Dom w ciągłym ruchu. RE: GRIGIO TURISMO CASA inspirowany kultowym modelem Ferrari | IH - Internity Home

Dom w ciągłym ruchu. RE: GRIGIO TURISMO CASA inspirowany kultowym modelem Ferrari

 

Dynamika bryły RE: GRIGIO TURISMO CASA powoduje, że w odbiorze budynek wygląda jakby był w ciągłym ruchu. Oczywiście nie jest to przypadek, a zamierzony efekt o który zadbał Marcin Tomaszewski z REFORM Architekt. Mógłby to być zwykły dom, ale dzięki dwuspadowości i wyciągnięciu jednego z rogów z każdej strony zaskakuje i wygląda zupełnie inaczej. Inspiracją do powstania tego obiektu był również pewien kultowy model samochodu…

 

Konsekwencja

 

Styl architekta Marcina Tomaszewskiego jest wyrazisty – widać to w ostrych zarysowaniach bryły, ale też w ukryciu frontu. W projekcie RE: GRIGIO TURISMO CASA front nie ma okien, jest w całości zabudowany. Co więcej, drzwi wejściowe stanowią całość z garażem i od wejścia w zasadzie nie widzimy gdzie jest kuchnia, salon, czy choćby schody. Ten dom wymusza na nas spostrzegawczość.

 

„To ile dom ma pięter widać w zasadzie od strony tarasu. Od frontu nie jesteśmy w stanie powiedzieć za wiele. Ta tajemniczość to namiastka luksusu, a jej pełny wymiar mamy w bryle. Kąty ostre, piętrowy taras, przeszklenia i dynamika to wszystko jest tak nieoczywiste, że aż wydaje się nieosiągalne. Muszę przyznać, że to jeden z moich ulubionych projektów. A jego nawiązanie do GTC 4 Lusso dla mnie jako fana motoryzacji było oczywistym krokiem” mówi Marcin Tomaszewski z REFORM Architekt.

Ruch

Spójrzmy chwilę na bryłę Ferrari GTC 4 Lusso – od góry widzimy podłużną maskę. Taki sam efekt mamy w RE: GRIGIO TURISMO CASA. Co więcej, serce domu, czyli kuchnia i salon są odzwierciedleniem tego, gdzie jest silnik samochodu – w jego przedniej części, pod maską. Część prywatna inwestorów – sypialnia wraz z łazienką i garderobą jest oddzielona osobnymi schodami od reszty domu. Całkowita powierzchnia domu liczy ponad 420m².

Dzięki zastosowaniu kątów ten dom wygląda, jakby był w ciągłym ruchu – jedno nachodzi na drugie. W całym projekcie jest tylko jedno zaokrąglenie – okno salonu. Jest to ciekawa forma przełamania ostrości i zatrzymania się na chwilę. A skoro już patrzymy na dom od strony tarasu to warto zwrócić uwagę na pewnego rodzaju kaskadowość, co jest kolejnym znakiem rozpoznawczym Tomaszewskiego. Od tej strony dom wygląda jakby to była zupełnie inna bryła, patrząc na to, jaką formę ma od frontu. Dwupoziomowy taras, pełne przeszklenie, a to wszystko z widokiem na jezioro.

Co ciekawe, architekt zaprojektował również ułożenie i kształt płyt allucobond jako wykończenie ścian oraz dachu. „Wzór ułożenia to powielony obrys rzutu parteru, a żeby dobrze się układał dodałem dwa trójkąty łączące wzór. Dzięki temu powstał ciekawy element dekoracyjny fasady” dodaje Tomaszewski.

Realizacja RE: GRIGIO TURISMO CASA planowana jest na 2023 – 2024 rok.

________________

REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz. Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzy dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. Iconic Award oraz European Property Awards Architecture. W tym ostatnim – dwa lata z rzędu domy jego projektu zyskały tytuł „najlepiej zaprojektowany dom w Polsce”.  www.reformarchitekt.pl

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Dariusz Domański

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Wiktor Sumara

Specjalista // Wielkie formaty płytek
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków