, gabinet lub druga sypialnia, łazienka ogólna, pralnia lub pomieszczenie gospodarcze oraz osobna łazienka do każdej kolejnej sypialni.

 

Prestiżowe wymagania

W apartamencie konieczne jest również zaprojektowanie wygodnych, ustawnych pomieszczeń oraz ich odpowiedni rozkład z wyraźnym podziałem na część dzienną, która jest dostępna także dla gości, i część nocną – zapewniającą mieszkańcom pełną prywatność. Pozwala to na określenie minimalnej powierzchni luksusowego lokalu na poziomie około 100 m kw. W szczególnych przypadkach za apartament można uznać mieszkania o nieco mniejszej powierzchni, np. 95 m kw., pod warunkiem że kryterium funkcjonalności i pozostałe wymogi zostaną spełnione. Ponadto sam budynek musi spełniać liczne wymagania – aby znajdujące się w nim mieszkanie mogło być nazwane apartamentem, powinien mieć m.in. takie elementy, jak: garaż podziemny, ochrona i recepcja, oraz cechować się wysokim standardem wykończenia i bliskością infrastruktury usługowej.

Za luksus się płaci – coraz więcej

Polskie społeczeństwo bardzo szybko się bogaci. Wiążą się z tym rosnące wymagania dotyczące nieruchomości, wzrasta także zapotrzebowanie na apartamenty. To właśnie dlatego prognozuje się, że w bieżącym roku jeszcze większa liczba klientów będzie zainteresowana nieruchomościami luksusowymi. Jednak w związku z brakiem atrakcyjnych lokalizacji w głównych miastach w Polsce, rosnącymi kosztami wykonawstwa i ograniczoną podażą w 2018 r. w segmencie apartamentów przewidywany jest wzrost cen o ponad 10 proc.

Sprzedaż mieszkań od 2010 r. do listopada 2017 r. w sześciu miastach Polski (Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, Warszawie, Krakowie, Łodzi). Z mieszkań sprzedanych w 2017 r. ponad 8 proc. można zaliczyć do grupy apartamentów.

 

Mały apartament – duża pomyłka

Minimalna powierzchnia luksusowego lokalu jest określana na poziomie około 100 m kw. W szczególnych przypadkach za apartament można uznać mieszkania o nieco mniejszej powierzchni, np. 95 m kw., pod warunkiem że kryterium funkcjonalności i pozostałe wymogi zostaną spełnione.

W skład apartamentu muszą wchodzić takie elementy, jak:

• oddzielna kuchnia,
• salon,
• główna sypialnia z prywatnym wejściem do łazienki i garderoby,
• gabinet lub druga sypialnia,
• łazienka ogólna,
• pralnia lub pomieszczenie gospodarcze,
• osobna łazienka do każdej kolejnej sypialni.