Koncept domu Light House - bezpieczne schronienie, otwarte na przyrodę | Proj: 3D Projekt | IH - Internity Home

Koncept domu Light House – bezpieczne schronienie, otwarte na przyrodę | Proj: 3D Projekt

Koncept domu Light House to kolejny kompleksowy projekt pracowni 3DPROJEKT ARCHITEKTURA, w którym wnętrze przenika się z zewnętrzem, tworząc integralną całość.

Koncept Light House, autorski projekt indywidualny domu o powierzchni 120 m2, stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie inwestorów na kompaktowe domy jednorodzinne, ściśle dopasowane do potrzeb przyszłych użytkowników. Rosnący popyt na działki budowlane i wzrost cen posesji sprawiają, że osiedla domów jednorodzinnych stają się coraz ciaśniejsze lub też rozlewają się na tereny do tej pory słabo zurbanizowane, o stosunkowo niskich współczynnikach zabudowy w stosunku do powierzchni działek.

PROJ: 3D PROJEKT

Również  niepewna sytuacja na rynku materiałów  budowlany sprawia, że o przestrzeni myśli się oszczędniej.

– Light House to przykład konceptu kompaktowego domu jednorodzinnego w duchu smart – wyjaśnia Izabela Markowska, autorka projektu z 3DPROJEKT ARCHITEKTURA.

Rzut domu oparto o kształt kwadratu, co pozwoliło uzyskać optymalną proporcję pomiędzy powierzchnią zabudowy i użytkową. Układ przestrzenny pomieszczeń został starannie rozplanowany tak aby zoptymalizować powiązania funkcjonalne i mądrze wykorzystać każdy centymetr kwadratowy przestrzeni. – „Podejście smart do projektowania charakteryzuje się metodycznym myśleniem o funkcjonalności, estetyce, wyposażeniu technicznym budynku i ergonomii. Wymaga jednoczesnej pracy nad wnętrzem i zewnętrzem budynku, które muszą działać jak części jednego organizmu, jak integralna całość” – dodaje Mariusz Wojtczak z 3DPROJEKT ARCHITEKTURA.

PROJ: 3D PROJEKT

Kameralność i otwarcie na ogród

O wyjątkowości projektu Light House ma stanowić przede wszystkim elegancka prostota, połączona z kameralnością. Składają się na nie surowy, szary beton i czarne drewno, obecne zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. Takie przenikanie materiałów było jednym z kluczowych założeń projektu, ale nie jedynym.

– Chcieliśmy otworzyć dom na ogród i to dlatego zastosowaliśmy przestronne, przesuwne przeszklenia, wykonane w technologii tzw. „traconego skrzydła”. W praktyce oznacza to, że ruchome skrzydło okna wsuwa się w ścianę po otwarciu, dzięki czemu staje się niewidoczne i znika  przegroda pomiędzy  wewnętrzem i zewnętrzem budynku, a taras staje się przedłużeniem salonu – podkreśla Izabela Markowska i kontynuuje: – Od początku mieliśmy jasny pomysł na skontrastowanie transparentnej, otwartej części ogrodowej z zamkniętą, mniej przeszkloną formą elewacji frontowej, która niejako strzeże intymności mieszkańców, dając poczucie bezpiecznego schronienia.

PROJ: 3D PROJEKT

Wnętrze z industrialnym pazurem

Układ pomieszczeń opiera się na klasycznym tryptyku, na który składają się salon, jadalnia oraz kuchnia. Wydzielenie kuchni od jadalni uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu prefabrykatów betonowych.

 – Wprowadziliśmy też intrygującą formę przestrzenną, przez co wnętrze zyskuje jeszcze wyraźniejszy industrialny pazur. Szczególną uwagę projektową poświęciliśmy kuchni, bo oprócz wysokiej wartości estetycznej ta przestrzeń musi charakteryzować się praktycznością, a samo korzystanie z niej powinno być źródłem przyjemności i satysfakcji – wyjaśnia Markowska. Architekci sięgnęli po pragmatyczne rozwiązania, gwarantujące trwałość i  łatwość w utrzymaniu czystości. W tym przypadku wykorzystano płyty meblowe z technologią anti-fingerprint, która eliminuje powstawanie odcisków palców na ciemnych frontach.

PROJ: 3D PROJEKT

Harmonijna gra materiałów i faktur

Zastosowanie czarnej, palonej deski elewacyjnej, przenikającej z zewnątrz do środka budynku, skłoniło projektantów do pogłębienia poszukiwań intrygujących  materiałów, mogących zbudować nastrój miejsca. Oprócz betonu, obecnego zarówno we wnętrzu, jak i na elewacji, architekci sięgnęli po cały arsenał naturalnych materiałów.

– Harmonijna gra nieoczywistych powierzchni i faktur to kolejna cecha, wyróżniająca nasz projekt. Jodełka francuska zastosowana na podłodze, intrygująco komponuje się z fornirem użytym na meblach kuchennych, którego usłojenie przewidziano w ułożeniu na skos. Zależy nam, aby nasze realizacje epatowały nastrojem spokoju i ukojenia. Dlatego często sięgamy po barwy inspirowane naturą, a surowość naturalnych materiałów zmiękczamy mięsistymi welurowymi tkaninami – dodają architekci z 3DPROJEKT ARCHITEKTURA.

Polscy producenci

Z uwagi na fakt, że realizacja powstawała w trakcie lockdownu, większość wykorzystanych do aranżacji produktów pochodzi od polskich producentów. Nie inaczej jest w przypadku sztuki, która wieńczy realizację – grafiki, wykonane przez Joannę Małecką, dają wnętrzom jeszcze więcej industrialnego uroku.

PROJ: 3D PROJEKT

 

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Katarzyna Jasińska

Specjalista // Wyposażenie Wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków