La dolce vita! Włoskie inspiracje w 50 metrowym mieszkaniu | Proj: JN Studio | IH - Internity Home

La dolce vita! Włoskie inspiracje w 50 metrowym mieszkaniu | Proj: JN Studio


Harmonijna, ciepła kolorystyka z przebłyskami złota oraz akcentami barwy malinowej. Eleganckie meble i dodatki skomponowane w piękną, lecz bardzo funkcjonalną całość. A wszystko to w jasnych wnętrzach, wypełnionych światłem zwielokrotnionym za sprawą ogromnych luster. Oto jak Joanna Nawrocka z JN Studio zamieniła 50 metrów kwadratowych w kobiecy, tchnący luksusem apartament. Właścicielka tego mieszkania – atrakcyjnie zlokalizowanego w nowej inwestycji blisko centrum Wrocławia – chciała, by było uporządkowane, przytulne i widne. Miało być urządzone z myślą o niej samej, ale tak, by w przyszłości dobrze służyło dwojgu ludzi, a potem rodzinie. W związku z tym towarzyszyło jej jeszcze więcej wątpliwości niż zwykle przy aranżacji pierwszego własnego M.

Poszukiwaniem odpowiedzi na wszelkie pytania oraz rozwiązań zarówno na teraz, jak i na przyszłość, drobiazgowo zajęła się architektka wnętrz Joanna Nawrocka, właścicielka pracowni JN Studio. 

– Inwestorce, młodej osobie, podobają się różne światy estetyczne. Szukałam wśród nich punktów wspólnych oraz zestawień, które pozwolą pogodzić odległe nieraz stylistyki – wspomina Joanna.  – Przełom nastąpił, gdy sięgnęłyśmy po zdjęcia słonecznych włoskich apartamentów. Ich monochromatyczne wnętrza, choć pełne ciepła, dawały wrażenie luksusu. Ponieważ klientkę fascynuje krajobraz i kultura krajów śródziemnomorskich, szybko stało się jasne, że to będzie i nasz kierunek.

Projekt: arch. Joanna Nawrocka, JN STUDIO Joanna Nawrocka, www.jnstudio.pl Zdjęcia: Łukasz Bera

Proces projektowy wymagał od Joanny Nawrockiej wyjątkowo dużego zaangażowania. Prezentowała wiele inspiracji, przygotowała szereg zestawień, tłumaczyła, co się ze sobą łączy, a co nie. Ponieważ właścicielka mieszkania nie potrafiła w pełni zdać się na wizualizacje, architektka podsuwała jej próbki poszczególnych składników projektu, by mogła zobaczyć i poczuć materiał, fakturę, kolor zmieniający się w zależności od oświetlenia.  Jak widzimy na zdjęciach, stanęło na wnętrzach o subtelnej kolorystyce. Dominuje tu biel łączona z beżami i szarościami (zwłaszcza w sypialni) oraz z drewnem o naturalnym wybarwieniu. Paletę barw ożywia szlachetne złoto oraz apetyczna barwa malinowa. Ten odcień mają m.in. krzesła w salonie i zasłony w gabinecie, znajdziemy go też w galerii grafik w sypialni. Spójny rdzeń Sercem mieszkania jest otwarta strefa dzienna, która łączy salon, kuchnię i jadalnię. Część wypoczynkową tworzą sofa i fotel w jasnej tapicerce, którym towarzyszy stolik na delikatnej metalowej podstawie. Powyżej natomiast znalazły się ozdobne lustra w nowoczesnych, ale bardzo dekoracyjnych ramach.

Małe metraże wymagają powściągliwych form i bardzo starannego doboru wyposażenia. Ale to nie znaczy, że jedynym wyborem jest minimalizm, a już zwłaszcza paleta barw bez wyrazistszych akcentów – objaśnia Joanna Nawrocka.

Projekt: arch. Joanna Nawrocka, JN STUDIO Joanna Nawrocka, www.jnstudio.pl Zdjęcia: Łukasz Bera

Duże lustro znalazło się nad stołem jadalnianym, bliżej wejścia do pomieszczenia. To interesujące rozwiązanie sprawia, że pomieszczenie wydaje się znacznie przestronniejsze, niż wskazywałby metraż, a zarazem staje się dużo jaśniejsze. Oprawę dla niego stanowi subtelna sztukateria, która powtarza się na ścianie w postaci regularnych płycin, nadających aranżacji szykowny, klasyczny rys. Dla równowagi usytuowana po drugiej stronie prosta zabudowa kuchenna ma białe fronty i jasny drewniany blat. Dzięki temu dobrze wpisuje się w przestrzeń salonu. Analogiczny zabieg z lustrem, które tworzy odczucie znacznie większej przestronności, zastosowany został także w holu. Wchodzących do mieszkania wita więc przestrzeń – i światło, wpadające przez okno salonu, a odbite w zwierciadle sięgającym niemalże od podłogi do sufitu.

Szklarz żartował, że tak duża tafla nie przejdzie przez drzwi mieszkania. Wszystko jednak zmierzyłam, lustro się zmieściło – uśmiecha się projektantka.

Projekt: arch. Joanna Nawrocka, JN STUDIO Joanna Nawrocka, www.jnstudio.pl Zdjęcia: Łukasz Bera

Ekscytująca praca z detalem

Co warto podkreślić, architektka zajęła się nie tylko projektem, lecz także realizacją – jej specjalność to wykończenia „pod klucz”. Wskazane przez nią ekipy wykonawców jak zwykle sprawnie uwinęły się z głównymi pracami. A gdy przyszedł czas na dekorowanie wnętrz, ona sama wybierała wraz z inwestorką i przymierzała na miejscu mnóstwo elementów wystroju, aby trafnie dokonać ostatecznych wyborów zakupowych i precyzyjnie rozmieścić je w mieszkaniu. Było to szczególnie ważne w sypialni, gdzie naprzeciwko łóżka znalazła się misternie skomponowana galeria grafik.

Projekt: arch. Joanna Nawrocka, JN STUDIO Joanna Nawrocka, www.jnstudio.pl Zdjęcia: Łukasz Bera
Projekt: arch. Joanna Nawrocka, JN STUDIO Joanna Nawrocka, www.jnstudio.pl Zdjęcia: Łukasz Bera
Projekt: arch. Joanna Nawrocka, JN STUDIO Joanna Nawrocka, www.jnstudio.pl Zdjęcia: Łukasz Bera
Projekt: arch. Joanna Nawrocka, JN STUDIO Joanna Nawrocka, www.jnstudio.pl Zdjęcia: Łukasz Bera

 

Mocna baza, czyli funkcjonalność

 

Nim  przyszedł czas na dobieranie dodatków i dekorowanie wnętrz, na 50 m2 Joanna Nawrocka starannie rozplanowała układ funkcjonalny mieszkania. Nie obyło się bez zmian w stosunku do propozycji dewelopera. Pierwotne wejście do gabinetu (służącego też za pokój gościnny) zostało przeniesione w stronę drzwi do sypialni, aby w przedpokoju mogła się pojawić duża szafa.  

Joanna Nawrocka drobiazgowo rozwiązała zarówno zabudowę kuchni, jak i łazienki. Rysujące się delikatnie panele to nie okładziny ścienne, ale fronty praktycznych szafek. Ich duża liczba daje gwarancję, że po pierwsze nie zabraknie miejsca na wszystkie potrzebne tu przedmioty – od drobnych akcesoriów przez kosmetyki, preparaty czyszczące i środki do prania aż po ręczniki. Pod blatem łazienkowym znalazło się też dyskretne miejsce na pralkę. Ponieważ wszystko jest ukryte za gładkimi białymi frontami, łazienka zyskuje na przestronności. I tu jednak pojawiły się ogromne lustra, mocno oświetlone już nie promieniami słońca, a taśmami led w dyskretnych obudowach. Odczucie przestrzeni daje też kabina prysznicowa typu walk-in, przysłonięta tylko dużą taflą szkła. Zastosowane w tej części wnętrza płytki naśladujące drewno emanują ciepłem i tworzą znakomite warunki do relaksu. 

Dużym walorem mieszkania jest mnóstwo schowków na wszelkie domowy sprzęty, ubrania i otaczające każdego z nas drobiazgi. Dzięki temu efekt przestronności i elegancji, który widzimy na zdjęciach, będzie się tu utrzymywał w codziennym życiu. A kiedy pytamy Joannę Nawrocką, z jakich elementów projektu jest szczególnie zadowolona, mówi: – Było dla mnie wielką radością, gdy po dopięciu realizacji na ostatni guzik klientka, do końca niepewna podjętych decyzji, odetchnęła z ulgą: że się udało, że mieszkanie wygląda pięknie. Odetchnęłam wraz z nią. 

Projekt: arch. Joanna Nawrocka, JN STUDIO Joanna Nawrocka, www.jnstudio.pl

Zdjęcia: Łukasz Bera

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Katarzyna Jasińska

Specjalista // Wyposażenie Wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków