Jak mieszkają architekci z pracowni bkm group? Wnętrze zrodzone z pasji i detalu | IH - Internity Home

Jak mieszkają architekci z pracowni bkm group? Wnętrze zrodzone z pasji i detalu

 

Jak się okazuje w projektowaniu najtrudniejsze jest… zaprojektowanie wnętrz dla siebie. Przekonali się o tym  Marta Komorowska i Bartosz Koszałka, właściciele pracowni bkm group. Aranżacja ich mieszkania o powierzchni 70m², bazuje na naturalnych materiałach dających przytulny i ciepły nastrój.

Mieszkanie w Gdyni składa się z salonu z jadalnią otwartą na kuchnię, gabinetu, sypialni, a także łazienki i toalety. Dla właścicieli bardzo ważny był układ centralny mieszkania. Nie chcieli wnętrza z długim korytarzem, który zabiera za dużo powierzchni — funkcjonalność jest jednym z kluczowych elementów tego projektu.

„Mieszkanie miało być ponadczasowe oraz funkcjonalne. Poza czysto praktycznymi rozwiązaniami, chcieliśmy  otoczyć się elementami przestrzeni, w której żyjemy i estetyką, które nam się podoba i szybko nam się nie znudzi. Zastosowane materiały są naturalne i dobrej jakości, kolory stonowane z drobnymi akcentami kolorystycznymi” mówi architekt Bartosz Koszałka z bkm group. „Jest to wnętrze wyczekane i szczególnie ważne dla nas, bo własne, dlatego proces projektowy był wydłużony i można powiedzieć, że wnętrze rozwijało się z nami, a my z nim. Wnętrze zrodzone z pasji i detalu” – dodaje.

Projektowanie dla siebie różni się bardzo od projektowania dla klienta. Architekci przedstawiają inwestorowi najlepsze opcje rozwiązań, a on podejmuje decyzje. Natomiast przy tworzeniu koncepcji dla siebie, pomimo doświadczenia i znajomości rynku, zawężenie możliwości wyboru staje się trudniejsze.

Indywidualizm, naturalne materiały, ponadczasowy design

 

Główną bazę kolorystyczną – złamaną biel, piaskowy beż oraz ciemne akcenty drewnianych belek przełamano wyrazistymi odcieniami cegły, jagody oraz ciemnej zieleni. Całość dopełniają różnorodne wykończenia i materiały, takie jak drewno, metal, ceramika, szkło czy miękkie tekstylia. Architektom zależało na tym, aby kuchnia z poziomu salonu nie prezentowała się jako przestrzeń robocza i osobna część mieszkania, tylko jako zabudowa meblowa, która jest integralną, wspólną częścią salonu. Przez zastosowane detale w postaci delikatnych ramek, minimalistycznych uchwytów w kolorze czarnym i płytek osiągnęli ten efekt.

Projekt bkm group

„Wiedzieliśmy też, że zachodnie słońce będzie często gościć we wnętrzu, a lubimy patrzeć na grę światłocienia na frontach, płytkach. Wtedy to wszystko żyje. Sama kuchnia utrzymana jest w stonowanej jednolitej w miarę kolorystyce, więc jako całość sprawia spokojne wrażenie i dzięki temu mogliśmy wykończyć ją różnymi detalami” dodają architekci. Ważną rolę we wnętrzu odgrywa również oświetlenie.

„Oświetlenie chcieliśmy jak najbardziej minimalistyczne w swojej formie i płaskie, żeby zlewało się z sufitem i taki efekt osiągnęliśmy. Nad stołem jest natomiast oprawa wisząca, którą uwielbiamy, gdyż jej źródło światła jest odbite — chroni wzrok użytkownika przed olśnieniem. Dodatkowo warto pomyśleć o funkcji ściemniania i tworzeniu nastroju wedle naszych potrzeb. Świetnie to się sprawdza w oświetleniu stołu, kiedy potrzebujemy bardziej ambientowe, kameralne światło. Dzięki temu we wnętrzu możemy uzyskać różne emocje” dodają architekci.

 

Wiele mebli architekci zaprojektowali osobiście – jak choćby wolnostojącą, ciemnozieloną komodę na metalowych czarnych nóżkach. Jest ważnym elementem, ponieważ jest to mebel, który widać zaraz po wejściu do mieszkania. Pełni również bardzo istotną funkcję użytkową – na jej blacie można odłożyć klucze, czy telefon. Dzięki temu te przedmioty mają swoje stałe miejsce na specjalnie dobranej marmurowej tacy. Minimalistyczne zdjęcia w białych drewnianych ramkach są autorstwa architekta Bartosza Koszałki — pochodzą one z podróży właścicieli. Architekci pomyśleli również o oświetleniu tej strefy.

„Bardzo nie lubimy oświetlenia bezpośredniego z góry i zawsze posiłkujemy się w projektach kinkietami, światłem kierunkowym, a najlepiej ze ściemniaczem, żeby tworzyć warstwy świetlne i sceny, gdyż to samo wnętrze za dnia oraz wieczorem może różnić się klimatem, ale także wywoływać w nas inne emocje” dodaje Koszałka.

 

W łazience widzimy zestawienie dwóch kolorów granatu i pomarańczu. Jak mówią architekci z bkm group — „Obecnie mamy bardzo dużo możliwości wykończeniowych i kolorystycznych, na pewno trzeba uważać, żeby nie przesadzić”.  W tym wnętrzu zdecydowanie wszystko jest wyważone, a kolory świetnie ze sobą współgrają!

W tym projekcie kolory to bardziej akcenty kolorystyczne, które niezależnie od pomieszczenia ze sobą współgrają. Zresztą jak wiele innych elementów – materiały, meble, czy oświetlenie. Projektowanie dla siebie jest znacznie bardziej skomplikowanym procesem. Znając tyle możliwości i mając tak duże doświadczenie, podejmowanie decyzji jest bardzo trudne. Natomiast architektom z bkm group udało się stworzyć wnętrze przytulne, funkcjonalne, a także zgodne z ich założeniami. Na pewno takie, do którego chce się wracać po pracy!

 

Apartament prywatny

Lokalizacja — Chwarzno, Gdynia

Fotograf — Tom Kurek

Projekt wnętrza — Marta Komorowska-Koszałka i Bartosz Koszałka, pracownia bkm group

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Dariusz Domański

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków