Dom, który wygląda jak mini pudełko

W Tokio, jednym z najbardziej przeludnionych miast na świecie, ziemia jest droga, trudno znaleźć i kupić jakąkolwiek działkę. Dlatego budowanie domów w trudnych warunkach na skrawkach ziemi nie jest rzadkością. Jednocześnie takie wyzwania zachęcają japońskich architektów do tworzenia efektownych i pomysłowych budynków. Ten dom na maleńkiej trójkątnej działce w Horinouchi, zaprojektowany przez architekta Kota Mizuishi z Mizuishi Architect Atelier, jest doskonałym przykładem.

Mizuishi Architects Atelier

Dom jest rezydencją projektanta mebli, jego żony, która pracuje w domu, mają dwójkę małych dzieci. Wcześniej wynajmowali mieszkanie w okolicy, ale ich marzeniem była budowa domu. Pewnego dnia odwiedzili pobliskie biuro architektoniczne Mizuishiego. Nie mieli dużego budżetu, ale chcieli zbudować dom w tej samej okolicy. Mizuishi i inwestorzy szukali miejsca i w końcu znaleźli ten bardzo mały i wąski kawałek ziemi wzdłuż rzeki.

Mizuishi Architects Atelier

Znaleźli trójkątna działka wciśniętą między rzekę Zenpukuji i małą uliczkę. Jednak zawężenie nie było jedynym wyzwaniem.
Artykuł 43 japońskiego  prawa budowlanego  stanowi, że każda nieruchomość musi być połączona z drogą o szerokości co najmniej 4 metrów, bezpośrednio lub z podjazdem, aby umożliwić wjazd pojazdom ratowniczym. Jednak w tym przypadku tak nie było, ponieważ pas przy domu ma mniej niż 4 metry szerokości. Należało więc skontaktować się z miastem i okolicznymi sąsiadami, uzyskać specjalne pozwolenie, aby jak najlepiej dopasować projekt do przepisów.

Mizuishi Architects Atelier

„Mimo że budżet był ograniczony, chciałem użyć materiałów wysokiej jakości ”- mówi architekt Mizuishi.

Mizuishi Architects Atelier

Mizuishi Architects Atelier

Nie masz pomysłu na projekt swojego domu? Napisz lub przyjdź do nas: 

Proszę o rozmowę ze specjalistąProszę o przedstawienie oferty

 

 

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków