Kuchnia na poddaszu - wykorzystanie przestrzeni, wybór płytek i oświetlenia | IH - Internity Home
Kuchnia na poddaszu | Architekci Michalina Majcherkiewicz Chmielowska, Jędrzej Sobkiewicz

Kuchnia na poddaszu – wykorzystanie przestrzeni, wybór płytek i oświetlenia

Kuchnia na poddaszu to rozwiązanie rzadko spotykane, ale potrafiące mieć swój urok. Aranżacja takiej kuchni wiąże się na pewno z kłopotami i większymi nakładami pracy. Głównym ograniczeniem są przede wszystkim skosy, które determinują wygląd całej przestrzeni. Jednak ich istnienie nie musi wiązać się z koniecznością rezygnacji z funkcjonalnych czy stylowych rozwiązań. Ze skosów można uczynić atut, wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek.

Co pod skosami?

Pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni pod skosami jest naprawdę wiele. Ich zastosowanie uzależnia się jednak od wysokości ścianki kolankowej, czyli tej znajdującej się bezpośrednio pod skosem. Jeżeli ścianka taka ma co najmniej 120 cm możemy wstawić stół lub umieścić otwarte półki, które posłużą nam nie tylko do przechowywania, ale będą także pełnić funkcje dekoracyjne. Zmieści się tam także niższa lodówka.

Jeżeli wymiar ściany pionowej nie przekracza 86 cm, możemy na przykład zamontować niskie szafki przeznaczone do przechowywania przedmiotów i urządzeń, których nie używamy zbyt często.

W ten sposób maksymalnie wykorzystamy przestrzeń i tak ograniczoną już przez konstrukcję budynku. Dolne szafki, zmywarkę i blat roboczy umieścimy pod skosami, jeśli ściana kolankowa ma wysokość minimum 86 cm. To jednak orientacyjna liczba, ponieważ pewną rolę odgrywają tu także inne czynniki. Przede wszystkim, aby móc funkcjonalnie korzystać z kuchni na poddaszu należy wziąć pod uwagę, wzrost osób oraz kąt nachylenia dachu.

Projekt domu z kuchnią na poddaszu | emdesign Edyta Malec Architekt
Projekt domu z kuchnią na poddaszu | emdesign Edyta Malec Architekt
Kuchnia na poddaszu | Architekci Michalina Majcherkiewicz Chmielowska, Jędrzej Sobkiewicz

Zagraj światłem na poddaszu

 Lampy LED wbudowane w skos, oświetlające przestrzeń roboczą na blacie, podnoszą funkcjonalność, zwiększają wygodę użytkownika, a jednocześnie nadają pomieszczeniu niepowtarzalny styl. Co więcej, odpowiednio zaplanowane oświetlenie optycznie powiększy przestrzeń. Ważne, by pamiętać o odpowiedniej temperaturze barwowej oświetlenia. Zimne światło (4500 K i więcej) pokrywa się z zakresem światła dziennego, pozwala się lepiej skupić na wykonywanych czynnościach i pozostać skupionym przy pracach precyzyjnych, których nie brakuje w czasie przygotowywania posiłków. 

Znakomicie sprawdzi się oświetlenie od Blunami dostępne w Internity Home i Prodesigne.  Oprawy BLUNAMI posiadają podwyższony współczynnik oddawania barw na poziomie 98,5%. Dla porównania słońce ma ten sam współczynnik na poziomie 100%.

„BLUNAMI” to jedyna w swoim rodzaju oprawa oświetleniowa symulująca światło słoneczne i nieboskłon. Jej największą zaletą jest to, że emituje światło możliwie najbardziej zbliżone do tego słonecznego. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach go pozbawionych.

Lampa, która wygląda jak okno. Oprawa ,,BLUNAMI” jest źródłem niemalże stuprocentowego światła naturalnego.

Oswietlenie Blunami  Internity Home

Drugi wymiar poddasza

Dobrym rozwiązaniem z poradzeniem sobie ze skosami jest wykonanie mebli na wymiar. Jeżeli dach nie jest zbyt stromy, pod skosami możemy spokojnie zamontować blaty na zamówienie.

Meble na zamówienie są droższym rozwiązaniem, jednak dają nam całkowitą swobodę aranżacji. Co więc wybrać w przypadku kuchni na poddaszu? Odpowiedź brzmi: to zależy. Przede wszystkim od naszych możliwości finansowych, ale także priorytetów i upodobań. Gotowe meble jednak nie dają nam tak wielu możliwości zagospodarowania przestrzeni na poddaszu. Ponadto wiele szafek modułowych ma możliwość doposażenia w pomysłowe akcesoria, na przykład wzmocnione prowadnice z pełnym wysuwem i większym obciążeniem szuflady albo kosze cargo.Projekt domu z kuchnią na poddaszu | emdesign Edyta Malec Architekt

Projekt domu z kuchnią na poddaszu | emdesign Edyta Malec Architekt

Piękna naturalna drewniana deska - wybierz w Internity Home!

Płytki cegły wybierz!

Przytulne mieszkanie w stylu contemporary na warszawskim Powiślu | Proj: Sojka & Wojciechowski
Przytulne mieszkanie w stylu contemporary na warszawskim Powiślu | Proj: Sojka & Wojciechowski

Najlepsze rozwiązanie

Okazuje się jednak, że funkcjonalne pomieszczenie do gotowania może obyć się bez górnych szafek w kuchni. Dostępne na rynku systemy dają nam wręcz nieograniczone możliwości wygodnego przechowywania. Jeśli metraż pomieszczenia pozwala nam na wyspę kuchenną to warto rozważyć to ustawienie. W zależności od konstrukcji, wyspa może pełnić wiele funkcji – być dodatkowym miejscem dla garnków i talerzy, blatem roboczym, stołem albo wszystkim naraz.

Kuchnia na strychu | Projekt Mikołajska Studio
Kuchnia na strychu | Projekt Mikołajska Studio
Kuchnia na strychu | Projekt Mikołajska Studio

Zapamiętajcie kilka ważnych wskazówek odnośnie ustawienia sprzętów kuchennych:

  • lodówka – zlewozmywak 120-210 cm
  • zlewozmywak – kuchenka 90-210 cm
  • lodówka – kuchenka 120-270 cm

Zachowanie złotej zasady usprawnia gotowanie, ponieważ produkty przechodzą drogę od lodówki, przez zlew po kuchenkę. Jak to wygląda w praktyce? Wyjmujesz produkty z lodówki, kładziesz na blacie, przygotowując do obróbki. Następnie myjesz je pod bieżącą wodą, kroisz i kierujesz się w stronę kuchenki lub piekarnika.

Mieszkania z antresolą i pomysły na kuchnię

Antresolę można zbudować zarówno w wysokim mieszkaniu, lofcie czy na poddaszu, jak i w standardowym wnętrzu. Wszystko zależy od funkcji, jaką ma ona pełnić.

Antresola pełniąca jedynie funkcję sypialną powinna mieć wysokość 1,2 metra. Jest to minimum, które zagwarantuje nam w miarę wygodne użytkowanie. Jednak najwygodniejsze są takie o wysokości 2 metrów. Możemy po nich swobodnie chodzić i wygodnie użytkować. Jeśli dysponujemy pomieszczeniem o wysokości powyżej 4 metrów, to antresola może posłużyć za półpiętro. Zarówno powierzchnia, jak i przestrzeń pod nią mogą pełnić funkcję użytkową. Pod nią możemy stworzyć wygodne miejsce wypoczynku, bądź super nowoczesną i funkcjonalną kuchnię.

fuss studio kuchnia z poddaszem użytkowym

MINIMALISTYCZNE MIESZKANIE Z ANTRESOLĄ – WROCŁAW POD KLUCZ
MINIMALISTYCZNE MIESZKANIE Z ANTRESOLĄ – WROCŁAW POD KLUCZ
MINI LOFT Z CZARNĄ KUCHNIĄ I SYPIALNIĄ NA ANTRESOLI
Potencjał pofabrycznej przestrzeni – loftowe wnętrze projekt Indigo Design Studio.
Potencjał pofabrycznej przestrzeni – loftowe wnętrze projekt Indigo Design Studio.
SOW Archi Design
SOW Archi Design
SOW Archi Design

Wybierz płytki idealne dobrane do stylu Twojej kuchni

Najmodniejszy róż w tym sezonie świetnie sprawdzi się również w kuchni

 

Chcesz urządzić swój dom? Przyjdź koniecznie do naszych salonów: Warszawa, Kraków i Łódź >> 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków