Jestem jak kolorowy ptak – wywiad z architektką Anettą Kazimierską z pracowni 2T-STUDIO

Jestem jak kolorowy ptak – wywiad z architektką Anettą Kazimierską z pracowni 2T-STUDIO

Jestem jak kolorowy ptak. Po prostu staram się kształtować przyjazną atmosferę miejsc przeznaczonych do wypoczynku, relaksu, pracy – do życia. W swojej pracy lubię poznawać, doświadczać i eksperymentować. Nie ma stylu, w którym bym się nie odnalazła.

Inspiracją do projektu może być dosłownie wszystko, czasami jest to płytka, czasami krzesło, a innym razem widok za oknem – o pasji projektowania, zmieniających się trendach oraz mniej twórczej stronie pracy architekta opowiada arch. Anetta Kazimierska z pracownie 2T-STUDIO od ponad 20 lat zajmująca się projektowaniem wnętrz.

Anetta Kazimierska | 2T-STUDIO

Jak określiłaby Pani swój styl jako projektantki wnętrz? Czy w przypadku zawodu tak bardzo opierającego się o preferencje klientów można mówić o własnym, indywidualnym stylu architekta?

Anetta Kazimierska: Nie lubię szufladkowania i raczej jestem jak kolorowy ptak. Po prostu staram się kształtować przyjazną atmosferę miejsc przeznaczonych do wypoczynku, relaksu, pracy – do życia. W swojej pracy lubię poznawać, doświadczać i eksperymentować. Nie ma stylu, w którym bym się nie odnalazła. Z każdego wydobywam to co najcenniejsze i bawię się filtrując go przez swoje poczucie smaku i estetyki, tworząc go na nowo. W pracy nigdy się nie nudzę. To dzięki klientom i ich przeróżnym preferencjom każdy projekt jest inny, na nowo fascynujący.

Anetta Kazimierska | 2T-STUDIO

Projektowanie jakiego rodzaju wnętrz sprawia Pani największą frajdę i przyjemność? Kuchni, salonów, sypialni, a może łazienek?

Anetta Kazimierska: To zależy. Inspiracją do projektu może być dosłownie wszystko, czasami jest to płytka, czasami krzesło, a innym razem widok za oknem. To one wpływają i kształtują daną drogę projektową, na której powstają kolejne pomieszczenia, będące konsekwencją tych poprzednich. Tak samo jak funkcja pomieszczeń nigdy nie determinowała kolejności ich powstawania, tak samo przyjemność ich tworzenia nigdy nie była uzależniona od ich funkcji. Jednak największą radość sprawia mi możliwość zaprojektowania całego domu – od bryły po wnętrza. Wtedy mam poczucie totalnego spełnienia.

Anetta Kazimierska | 2T-STUDIO

A co z kolei sprawia największy problem w trakcie tworzenia projektu wnętrza?

Anetta Kazimierska: Może nie nazwałabym tego problemem, ale dokumentacja projektowa to zdecydowanie już ta mniej twórcza część procesu projektowego, która dla mnie jest bardziej obowiązkiem niż czystą frajdą i przyjemnością. Tu już trzeba zejść na ziemię i mając poczucie dużej odpowiedzialności skrupulatnie wszystko wyrysować, obliczyć i spisać. Od tego tak naprawdę zależy sukces realizacji.

Anetta Kazimierska | 2T-STUDIO

Czy pracując z klientami zauważa Pani jakieś silne trendy w aranżacjach wnętrz, które wyłoniły się w ostatnim czasie?

Anetta Kazimierska: Nigdy nie goniłam za trendami, one przychodzą i odchodzą dość szybko. Oczywiście trzeba być na bieżąco w świecie nowości produktowych, materiałowych i technologicznych. Nadążać i wykorzystywać. Jednak w swoich projektach przede wszystkim staram się tworzyć wnętrza ponadczasowe. I to najbardziej cenią sobie moi klienci.

Anetta Kazimierska | 2T-STUDIO

W ostatnich latach grzejnik stał się pełnoprawnym elementem aranżacji wnętrz. Mamy obecnie na polskim rynku naprawdę spory wybór ciekawych grzejników ozdobnych. Czy zauważa Pani potrzebę klientów, aby grzejnik nie tylko spełniał swoją podstawową rolę, ale też upiększał mieszkanie?

Anetta Kazimierska: O tak, zdecydowanie. Grzejnik to już nie tylko obowiązkowa funkcja. Grzejnik stał się ważnym, z punktu widzenia estetyki, elementem całego wystroju wnętrza. Ważne jest, aby dopełniał całość, a nie burzył jej ład i harmonię. Na całe szczęście teraz mamy szeroki wachlarz możliwości, ale 20 lat temu, jak zaczynałam pracę w zawodzie, nie było to takie oczywiste. Od dawna jednak najczęściej towarzyszą mi grzejniki Vasco. Projektując tak różne w stylu i klimacie wnętrza wiem, że w ich ofercie zawsze znajdę ten właściwy, idealny w formie, charakterze, kolorze czy rozmiarze.

Anetta Kazimierska | 2T-STUDIO

Jaka była najciekawsza czy najbardziej zaskakująca aranżacja grzejnika, którą miała Pani okazję zaprojektować?

Anetta Kazimierska: Myślę, że zdecydowanie najmniej oczywistym i najbardziej zaskakującym zastosowaniem grzejnika w jednym z moich projektów było nadanie mu nowej funkcji, która urosła do rangi dzieła sztuki i stał się wiszącą rzeźbą na ścianie, idealnie dopełniającą strefę wyspy kuchennej. Był to czarny grzejnik Beams Vasco zawieszony na białej ścianie na końcu długiej czarnej, marmurowej wyspy w towarzystwie wysokiej zabudowy wykonanej z czarnej płyty OSB. W tym projekcie sporo było nieoczywistych rozwiązań.

Anetta Kazimierska | 2T-STUDIO

O architekt:
Anetta Kazimierska – architekt wnętrz, założycielka i główna projektantka w 2T-STUDIO ART&DESIGN. Jest absolwentką wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Przez wiele lat łączyła pracę zawodową z nauczaniem akademickim. Projektuje wnętrza mieszkalne i przestrzenie publiczne. Ostatnio pochłania ją również architektura. Projektując indywidualne domy, spełnia marzenia swoich klientów. Zawsze powtarza, że dla dobra projektu współpraca z architektem powinna się opierać na szczerości, zaufaniu i dobrych relacjach. Jej projekty były wielokrotnie doceniane w prestiżowych konkursach architektonicznych w Polsce, Europie i USA.

Anetta Kazimierska | 2T-STUDIO

Źródło: materiały prasowe

 

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Krzysztof Majerski

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków