Pokój dziecka nie jest raz na zawsze urządzoną przestrzenią. Zmieniają się potrzeby i możliwości dziecka, z czasem dochodzą specyficzne zainteresowania. Dlatego metamorfozy z nimi w roli głównej cieszą się tak ogromną popularnością. W dzisiejszym wpisie pokażemy jak architekt Agata Brach odmieniła pokoje Hani i Wojtka. Zapraszamy!
Pokoje przed metamorfozą
Zmiany w naszych wnętrzach są nieuniknione. Tym bardziej jeśli należą do dzieci, które tak naprawdę kształtują swoją osobowość. Przeprowadzamy mniej lub bardziej inwazyjne remonty, by usprawnić oraz polepszyć funkcjonowanie w przestrzeni i dopasować ją do zmieniających się potrzeb domowników.
Przeprowadzanie metamorfozy będzie łatwiejsze jeśli zdecydujesz się na uniwersalną, wysokiej jakości bazę, taką jak na przykład drewniana podłoga, zabudowy meblowe pod wymiar czy precyzyjnie zaprojektowane uniwersalne oświetlenie.
Czas zmian nadszedł również w życiu rodziny z dwójką dzieci: siedmioletniej Hani i trzyletniego Wojtusia. Jak wspomina architekt, decyzją rodziców pociechy miały dostać dwa osobne pokoje ze względu na spora różnicę wieku, a co za tym idzie odmienne potrzeby. – Hania potrzebowała więcej przestrzeni do nauki, przechowywania i przyjmowania koleżanek. Wojtuś natomiast nadal wymagał dużo miejsca do zabawy i rozwijania manualnych zdolności – mówi arch. Agata Brach.
Największym problemem w pokojach maluchów była zbyt duża ilość zabawek, wprowadzająca wrażenie chaosu. I tak rodzina stanęła przed zadaniem ograniczenia ich ilości do minimum, natomiast architektka musiała zaprojektować sensowne schowki do przechowywania.
Więcej światła
Pokoje dla dzieci w mieszkaniach w bloku zazwyczaj nie są za duże. W tym przypadku nie było inaczej. Pokój Hani ma 10, 5 m2 natomiast Wojtka 9,5 m2. Z tego względu architektka zdecydowała się na stonowane jasne kolory, które nie pomniejszają optycznie wnętrz oraz nie przebodźcowują dodatkowo maluszków, co w erze smartfonów jest bardzo istotną kwestią.
W pokoju Wojtka najmocniejszym akcentem jest zgaszony niebieski. Architekta połączyła go z naturalnymi odcieniami sklejki sosnowej. W pokoju Hani pojawił się pastelowy róż, błękit, biel, beż i stonowana zieleń. Pomieszczenia wydają się przestronniejsze również dzięki odpowiednio zaprojektowanemu oświetleniu.
Jakie oświetlenie do pokoju dziecka wybrać? Przegląd najciekawszych opraw
Propozycje naszego stylisty
Wszystko na swoim miejscu
Ważne, aby zaplanować miejsca do przechowywania nie tylko ubrań, ale też wszelkich zabawek i bibelotów dzieci.
W pokoju Wojtka znalazła się ciekawa szafa ubraniowa w formie domku. Obok kącika do malowania architektka zagospodarowała strefę pudeł do chowania zabawek. Przy łóżeczku zaś zaprojektowała kącik czytelniczy, gdzie na półce są wyeksponowane najczęściej czytane książki. Ulubione zabawki znalazły swoje miejsce na sklejkowym słoneczku.
Propozycje naszego stylisty
Personalizacja wnętrza
Jak wspomina architektka, w pokoju Hani zaszło więcej zmian, gdyż młoda dama marzyła o łóżku piętrowym, które zobaczyła w innym projekcie architektki. – Dziewczynka była zachwycona pokojem Julki, który realizowałam wcześniej więc bardzo chciała, aby jej był w podobnym stylu i układzie rozłożenia funkcji – mówi Agata Brach.
Strefa spania znalazła się na mini antresoli. Dzięki podwieszanemu łóżku zwolniło się sporo przestrzeni pod spodem, gdzie zaprojektowano przestrzeń do przyjmowania koleżanek. Kącik uzupełnia makramowa huśtawka.
Elementem personalizacji są nie tylko meble i rozwiązania zaprojektowane specjalnie na potrzeby danego wnętrza, ale również ciekawe detale. Dobrym pomysłem są neonowe napisy.
Propozycje naszego stylisty
Nietypowe rozwiązania
Aby w pełni wykorzystać potencjał projektu oraz stworzyć wnętrze wyjątkowe w swoim rodzaju architekci często stosują dość nietypowe rozwiązania. Tutaj takimi elementami są chociażby podwieszane łóżko, szafa w formie domku, regał ,,słońce” wykonany ze sklejki czy mobilne biurko w pokoju Hani w razie potrzeby umycia okna.
Uzupełnieniem kącika do nauki jest metalowa kratka do wieszania rysunków, notatek i planu lekcji. Natomiast z drugiej strony biurka znalazła się półka na książki oraz zamknięta sporej wielkości szafa na zabawki i książki.
Propozycje naszego stylisty
Fokus na detal
W przeprowadzaniu metamorfoz (nie tylko pokojów dzieci) często nieocenioną rolę odgrywają dodatki i skrupulatnie zaprojektowane detale. Gra różnymi strukturami, nietypowe dekoracje oraz pomysłowe rozwiązania, jak na przykład schody prowadzące na antresolę, które są jednocześnie garderobą – to wszystko składa się na stworzenie wyjątkowej aranżacji. W tym przypadku nie tylko dzieci zyskały nowe, odświeżone pokoje. Dzięki dobrze rozpoznanym potrzebom, cała rodzina może cieszyć się mieszkaniem wolnym od wszędzie porozrzucanych zabawek.
Propozycje naszego stylisty
Zobacz // próbki i ekspozycję