Jakie oświetlenie do pokoju dziecka? Przegląd najciekawszych opraw

Jakie oświetlenie do pokoju dziecka wybrać? Przegląd najciekawszych opraw

Otoczenie, w jakim przebywa nasze dziecko powinno mieć pozytywny wpływ na jego rozwój. Jednym z takich elementów jest odpowiednie oświetlenie. Na dobrze zaprojektowane ma wpływ to, jakie oprawy wybierzemy a także jak je rozmieścimy. Poniżej znajdziecie kilka porad jakie oświetlenie do pokoju dziecka wybrać a także nasze zestawienie najciekawszych produktów – zapraszamy!

 

Wybieramy oświetlenie do pokoju dziecka

Wszystko tak naprawdę zależy od wieku naszej pociechy i tym samym jej potrzeb. Inne oprawy powinniśmy dobrać do pokoju niemowlaka a inne dla ucznia. Jednakże niezależnie od tego, należy zadbać o to, aby w pomieszczeniu znalazła się oprawa będąca źródłem oświetlenia ogólnego. Główną lampę powinniśmy urozmaicić dodatkowymi, które będą spełniały inne funkcje.

 

Rozwój przez zabawę, czyli jak stworzyć rajski pokój dziecka >>

 

Pokój nastolatka na poddaszu | proj. Studio Projekt, zdj. Fotomohito
Pokój nastolatka na poddaszu | proj. Studio Projekt, zdj. Fotomohito

 

Oświetlenie w pokoju małego dziecka

W pokoju niemowlaka powinna znaleźć się dodatkowa oprawa, przy której rodzic będzie mógł czytać dziecku do snu. Może to być na przykład lampa podłogowa przy uszaku. Innym ciekawym rozwiązaniem jest oprawa z projektorem, albo inna tworząca magiczny nastrój. W tej roli dobrze sprawdzą się także oprawy z możliwością ściemniania światła – wtedy bez trudu możemy regulować jego natężeniem i tym samym tworzyć pożądany klimat.

Inną ważną kwestią jest eliminacja olśnienia. W ten sposób dbamy o komfort naszej pociech. Jak to zrobić? Mamy na to kilka rozwiązań. Po pierwsze warto rozpatrzyć oprawy oświetleniowe, w których źródło światła jest całkowicie niewidoczne. Innym rozwiązaniem mogą być lampy z przysłonami rozpraszającymi emitowane światło. Warto rozważyć również oprawy oświetleniowe z wykorzystaniem technologii OLED. Cechą paneli OLED jest emisja światła całą powierzchnią, dzięki czemu nie powodują olśnienia.

 

W pokoju małego dziecka o wiele lepiej sprawą się oprawy emitujące ciepłe światło, które sprzyja odpoczynkowi.

 

proj. EG Projekt | zdj.: http://www.fotownetrze.net
proj. EG Projekt | zdj.: http://www.fotownetrze.net

 

Oświetlenie w pokoju ucznia

W pokoju ucznia dobrze jeśli przy łóżku znajdzie się lampa do czytania a na biurku – kreślarska do odrabiania lekcji. Pamiętajmy, że w zasięgu ręki dziecka nie powinna znaleźć się oprawa, której elementy mogą rozgrzewać się do niebezpiecznych temperatur.

Jeśli nasze dziecko dopiero zaczyna przygodę ze szkolą, to znaczy jest w wieku przedszkolnym albo wczesnoszkolnym, warto wziąć pod uwagę oprawy w kolorowych wykończeniach. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy w przyszłości będziemy chcieli mieć oświetlenie bardziej w zieleni czy w różu, możemy zdecydować się na oświetlenie na szynoprzewodach, które umożliwią szybką i łatwą wymianę lamp w zależności od aktualnych potrzeb. Krokiem dalej w rozwoju szynoprzewodów jest system profili magnetycznych, zwiększający możliwości tego typu oświetlenia.

 

 

System magnetyczny oświetlenia LED

System ARCHLINES składa się z profilu magnetycznego, wyposażonego w oprzewodowanie dla niskiego napięcia oraz magistralę DALI. Profil magnetyczny dostępny jest w wersji wpuszczanej oraz natynkowej, a w obu przypadkach  możliwa jest instalacja horyzontalna, jak i wertykalna. Oferta ARCHLINES obejmuje również, gotowe elementy do łączenia profili pod kątem 90 stopni, co pozwala na tworzenie układów, przechodzących między różnymi płaszczyznami, np. między sufitem, a ścianą.  Każda z powyższych opraw posiada własny adres, dzięki czemu sterowane są niezależnie od siebie. Pozwala to na dowolne manipulowanie natężeniem światła z poszczególnych punktów. Projektory SPOT można personalizować, dzięki dostępnymi w ofercie SternLight, pierścieniom dekoracyjnym, a także rastrom antyolśnieniowym „plaster miodu”. ARCHLINES to innowacyjny system, który umożliwia zbudowanie dowolnej konstrukcji świetlnej, charakteryzującej się pełną mobilnością i elastycznością, a co za tym idzie, w pełni podporządkowanej potrzebom użytkownika.

 

Poznaj ARCHLINES – system magnetyczny oświetlenia LED od Sternlight >>

 

Oprawa Archilines polskiej marki SternLight jest dostępna w naszych showroomach
Oprawa Archilines polskiej marki SternLight jest dostępna w naszych showroomach

 

Ciekawą lampą idealną do pokoju dziecka, są oprawy, które możemy wszędzie ze sobą zabrać. Dobrym przykładem jest przenośna lampka TAKE AWAY od Faro. Posiada wygodny uchwyt, ściemniacz, dzięki któremu dostosujemy natężenie światła do potrzeb, a także drewnianą podstawę, zapewniającą stabilność. Inną ciekawą propozycją, tym razem od Marset, jest lampa FollowMe.

 

Lampka FollowMe od Marset jest dostępna w naszych showroomach Internity Home i Prodesigne
Lampka FollowMe od Marset jest dostępna w naszych showroomach Internity Home i Prodesigne

 

Zapytaj // naszego eksperta

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków