2020 z perspektywy architekta – podsumowanie biura MIKOŁAJSKA studio

Mijający rok był bardzo trudny dla całej branży związanej z architekturą i wyposażeniem wnętrz. Jednak kreatywność, która jest kluczowa nie tylko w pracy, ale i w szybkim dostosowywaniu się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku, pozwoliła wielu architektom płynie przebrnąć przez 2020. Kolejne podsumowanie roku, tym razem z perspektywy architekta, przygotowała dla nas Ida Mikołajska, architektka z pracowni MIKOŁAJSKAstudio.

podsumowanie MIKOŁAJSKAstudio
Ida Mikołajska, architektka z MIKOŁAJSKAstudio

Wnętrzarskie podsumowanie roku okiem projektantki Magdaleny Miśkiewicz

„Daliśmy radę” – podsumowanie MIKOŁAJSKAstudio

Ida Mikołajska, współwłaścicielka MIKOŁAJSKAstudio przyznaje, że choć jej pracownia wyszła z pandemii obronną ręką, trudno dostrzec pozytywne strony tegorocznej sytuacji. Był to ciężki rok dla naszej pracowni, jednak daliśmy sobie radę mimo pandemii i konieczności przestawienia całego zespołu z dnia na dzień na pracę zdalną i kontakty online. Zaprocentowały wówczas wcześniejsze doświadczenia ze współpracy z klientami z zagranicy – mówi architektka. Wiosną, podobnie jak cała branża zespół MIKOŁAJSKAstudio zmagał się z obawami związanymi z niepewną sytuacją w gospodarce, a także z ogromnymi trudnościami w dostawach.

Proj.: MIKOŁAJSKAstudio; fot.: Jakub Dziedzic

Jak urządzaliśmy wnętrza w 2020 roku? Podsumowanie Internity Home

Kwiecień okazał się najtrudniejszym miesiącem dla pracowni, ze względu na bardzo małe zainteresowanie i brak nowych zleceń. Natomiast pod koniec roku sytuacja całkowicie się odmieniła i kilka ostatnich miesięcy było niezwykle pracowitych. Klienci znów tłumnie zaczęli interesować się usługami projektantów wnętrz. Najbardziej dokuczliwe okazały się problemy z nielojalnymi podwykonawcami. Staraliśmy się, aby klienci nie odczuli bezpośrednio tych trudności i chyba nam się udało, sądząc po aktualnym zainteresowaniu naszymi usługami. Dzisiaj znów przyjmujemy do realizacji projekty z paromiesięcznym terminem rozpoczęcia – opowiada Ida Mikołajska. Najważniejszą lekcją, jaką całe biuro wyniosło z zaistniałej sytuacji to ograniczone zaufanie do podwykonawców i pilnowanie formalności w kontaktach biznesowych z jednej strony, a z drugiej większa wyrozumiałość.

Proj.: MIKOŁAJSKAstudio; fot.: Jakub Dziedzic

Test lojalności i profesjonalizmu

Biznesowo rok 2020 z perspektywy MIKOŁAJSKAstudio nie wygląda źle. Wszystko działa już stosunkowo płynnie, choć nieco wolniej niż kiedyś. Sytuacja się ustabilizowała, ale z niektórymi materiałami z zagranicy wciąż są duże problemy – przyznaje Ida Mikołajska. Musieliśmy zmienić kilku dostawców z uwagi na trudności we współpracy, ale tak bywa nawet w zupełnie „zwykłych” czasach. Staramy się być bardziej wyrozumiali w sytuacji, która nas wszystkich dotknęła i tym bardziej doceniamy, jeśli klienci okazują tę samą wyrozumiałość wobec nas, kiedy okazuje się że jakiś materiał dotrze niestety na budowę z opóźnieniem.

podsumowanie MIKOŁAJSKAstudio
Projekt: MIKOŁAJSKAstudio; fot .: Jakub Dziedzic

Pandemia okazała się trudnym testem dla współpracy biur projektowych z wykonawcami. Po raz kolejny udowodniliśmy, że potrafimy sobie poradzić w każdej sytuacji oraz że najwyższą wartością w tej branży jest współpraca z prawdziwymi profesjonalistami – mówi Ida Mikołajska. Mam nadzieję, że kolejny rok przyniesie nam jeszcze ciekawsze i ambitniejsze projekty, sympatycznych klientów, profesjonalnych wykonawców i kontrahentów. No i dużo zdrowia! Po cichu liczę też na porządne wakacje i powrót do normalnych kontaktów społecznych off-line, bo wszyscy bardzo tego potrzebujemy.

Kawalerka w Krakowie, a w niej mała Japonia | Proj.: Mikołajska Studio

podsumowanie MIKOŁAJSKAstudio
Projekt: MIKOŁAJSKAstudio; Zdjęcia: Jakub Dziedzic

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków