Foksal 13/15 - najpiękniejsze kamienice Warszawy odzyskały swój blask | IH - Internity Home

Foksal 13/15 – najpiękniejsze kamienice Warszawy odzyskały swój blask

Spektakularna renowacja kamienicy przy ulicy Foksal 13/15 to wielki szacunek dla zabytkowego charakteru obiektów, to współpraca najlepszych specjalistów oraz ogromne nakłady finansowe. W jej wyniku Warszawa odzyskała fragment własnej historii z całym swoim bogactwem. 

Fot. mat. Ghelamco Poland

Jak powstawała ta jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji mieszkalnych w Polsce?

Kamienice przy Foksal już od momentu swojego powstania w ostatnich latach XIX wieku uważane były za jedne z bardziej luksusowych miejskich rezydencji. Budynki słusznie uchodzą za perły architektury belle époque – ich przebogate zdobienia dorównują wspaniałością tym, jakie można zobaczyć we wnętrzach pałaców. Na przekór burzliwym kolejom historii, która nie oszczędzała Warszawy w XX wieku, oba domy przetrwały do dziś i na naszych oczach odzyskują swoją dawną świetność. 

 

„…Aż 10 lat walczyliśmy o pozwolenie, aby móc pokazać Warszawiakom jak piękna była kiedyś Warszawa. Chcieliśmy odtworzyć pierwotny kształt fasady. Kiedy tworzy się dzieło sztuki nie patrzy się na koszty…”  mówił podczas spotkania z dziennikarzami Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

 

Fot. mat. Ghelamco Poland

To nie była łatwa inwestycja. Pomysł przywrócenia pierwotnego wyglądu kamienicy przy Foksal 13, zgodnego z projektem Artura Spitzbartha, wywołał burzę w środowisku konserwatorskim. Budynek ten (początkowo z bardzo zdobną elewacją), w latach 30. kupił „król czekolady” Jan Wedel. Przebudował on kamienicę, nadając jej modny wówczas modernistyczny styl.  Zniknęły ozdobne dekoracje i fantazyjne detale architektoniczne.

Na początku urząd konserwatorski nie zgadzał się na odtworzenie elewacji. Argumentowano, że „Wedlowska” kamienica również ma sporą wartość. Determinacja inwestora była jednak ogromna. Odbyło się głosowanie komisji konserwatorskiej – jednym głosem wygrała opcja inwestora. Dzięki temu miasto zyskało wyjątkowy obiekt, który jest takim „prezentem dla Warszawy” mówi architekt Anna Rostkowska, założycielka i właścicielka pracowni ProArt, odpowiedzialna za projekt rewitalizacji kamienicy.

 

Fot. mat. Ghelamco Poland

Drewniana najwyższej jakości podłoga to znakomita inwestycja na lata!

Operacja Foksal

Prace konserwatorskie, to koronkowa robota, do której zaangażowano najlepszych specjalistów w kraju. O pracach opowiada Małgorzata Paździora-Sattler, właścicielka pracowni Art Studio odpowiedzialnej między innymi za prace konserwatorskie w Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Chopina w Zamku Ostrogskich na Tamce.

Fot. mat. Ghelamco Poland

SZTUKATERIA – zobacz więcej zastosowań

– W pierwszej kolejności ręcznie usuwamy nagromadzone przez dekady warstwy farby i wtórnych tynków, używając do tego narzędzi przypominających sprzęt chirurgiczny – skalpeli, specjalnych nożyków – aż dotrzemy do oryginalnej warstwy malarskiej. Następnym etapem jest konserwacja techniczna, czyli podklejanie delikatnej warstwy malarskiej i iniekcje w celu wzmocnienia struktury tynku. Tu w ruch wchodzą prawdziwe medyczne kroplówki z igłami wbitymi w tynk wypełnione specjalistycznymi preparatami konserwatorskimi. W końcu przychodzi czas na retusz ubytków warstwy malarskiej. Używamy do tego specjalnych małych pędzli, którymi punktowo, milimetr po milimetrze, uzupełniamy brakujące fragmenty malowideł – mówi Małgorzata Paździora-Sattler.

To niezwykła szkoła cierpliwości. Przykładowo, prace konserwatorskie w trzech klatkach schodowych obu budynków trwają już od roku, a w samo odtwarzanie malowideł ściennych było zaangażowanych nawet do 17 specjalistów. Te liczby doskonale odwzorowują skalę i stopień trudności przedsięwzięcia.

Fot. mat. Ghelamco Poland

O Foksal 13/15

Foksal 13/15 to luksusowa inwestycja apartamentowa, którą firma Ghelamco realizuje w historycznym centrum Warszawy.

Fot. mat. Ghelamco Poland

Kamienice powstały w latach 1895–1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. W tamtym okresie, podobnie jak i dziś, był to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie.

Wyjątkowość inwestycji Foksal 13/15 to bogactwo autentycznych, XIX-wiecznych detali, które ocalały we wnętrzach. Klatki schodowe zdobią rzeźbione supraporty i portale, posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady. Nie mniejsze bogactwo prezentują apartamenty, które swoim wystrojem śmiało mogłyby konkurować z arystokratycznymi pałacami.

Fot. mat. Ghelamco Poland

 

Inwestycja Foksal 13/15 zapewni swoim przyszłym mieszkańcom liczne komfortowe udogodnienia, m.in. strefę rekreacyjną, salę fitness i przestronne tarasy na najwyższych kondygnacjach kamienic z widokiem na centrum Warszawy. Niespotykanym dotąd rozwiązaniem będą pokoje gościnne, w których lokatorzy będą mogli przenocować swoich bliskich lub partnerów biznesowych. Pod nieruchomością wybudowano garaż mogący pomieścić łącznie ponad 60 aut. Dopełnieniem eleganckiego charakteru inwestycji staną się usługi concierge.

 

W obu kamienicach znajduje się w sumie 55 apartamentów o powierzchni od 47 do 260 mkw. Za metr kwadratowy luksusu trzeba zapłacić od 25 tys. do 40 tys. zł.

 

 

Chcesz urządzić nowocześnie i stylowo swój dom? Koniecznie przyjdź do naszych salonów: Warszawa, Kraków i Łódź!

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków