Frank Lloyd Wright – ojciec architektury organicznej

Amerykański styl

Frank Lloyd Wright jest uważany za najwybitniejszego amerykańskiego architekta, a jego projekty były inspiracją między innymi dla Miesa van der RoheAutor teorii organicznej już za życia stał się legendą architektury modernizmu.

Dom Fallingwater zaprojektowany w 1935 roku

Dom Fallingwater zaprojektowany w 1935 roku

Frank Lloyd Wright urodził się w 1867 roku, kiedy amerykański styl architektoniczny jeszcze nie istniał, a architekci z USA zazwyczaj naśladowali tendencje europejskie. W ciągu siedemdziesięciu lat swojej działalności, Frank Lloyd Wright był pionierem zmian, które znacznie przekształciły nie tylko amerykańską, lecz również światową architekturę. Już od dzieciństwa  był pewny swojej wyjątkowości i konsekwentnie pozostawał przy własnym punkcie widzenia.

„Bardzo wcześnie dokonałem wyboru pomiędzy szczerą arogancją, a fałszywą skromnością. Wybrałem to drugie i nigdy nie widziałem okazji, żeby to zmienić,”- przyznał. 

Dom Fallingwater zaprojektowany w 1935 roku

Dom Fallingwater zaprojektowany w 1935 roku

Muzeum Salomona R. Guggenheima w Nowym Jorku.

Muzeum Salomona R. Guggenheima w Nowym Jorku.

Muzeum Salomona R. Guggenheima w Nowym Jorku.

Muzeum Salomona R. Guggenheima w Nowym Jorku.

Znane prace Franka Lloyda Wrihtera

Architekt znany z takich ikon modernistycznej architektury, jak dom Fallingwater i Muzeum Salomona R. Guggenheima w Nowym Jorku.  Frank Lloyd Wright swoją karierę zaczął w Chicago, dokąd przyjechał w 1887 roku z rodzinnego Wisconsin. Kilkanaście lat wcześniej Wielki Pożar (1871) zamienił miasto w ruinę, dzięki czemu przy jego odbudowie architekci mogli wykazać się innowacyjnością. Jako najszybciej rozwijająca się metropolia w USA, Chicago było idealnym miejscem dla początkującego architekta.

Organiczna filozofia Franka Lloyda Wrighta

Mentorem Franka Lloyda Wrighta był Louis Sullivan, twórca hasła „forma wynika z funkcji”, znany jako pierwszy prawdziwie amerykański architekt.  Filozofia Sullivana stała się punktem wyjścia dla organicznej teorii architekta, który potraktował formę i funkcję jako jedność. Czerpiąc ze swojego zamiłowania do natury, nie skupiał się na pojedynczym stylu, ponieważ uważał, że każdy budynek powinien wynikać z otoczenia. Porzucił tradycję architektoniczną jako sztuczny twór i skłonił się ku tradycji uniwersalnej, czyli naturze.  Frank Lloyd Wright inspirował się również taoistyczną filozofią podkreślającą związek pomiędzy człowiekiem, a przestrzenią, w której żyje.

 

Zobaczcie współczesny dom inspirowany architekturą

Franka Lloyda Wrihtera:

REZYDENCJA ZAINSPIROWANA MODERNISTYCZNĄ ARCHITEKTURĄ FRANKA LLOYDA WRIGHT | Proj: Digital Effect Design Studio

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków