W urokliwej miejscowości Tomaszkowo, otulonej łagodnymi brzegami Jeziora Wulpińskiego, wznosi się wyjątkowy budynek. Bryła inspirowana tradycyjną warmińską stylistyką, nie tylko opowiada historię tego malowniczego zakątka, ale również doskonale współgra z naturalnym krajobrazem Doliny Pasłęki. Autorami projektu są Magdalena Ignaczak i Jacek Kunca z JM Studio Architektoniczne, którzy harmonijnie wpisali budynek w lokalną historię i kulturę, tworząc miejsce nie tylko piękne, ale także pełne charakteru.
Apartament na Powiślu z zielonym widokiem | JM STUDIO ARCHITEKTONICZNE
Dom zintegrowany z naturą
Oferujący ponad 700 m2 przestrzeni dom to harmonijne połączenie tradycji i nowoczesności. Architekci zaprojektowali go z pełnym szacunkiem dla naturalnego otoczenia, co widoczne jest w starannym zastosowaniu tradycyjnych materiałów, takich jak cegła, drewno i dachówka ceramiczna. Niezwykle nowatorskie jest podejście do bryły, które kreuje wrażenie kompleksu budynków wielokrotnie rozbudowywanych. Projekt architektoniczny swobodnie nawiązuje do dziedzictwa budowlanego Warmii, wykorzystując tradycyjne materiały w nowoczesny i inspirujący sposób.
Architektoniczna wielość form
Budynek prezentuje dwa różne oblicza. Od frontu emanuje spokojem tradycji, z podcieniami, obfitością cegły i drewna, oraz drewnianymi, stosunkowo małymi oknami z szprosami w odcieniach transparentnego szarości. Poszczególne elementy konstrukcyjne charakteryzują się zróżnicowanymi materiałami wykończeniowymi, co nadaje budynkowi eklektyczny charakter. Biały tynk z wnękami, korpus główny z patynowanej cegły, skrzydła boczne i podcień z częściowym wykończeniem pionowym deskowaniem – wszystko to łączy się w spójną całość. Budynek gospodarczy, czyli garaż i wiata, zostały zrealizowane z nowoczesnych gabionów wypełnionych otoczakami z okolicznych pól. Pomiędzy częścią gospodarczą a częścią mieszkalną znajduje się szeroki zadaszony prześwit, otwierający malowniczy widok na jezioro. Dodatkowo, w razie potrzeby, na przykład podczas spotkań towarzyskich na tarasie czy przy silnym wietrze, prześwit można zamknąć za pomocą imponującej drewnianej, przesuwanej bramy.
Śmiałe rozwiązania
Od południa – od strony jeziora, bryła otwiera się dużym zadaszonym tarasem i olbrzymimi przeszkleniami. Największe jest stałe okno w dwukondygnacyjnym salonie o powierzchni tafli szkła ok. 70m 2 w kształcie litery C, bez słupów konstrukcyjnych, z szkłem klejonym w narożnikach, z którego rozpościera się spektakularny widok na jezioro. Efekt uzyskano dzięki temu, że duża część dachu nad salonem ma konstrukcję wspornikową. Aluminiowe ramy okien zostały ukryte w posadzce i ścianach. Dzięki temu nie ma granicy między wnętrzem a zewnętrzem. Wszystkie pozostałe, duże przesuwane okna otwierane są na pilota. Nawet główna łazienka ma przeszklony narożnik z dużymi taflami szkła z widokiem na jezioro. W budynku zostały zastosowane śmiałe rozwiązania konstrukcyjne, Duża część konstrukcji zaprojektowana została ze stali. Dzięki temu była pełna swoboda kształtowania wnętrza. Duża część konstrukcji dachu wykonana jest z klejonego drewna w formie dźwigarów. W dużym 100 metrowym salonie przeciwwagą dla wielkiego okna jest otwarte palenisko sterowane komputerowo. Budynek jest w pełni inteligentny, wyposażony we wszystkie nowinki technologiczne, solary, pompę ciepła, rekuperację, klimatyzację czy stację ładowania samochodów elektrycznych.
Projekt: JM STUDIO ARCHITEKTONICZNE Magdalena Ignaczak, Jacek Kunca
Zdjęcia: archiwum JM STUDIO ARCHITEKTONICZNE
WWW: www.jmsa.pl
FB: JM Studio Architektoniczne
Wybierz produkty do swojego projektu
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zobacz // próbki i ekspozycję