Kompaktowe mieszkanie w wieżowcu z lat 60-tych projektu architekta Jana Zdanowicza | IH - Internity Home

Kompaktowe mieszkanie w wieżowcu z lat 60-tych projektu architekta Jana Zdanowicza

Małe funkcjonalne i stylowe

Niewielkie mieszkanie znajduje się w pobliżu placu Zawiszy na warszawskiej Ochocie w charakterystycznym wieżowcu z lat 60-tych powstałym wg projektu architekta Jana Zdanowicza. Inwestorzy kupili je w stanie wymagającym gruntownego remontu, a zaprojektowanie wnętrz powierzyli architektowi Piotrowi Skorupie, założycielowi studia Scope Interior Design. Zdjęcia wykonał Paweł Biedrzycki z pracowni Kąty Proste.

 

Przestrzeń postawiła tu wiele ograniczeń, choć miała przy tym duży potencjał, który chciałem maksymalnie wykorzystać. Projekty funkcjonalne i branżowe zaprojektowałem w dużej mierze w oparciu o istniejący układ przyłączy, z niewielkimi zmianami, by nie potęgować kosztów inwestycji. Mając na uwadze fakt, że mieszkanie znajduje się w tak ikonicznym obiekcie epoki PRL, zaproponowałem nowoczesną stylistykę nawiązującą subtelnie do modernizmu i vintage – mówi projektant.

Metamorfoza układu wnętrza

Do poważniejszych zmian w układzie mieszkania należało wyburzenie ścian oddzielających kuchnię od strefy dziennej, dzięki czemu zyskała ona więcej miejsca na przechowywanie oraz większy blat roboczy. Projektant zadbał o zdecydowaną poprawę ergonomicznej strony tego mieszkania. W małej łazience i kuchni nie było mowy o zainstalowaniu pralki więc znalazła ona miejsce w szafie wnękowej w przejściu z przedpokoju do łazienki. Dodatkowo zabudowa wnęki wykończona lustrzanymi frontami optycznie powiększa przestrzeń.

Piotr Skorupa Scope Interior Design. Zdjęcia Paweł Biedrzycki z pracowni Kąty Proste.
Piotr Skorupa Scope Interior Design. Zdjęcia Paweł Biedrzycki z pracowni Kąty Proste.

Elementy budujące modernistyczny sznyt wnętrza to ceramiczna, szkliwiona mozaika marki Raw Decor w pasie nadblatowym kuchni. Płytki w łazience tworzą swoistego rodzaju czarno-biały dywan, krzesła marki Fameg oraz lampa z białymi kulistymi kloszami, te detale dodają ducha minionej epoki. 

Łazienka w bloku | na podłodze płytki Tubądzin

 

Szczególnie przy małym metrażu potrzeba pracy nad funkcjonalnością przestrzeni naturalnie wysuwa się na pierwszy plan, jednak w tym przypadku dzięki otwartości inwestorów na moje propozycje i przyjętej od początku linii stylistycznej korespondującej delikatnie z epoką powstania obiektu możliwe było równoczesne utrzymanie balansu między funkcją i estetyką.

Mocny akcent w salonie

Wyrazisty akcent kolorystyczny w postaci głębokiego, morskiego odcienia kontrastuje z żółtymi zasłonami. Nadają przestrzeni nietuzinkowego i zdecydowanego charakteru, przełamuje beże i biele zastosowane w aranżacji. Detale dopełniające w postaci grafik w strefie kuchni i przedpokoju przedstawiają motywy związane bezpośrednio z tą częścią dzielnicy.

Granatowa ściana w salonie
Piotr Skorupa Scope Interior Design. Zdjęcia Paweł Biedrzycki z pracowni Kąty Proste.

Piotr Skorupa – architekt wnętrz, założyciel studio Scope Interior Design. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016). W swoich projektach największą uwagę koncentruje na funkcjonalnych i estetycznych potrzebach inwestorów będących bazą do rozwoju procesu projektowego. W każdym obiekcie stara się badać jego naturalny potencjał i wydobywać z niego maksimum możliwości. Poza pracą rysownik, działacz społeczny, miłośnik dobrego designu nie tylko we wnętrzach, ale także przestrzeni miejskiej, pasjonat kulinariów, podróży i dalekich obserwacji.

projekt: Piotr Skorupa / Scope Interior Design / www.scopeinterior.pl

zdjęcia: Paweł Biedrzycki / Kąty Proste / www.katyproste.pl

 

 

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Wiktor Sumara

Specjalista // Wielkie formaty płytek
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków