Inspiracja tygodnia: pomarańczowa ochra we wnętrzach
Proj.: ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Fot.: ONI studio

Inspiracja tygodnia: pomarańczowa ochra we wnętrzach

Kolor pomarańczowy przybiera różne odcienie: od ceglastego, terakotę, przez intensywne i energetyczne tony po pastelową brzoskwinię. Wśród tego spektrum znajdziemy bardzo interesującą i długo niedocenianą w świecie wnętrz barwę – pomarańczową ochrę. Kojarzy się ona z ciepłem, przywodzi na myśl długie letnie dni, słońce oraz ciepło. Co ciekawe sama nazwa pomarańczowy, nie występowała do XVI wieku, a zastępowano ją określeniem czerwono-żółty lub ciemnożółty. Polska nazwa koloru powstała dopiero w XVIII stuleciu, jako przymiotnik od owocu pomarańczy, który w naszym kraju pojawił się 100 lat wcześniej. Natomiast ochra to kolor znany ludzkości od tysięcy lat. Jest bowiem naturalnym pigmentem pochodzącym z iłów lub skał bogatych w związki żelaza. W zależności od zawartości żelaza przybiera barwę od żółtej do brązowej. Tegotygodniową inspirację poświecimy wnętrzom, w których króluje energetyczna i wesoła – pomarańczowa ochra. 

Nowoczesne mieszkanie z nutą mięty | Dziurdzia Projekt

Wnętrza w odcieniach pomarańczy

Odcień pomarańczowej ochry od razu kojarzy nam się z czymś ciepłym i przyjemnym. Łączy w sobie energię czerwieni z radością żółci. Pomarańczowy w psychologii określany jest jako barwa optymistyczna, zachęcająca do zabawy i na powrót łącząca nas z naszym wewnętrznym dzieckiem. Należy do kolorów, które automatycznie przyciągają uwagę. Dlatego wykorzystując pomarańczowy we wnętrzach trzeba być ostrożnym, gdyż zbyt jaskrawy odcień będzie przytłaczający i drażliwy. Natomiast ochra stanowi bezpieczny wybór, gdyż jest stonowana, przyjemna w odbiorze i łatwo współgra z innymi kolorami. Warto zauważyć, że architekci coraz częściej wykorzystują pomarańczową ochrę nie tylko jako akcent pod postacią dodatków, ale także na dużych powierzchniach i w barwnych total lookach.  

Źródło: Pantone
pomarańczowa ochra
Strefa przedpokoju w pięknym odcieniu pomarańczowej ochry. | Proj. Dziurdzia Projekt Fot. PION

Kolor radości

Instytut Pantone zaprezentował paletę kolorów zainspirowaną tegorocznym londyńskim fashion week. Wśród nich pojawił się piękny, głęboki odcień pomarańczy o nazwie Orange Ochre. Specjaliści Pantone wyjaśniają, że kolor ten oddaje piękno zachodzącego słońca lub smak orzeźwiających cytrusów, a także kojarzy się z latem, gorącymi dniami, wyraża radość, zabawę i wolność ekspresji. Pomarańczowy symbolizuje spontaniczność i pozytywne nastawienie. Motywuje i pomaga spojrzeć na jasną stronę życia. Należy do palety kolorów aktywnych, na które reagujemy zwiększonymi emocjami i zwiększoną świadomością tego co nas otacza. Pomarańczowy to kolor radości i kreatywności, który sprzyja dobremu samopoczuciu. Filozofia wschodu wyjątkowo ceni kolor pomarańczowy. Zgodnie z koncepcją Feng Shui barwa ta reprezentuje ogień, w Indiach jest uznawana za kolor święty, a według buddystów symbolizuje duchowość i spokój. 

Moodboard z kolorem pomarańczowym.
Nasycony pomarańcz w łazience. | Proj. Lokal Studio; Fot.: Ayuko Studio

Pomarańczowa ochra – ulubiony kolor architektów

Kolory ziemi są niekwestionowanym hitem aranżacji wnętrz. Przez ostatnie dwa lata mogliśmy obserwować jak wkraczają na salony i zdobywają serca architektów, a także samych inwestorów. Popularność takich nurtów jak boho czy New Nordic, dodatkowo umocniły pozycję barw kojarzonych z naturą. Pomarańczowa ochra idealnie wpisuje się w paletę ziemi, gdyż wywodzi się właśnie z natury. Stanowi, także idealny akcent barwny na tle neutralnych beży, brązów i szarości. Równie dobrze współgra ze zgaszonymi odcieniami zieleni czy błękitem. Natomiast w wersji bardziej intensywnej i energetycznej, sprawdzi się w oryginalnych przestrzeniach inspirowanych estetyką lat 70. oraz stylem Memphis Group. Nasycona pomarańcz podkreśli wnętrza pełne kreatywnych rozwiązań, stając się rodzajem eye-catchera.

Projekt: Aldona Banasiuk | zdj.: Martyna Rudnicka | Stylizacja: Anna Salak
Pomysł na pomarańczową kuchnię. | Projekt: MAUO.DESIGN; fot. Mateusz Szeliga

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków