Dom za zielonym dachem – projekt pracowni z SUPERHELIX

Dom za Dachem 

Bardzo ciekawy dom, który pojawił się na mapie w Krakowie. Czy to sposób na ukrycie się przed sąsiadami? Budynek znajduję się  na osiedlu składającego się z 10 domów jednorodzinnych. Osiedle charakteryzuje dość dużo budynków, gęsto usytuowanych. Architekci wyszli z bardzo oryginalnym, rzadko spotykanym pomysłem na zapewnienia prywatności mieszkańcom i od strony drogi dojazdowej oraz północnych sąsiadów dom schowany został za połacią dachu schodzącą prawie do samej ziemi, stąd nazwa  – Dom za Dachem. 

Miasto cały czas się rozwija, rozrasta i zagarnia coraz to większe obszary zielone. Dlatego architekci podeszli do projektu z ekologicznym nastawieniem. Północny dach budynku pokryto rozchodnikami, a na dobrze nasłonecznionej części południowej zlokalizowano ogniwa fotowoltaiczne.

Dom został zaprojektowany na rzucie prostokąta, ma dwie kondygnacje oraz 189 m2 powierzchni użytkowej. Ze względu na podmiejską lokalizację zabudowy, gdzie komunikacja publiczna jest słabo rozwinięta, do budynku dojeżdża się głównie samochodem. Dlatego garaż umieszczono w bryle domu, na poziomie parteru, w bliskim sąsiedztwie strefy dziennej i kuchni.

Charakterystycznym elementem budynku jest konstrukcja z drena klejonego z ukośnie prowadzonymi elementami oraz podcięciami przy brzegach dachu. 

Architekt: Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik 
Projekt konstrukcji: Marcin Matoga – Konstrukcje Budowlane
Autor zdjęć: Bartłomiej Drabik