REDNET – RYNEK NIERUCHOMOŚCI LUKSUSOWYCH W POLSCE | IH - Internity Home
sicherheit_desktop

REDNET – RYNEK NIERUCHOMOŚCI LUKSUSOWYCH W POLSCE

W ubiegłym roku wartość transakcji przeprowadzonych na rynku prestiżowych nieruchomości w Polsce przekroczyła 500 mln zł. Osób zamożnych i bogatych wciąż przybywa, a tym samym zwiększa się liczba potencjalnych nabywców takich nieruchomości.

W porównaniu z Europą Zachodnią nasz rodzimy rynek apartamentów luksusowych wciąż pozostaje na etapie systematycznego rozwoju. W skali europejskiej cechuje go relatywnie niski poziom cen oraz stosunkowo mała liczba lokali o prawdziwie użytkowym charakterze. Prognozuje się, że za dwa lata rynek nieruchomości luksusowych w Polsce osiągnie wartość 1,4 mld zł. W tym czasie roczny dochód najbogatszych rodaków wyniesie ok. 210 mld zł. Dynamicznie rosnący popyt na nieruchomości luksusowe nie pozostaje bez reakcji deweloperów, którzy planują nowe inwestycje mieszkalne o wysokim standardzie.

Wielkie miasta pachną luksusem

Prestiżowe apartamenty mieszkalne są zlokalizowane przede wszystkim w największych aglomeracjach w kraju. Najbardziej chłonnym rynkiem jest Warszawa, choć w ostatnich latach rośnie także znaczenie Krakowa i Wrocławia. Inne miasta o najlepszej sytuacji gospodarczej (stanowiące tym samym teren lokalizacji inwestycji) to: Poznań, Gdańsk, Gdynia i Sopot.

Najlepiej w centrum

W Warszawie dzielnicą o największym znaczeniu jest Górny Mokotów. Następnie zielone obszary Śródmieścia, a także Stary Żoliborz i Saska Kępa. Na terenie Krakowa to przede wszystkim rejon Starego Miasta i Kazimierza. Podobnie we Wrocławiu i Poznaniu, gdzie prestiżowe inwestycje są zlokalizowane w pobliżu starówki oraz nabrzeży Odry i Warty. W Trójmieście najważniejszym rejonem są okolice nadmorskie Sopotu, Gdynia-Orłowo i tereny wokół Wzgórza św. Maksymiliana, Jelitkowo i Główne Miasto w Gdańsku.

Ile wart jest prestiż?

Minimalna cena, przy której Polacy uznają apartament za luksusowy, wynosi 16,5 tys. zł za metr kwadratowy. Ceny lokali w stanie deweloperskim zaczynają się od 1 mln zł, natomiast najdroższe sięgają 10 mln zł. W Warszawie maksymalne ceny za metr kwadratowy wynoszą 65 tys. zł, we Wrocławiu i Krakowie – 40 tys. zł, a w Poznaniu i Trójmieście – 30 tys. zł.

 


Luksusowa nieruchomość – co ją wyróżnia?

1.Lokalizacja – wyjątkowe i prestiżowe usytuowanie w mieście, najchętniej w rejonie starego centrum, w pobliżu terenów zielonych czy nadmorskiej plaży oraz obiektów kulturalnych.
2.Wybitna architektura zapewniająca unikatowy wygląd inwestycji. Istotną rolę odgrywa kwestia marki utożsamianej z autorstwem projektu. Niezależnie od konwencji estetycznej budynku prawie zawsze wyróżnia się on ponadprzeciętnymi przeszkleniami w elewacjach, ponadnormatywną powierzchnią użytkową i wysokością pomieszczeń.
3.Wysoka dbałość o poziom prywatności mieszkańców i dostęp do całodobowej ochrony. Wyznacznikiem luksusu obiektu jest również przestronne lobby z recepcją, której pracownicy pełnią także całodobowe usługi concierge.
4.Dostęp do dodatkowych funkcji rekreacyjnych służących wyłącznie mieszkańcom (infrastruktura sportowa, gastronomiczna, wydarzenia kulturalne).


 

To nie mieszkanie – to apartament

W segmencie apartamentów można wyróżnić dwa podsegmenty: apartamentów standardowych (upper-middle) oraz apartamentów luksusowych (high-end). Około 74 proc. lokali jest oferowanych wyłącznie w stanie deweloperskim – do samodzielnego wykończenia przez nabywcę z uwzględnieniem indywidualnego gustu oraz przy udziale architektów. Apartamenty w pełni wykończone w najwyższym standardzie są oferowane tylko w przypadku 5 proc. inwestycji, przede wszystkim w wieżowcach mieszkalnych, gdzie trudno realizować samodzielne prace budowlane.

Coraz grubsze portfele Polaków

Rynek rozwija się wraz ze wzrostem dochodów polskich elit finansowych. Jak pokazują statystyki, z roku na rok przybywa zamożnych i bogatych Polaków – według stanu na koniec 2015 r. w Polsce mieszkało blisko 970 tys. osób o miesięcznych dochodach przekraczających 7127 zł brutto (I próg podatkowy). Taki wynik oznacza wzrost względem 2005 r. o przeszło 630 tys. osób, a więc prawie trzykrotnie. W minionym roku osoby zaliczane do tej grupy zarobiły łącznie 155 mld zł netto. Szacuje się, że liczba zamożnych i bogatych Polaków już pod koniec minionego roku wyraźnie przekroczyła 1 mln osób, a w 2018 r. będzie ich ok. 1,2 mln.

 


Które zawody nie zawodzą deweloperów?

Biorąc pod uwagę zajmowane stanowisko zawodowe, najliczniejszą grupę nabywców stanowią przedsiębiorcy. Druga kategoria nabywców to przedstawiciele najwyższej kadry kierowniczej. Kolejną grupę stanowią osoby wykonujące wolny zawód. Apartamenty najchętniej wybierają osoby prowadzące działalność gospodarczą i artystyczną w skali europejskiej bądź globalnej.


 

Miastomania wewnątrz kraju

Najbogatsi Polacy stopniowo odchodzą od indywidualnego realizowania rezydencji podmiejskich, ulegając światowemu trendowi powrotu do życia w mieście. Polacy kupują luksusowe apartamenty i posiadłości prawie wyłącznie we własnym kraju. Tylko 1 proc. stwierdził, że ma taką posiadłość za granicą. W grupie najbogatszych Polaków (zarabiających miesięcznie ponad 20 tys. zł brutto) 61 proc. deklaruje posiadanie luksusowej nieruchomości. Jeszcze większy udział – 85-90-proc. – znajdziemy w grupie HNWI (osób posiadających aktywa płynne w wysokości co najmniej 1 mln dolarów).

Wyżej, więcej…

Poza zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych nabywców zakup prestiżowej nieruchomości służy przede wszystkim podkreśleniu wysokiego statusu społecznego ich użytkowników. Nierzadko nabywcy posiadają co najmniej kilka lokali w funkcji mieszkaniowej w różnych lokalizacjach – jeden w roli podstawowego miejsca zamieszkania, pozostałe zaś jako rezydencje wakacyjne lub apartamenty miejskie będące ekwiwalentem hotelu.

Zakup apartamentu luksusowego to także rodzaj inwestycji lub lokata kapitału.