Elegancka willa z wyjątkową selekcją materiałów, wyposażenia i sztuki

Elegancka willa z wyjątkową selekcją materiałów, wyposażenia i sztuki

Połączenie ponadczasowej elegancji z przytulnością oraz relaksującą atmosferą charakteryzuje najnowszy projekt Joanny Kulczyńskiej z pracowni Kulczyński Architekt. Stylowa i ciepła aranżacja przestronnej wilii, powstała dzięki niezwykłemu wyczuciu materiałów, surowej selekcji mebli oraz wprowadzeniu do przestrzeni sztuki. Zadaniem architektki było odświeżenie wnętrz, których styl nieco się zestrzał. Podłogi wykończone ciemnym parkietem we wzór wersalski oraz jasnym kamieniem, sztukateria na ścianach, kryształowe żyrandole, pikowane meble i wejścia zwieńczone łukami mocno odstawały od obecnych trendów w projektowaniu. Całość zdecydowanie wymagała unowocześnienia. Prace zaczęto od zmiany bazy aranżacji: dzielone okna zastąpiły pełne przeszklenia, usunięto wszystkie sztukaterie, a także wymieniono podłogę. Dzięki starannie dobranej palecie barw i materiałów elegancka willa  jest wysmakowana i konsekwentna. We wszystkich pomieszczeniach królują neutralne beże, ciemny odcień drewna oraz mosiądz. Urozmaiceniem są rzeźbione faktury, zestawienia miękkich i twardych powierzchni, matu i połysku. Ponadczasowe formy mebli sprawiają, że całość doskonale się broni. Joanna Kulczyńska tłumaczy, że w aranżacji brak jest „najnowszych krzyków mody” – trendy szybko się zmieniają, a klasyka i umiar są zawsze na czasie.

elegancka willa
Elegancka willa | Proj.: Kulczyński Architekt; wiz. BLOK STUDIO

Reprezentacyjny hol

Strefa holu od samego wejścia sygnalizuje jaki będzie styl pozostałych wnętrz. Architektka zdecydowała się pozostawić kamienną posadzę, ale dzięki zestawieniu jej z drzwiami z dłutowanego drewna, postarzanym lustrem w mosiężnej ramie i stylowymi meblami tapicerowanymi, przestrzeń nabrała nowego wyrazu. Powierzchnia ścian wykończona jest drewnianą okładziną oraz tapetą z tkaniny przeplatanej nitkami z metalu szlachetnego. Szklane poręcze zyskały akcenty z mosiądzu, podobnie jak drzwi i okna. W centrum pomieszczenia stanął wyjątkowy, kamienny stolik – rzeźba autorstwa francuskiego artysty, Mathieu Lehanneura. Sztuka w postaci fotografii i rzeźb przewija się przez niemal wszystkie pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na to, że w wielu miejscach oświetlenie zaplanowano tak, aby nie „przeszkadzało” sztuce. Nie ma wiszących żyrandoli, które przesłaniałyby widok na ściany, ponadto punktowe światło jest ustawione w taki sposób, aby eksponować dzieła sztuki.

Trend alert: sztuka we wnętrzu | Najlepsze propozycje architektów

Proj.: Kulczyński Architekt; wiz. BLOK STUDIO

Elegancka willa z wyjątkową strefą dzienną

Głównym akcentem dekoracyjnym oraz elementem wprowadzającym umowny podział pomiędzy salonem a jadalnią jest wolnostojący kominek. Wykonany z  ciemnego szczotkowanego kamienia oraz ażurowej mosiężnej blachy tworzy niemal artystyczną instalację. Im bliżej paleniska, tym wycinany laserowo wzór jest bardziej przezierny. Ciężkie meble ograniczające dotychczas przestrzeń salonu, zastąpiły lekkie, podwieszane szafki. Na ścianie za telewizorem użyto tkaniny o fakturze skóry. Ten sam motyw pojawił się na frontach mebli, które mają także detale z mosiądzu o chłodnym odcieniu. W jadalni stanął piękny, drewniany stół z kamiennym blatem oraz wygodne, tapicerowane krzesła. Uwagę przyciąga wyjątkowa lampa wisząca z ręcznie wykonanymi, jedwabnymi kloszami. W strefie jadalnianej znalazły się również sofy do poobiedniego relaksu. „Meble w tej strefie to unikaty, ze szlachetnych materiałów, jednak spokojne w formie, aby kominek grał tu pierwsze skrzypce.” – podkreśla architektka.

elegancka willa
Proj.: Kulczyński Architekt; wiz. BLOK STUDIO

Ciepła kuchnia

Kuchnia została zaprojektowana z użyciem klasycznych, ponadczasowych materiałów: szczotkowanego ciemnego drewna oraz płomieniowanego granitu w kolorze grafitowym. Całość ocieplają mosiężne elementy: baterie, dodatki oraz detale, tj. podcięcia z podświetlonymi szczotkowanymi pasami drewna, które nadają jej unikatowy i elegancki charakter. Pas nad blatem w połowie został wyłożony płomieniowanym kamieniem, w drugiej zaś części złotym lustrem w ciemnym odcieniu. Jak podkreśla architektka: „Daje to przyjemne wrażenie kontaktu z innymi osobami komuś, kto stoi tyłem do pomieszczenia przed blatem, a także nieco rozświetla wnętrze.”. Odpowiednią przestrzeń roboczą do przygotowywania posiłków zapewnia wyspa z dodatkowym, zakrywanym zlewozmywakiem oraz blatem, przy którym stanęły cztery stołki barowe. Ściana za stołem w kuchni, który jest używany na co dzień, wykończona jest drewnianą, szczotkowaną okładziną, która ociepla wnętrze i łączy kuchnię z pozostałą częścią domu. Jasna tapicerka ławy i krzeseł rozjaśniła to miejsce i nadała mu lekkość. Nad stołem zawisła geometryczna lampa. Łagodne, ciepłe światło, które dodaje wnętrzu przytulności, wydobywa się zza ławy.

Proj.: Kulczyński Architekt; wiz. BLOK STUDIO

Luksusowa sypialnia

W głównej sypialni sypialni ściany i sufit wyłożone są tkaninami i tekstylnymi tapetami. Uwagę zwraca zwłaszcza powierzchnia ściany za wezgłowiem łóżka, która tworzy unikatową rzeźbiarską formę, ponadto wpływa na akustykę wnętrza, tłumi dźwięki, wycisza. Lampki na bocznych szafkach to przepiękne kamienne rzeźby, z piaskowanego marmuru. Blaty szafek są tapicerowane tym samym materiałem, którym obite jest łóżko, co efektownie dopełnia aranżację.

Tapicerowane zagłowie do łózka | Top 20 inspirujących projektów

elegancka willa
Proj.: Kulczyński Architekt; wiz. BLOK STUDIO

Elegancka willa z gabinetem na antresoli

Antresolę, na którą prowadzą kręte schody ze szklaną balustradą, przeznaczono na wielofunkcyjny gabinet. Stanęło w nim wyjątkowe biurko z drewna i kamienia, zaprojektowane na zamówienie. Powstała, także miła przestrzeń do spotkań, którą tworzą sofa, fotele i niewielki stolik. Dwie ściany zostały zabudowane drewnianym regałem o ciekawej geometrii, który okala panoramiczne okna. Tylna ściana biblioteki została wykończona materiałem o fakturze skóry i delikatnie podświetlona.

Proj.: Kulczyński Architekt; wiz. BLOK STUDIO
Projekt: Joanna Kulczyńska, Kulczyński Architekt
WWW: www.kulczynski.com
Wizualizacje: BLOK STUDIO

 


Kulczyński Architekt
Pracownia specjalizująca się w projektach architektonicznych, urbanistycznych i projektach wnętrz założona trzydzieści lat temu przez architekta Bogdana Kulczyńskiego. To rodzinna firma – zespołem projektów wnętrz zajmuje się córka założyciela, architekt Joanna Kulczyńska-Dołowy. W ciągu niemal trzech dekad działalności w pracowni powstało wiele projektów, które na stałe wpisały się w krajobraz Warszawy (i nie tylko), ale też zostały docenione w konkursach architektonicznych, np. Centrum Olimpijskie wraz z założeniem biurowym Athina Park, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, apartamentowce Finale Apartments. Pracownia Kulczyński Architekt ma na koncie rewitalizacje i adaptacje istniejących budynków, np. Fabryka Trzciny, Dom Handlowy Mysia 3, Smolna 40, projekty prywatnych budynków mieszkalnych oraz wnętrz. Realizacje architektoniczne pracowni Kulczyński Architekt powstają z ogromnym szacunkiem dla historii i otoczenia. Projekty wnętrz są dopracowane w najmniejszych detalach – funkcjonalność idzie w parze z estetyką na najwyższym poziomie.

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków