Przebudowa i aranżacja wnętrza domu typu kostka z lat 70’ | Proj: 8486, Anna Struska, Henryk Struski | IH - Internity Home

Przebudowa i aranżacja wnętrza domu typu kostka z lat 70’ | Proj: 8486, Anna Struska, Henryk Struski

Prezentowane wnętrze domu zaprojektowanego przez pracownię architektoniczną 8486, Anna Struska, Henryk Struski, zdobyło nagrodę wnętrza roku w tegorocznej edycji konkursu SARP i Marszałka Województwa Śląskiego na architekturę roku Województwa Śląskiego, a także 3 miejsce w konkursie organizowanym przez Pfleiderer Polska na wnętrze roku 2022.

Dom typu kostka z lat 70’ w pierwszej kolejności musiał przejść przebudowę. Efekt został poprzedzony szeregiem budowlanych robót. Pogłębiono poziom parteru, wyburzono ściany wewnętrzne i zewnętrzne. Dom również rozbudowano o jedno piętro, dzięki temu uzyskano dodatkowych 38 metrów.

Wnętrze 180 metrowego domu, tworzy niepowtarzalny koncept użytych materiałów, kolorów i form. Niby na pierwszy rzut oka nie pasujących do siebie elementów. Przestrzeń zaskakuje ciekawymi rozwiązaniami. Minimalizm użytych elementów skontrastowany jest poprzez wybijające się akcenty.

Zachowane pierwotne elementy domu

Wykorzystano w projekcie również pierwotne elementy istniejącego domu. Pozostawiono skośnie usytuowaną ścianę przy drzwiach wejściowych do budynku. Na ścianach odkryto cegłę, a powierzchnia sufitu zyskała wyjątkową strukturę – po skuciu tynków pozostawiono w pełni odkryty strop z pustaków Akerman. W zamierzeniu chciano wyraźnie wskazać, która z części domu jest pierwotna, która stanowi nową rozbudowę.

PROJEKT WNĘTRZA W DOMU JEDNORODZINNYM W KATOWICACH

Pierwotnie, parter budynku miał wysokość tylko 2,2 m oraz znajdowały się tu wyłącznie pomieszczenia techniczne w tym garaż, dlatego pierwszym zadaniem projektowym było wprowadzenie takich zmian, które umożliwiły ułożenie całej strefy dziennej na poziomie parteru z bezpośrednim wyjście na ogród.

 

Najtrudniejsze było rozwiązanie kwestii związanej z różnicą poziomów. Ostatecznie strefa wejścia pozostała na pierwotnej wysokości a do nowoprojektowanej przestrzeni dziennej wprowadzono dwa stopnie. Zyskano wygodne i niestandardowe rozwiązanie wpływające pozytywnie na przestrzeń wnętrza domu.

Parter zaprojektowano w nowym, otwartym układzie, łącząc salon ze strefą jadalni oraz kuchni. Strefa wejściowa do budynku – przestrzeń bez wiatrołapu – również przynależy do otwartej strefy dziennej.

Wiele z zaprojektowanych we wnętrzu elementów, zostało wykonanych ze stali. Górny bieg schodów wykonano z blach, dolny ma formę postumentu z otwartymi półkami – tu kryje się także podręczny schowek. Pochwyty wykonana z płaskowników, całość była spawana na miejscu. Regał w salonie – podobnie jak dolny bieg schodów – wykonano z blach stalowych o gr. 2 mm.

Butelkowa zieleń

Charakterystycznym elementem jest użycie we wnętrzach butelkowej zieleni. W kuchni zestawiono ją z przepiękną złotą wyspą. Stalowy trójkątny okap w kolorze różowym został wykonany na zamówienie, stanowi bardzo ciekawy, nietuzinkowy element aranżacji. Całość ściany kuchennej to subtelnie dobrana kompozycja elementów. Oprawa oświetleniowa, kratka wentylacji, okap, zostały wkomponowane w siatkę – czarną fugę płytek o wymiarze 10 na 10 cm.  

PROJEKT WNĘTRZA W DOMU JEDNORODZINNYM W KATOWICACH

Otwarta przestrzeń – salon

Boks meblowy w kolorze butelkowej zieleni skrywa wiele tajemnic. Ukryto w nim zespół pomieszczeń pomocniczych – mniejsza łazienka, kotłownia, spiżarnia. Jednocześnie, w zieloną ścianę wkomponowano garderobę strefy wejścia, zabudowę mebli kuchennych, szafę oraz regał salonu. Dzięki temu szereg mebli stałej zabudowy zostały zintegrowane w jedną całość.  

PROJEKT WNĘTRZA W DOMU JEDNORODZINNYM W KATOWICACH
PROJEKT WNĘTRZA W DOMU JEDNORODZINNYM W KATOWICACH

Jadalnia zlokalizowana przy największym przeszkleniu domu, z widokiem wprost na ogród. Ciekawostką jest wymiar stołu w relacji do świetlika. Oba elementy mają tożsame gabaryty – szerokość/długość, idealne 100 x 200 cm.

PROJEKT WNĘTRZA W DOMU JEDNORODZINNYM W KATOWICACH

Na osobną uwagę zasługują obie łazienki. Zaprojektowane w odmiennym wystroju powielają jednak elementy, które dostrzec można w pozostałej części domu. Płytkie ścienne w kolorze różowym, okładzina ściany wykonana z płyt meblowych w kolorze złota, tej samej średnicy koło lustra nawiązujące do dekoracyjnego akcentu z cegły, czy skosy powielające formy trójkątnych kształtów. Przede wszystkim jednak ponownie pojawia się kompozycja kontrastów – niestandardowe łączenia kolorystyczne i materiałowe.

8486 biuro projektowe założone przez Annę Struską i Henryka Struskiego w 2013 roku. Doświadczenie projektowe zdobywali pracując w biurach zagranicznych jak również w polskich pracowniach. W swoim biurze zajmujemy się projektowaniem w wielu skalach: urbanistyka, architektura, architektura wnętrz, produkt i grafika. Do każdego z zadań podchodzą indywidualnie, wykorzystując dotychczasowe doświadczenie.

 

Autor: biuro projektowe 8486, Anna Struska, Henryk Struski,

Powierzchnia użytkowa: 180 m2

Data projektu: 2018/2019

Data realizacji: 2019/2020

Zdjęcia: Bartosz Dworski

Źródło: www.8486.pl

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków