Anglia uznawana jest za kolebkę łazienek. Królowi Edwardowi III przypisuje się zainstalowanie pierwszej łazienki w Pałacu Westminsterskim w XIV wieku. Również pierwszy prysznic pochodzi z Wielkiej Brytanii. Natomiast prosperity kraju i rewolucja przemysłowa, przypadająca na długie rządy królowej Wiktorii sprawiły, że w tysiącach domów w Londynie powstawały łazienki. Właśnie od lat 30. XIX wieku zaczął się kształtować styl wiktoriański, charakteryzujący się wysokiej jakości materiałami, masywnymi meblami, sztukateriami oraz złoceniami. Stylistyka ta przez lata była dominująca na terenie Wielkiej Brytanii i nadal chętnie adaptowana jest do współczesnych wnętrz. Inspiracje stylem wiktoriańskim szczególnie żywe są w aranżacjach salonów kąpielowych, gdzie prezentuje się wyjątkowo pięknie. Jednak wykorzystując tą stylistykę, należy być powściągliwym, gdyż cała łazienka w stylu wiktoriańskim robiłaby staromodne wrażenie. Właśnie dlatego przygotowaliśmy zestawienie najbardziej charakterystycznych elementów, które sprawdzą się w nowoczesnej łazience inspirowanej angielskim stylem.

łazienka w stylu wiktoriańskim

Wanna wolnostojąca i umywalki na stelażach, to najbardziej charakterystyczne elementy stylu wiktoriańskiego.

Styl angielski – 5 pomysłów na nadanie wnętrzu brytyjskiej elegancji

#Łazienka w stylu wiktoriańskim – wanna wolnostojąca

Najbardziej charakterystycznym elementem łazienki w stylu wiktoriańskim jest wolnostojąca wanna na ozdobnych nóżkach. Taki model uzupełniony o stylizowaną armaturę podłogową wystarczy, by wprowadzić do salonu kąpielowego wiktoriański sznyt. Jednak rozwiązanie to sprawdzi się w dużych wnętrzach, które mają co najmniej 6m2. Wówczas wannę możemy umieścić w dowolnym miejscu, czyniąc z niej centrum aranżacji.

łazienka w stylu wiktoriańskim

Wanna wolnostojąca najlepiej prezentuje się w dużych łazienkach.

Inspiracja stylem wiktoriańskim w projekcie Mana Design

Projekt: Dash Interiors

Łazienka z elementami stylu wiktoriańskiego. | Projekt: Fabryka Wnętrz

#Strefa umywalki

Jeśli chcemy stworzyć wiktoriański klimat w małej łazience, zamiast wanny wybierzmy stylizowaną strefę umywalki. Podstawą dla ceramiki może być metalowy stelaż o dekoracyjnych nóżkach bądź drewniana szafka z ciemnego drewna. Uzupełnieniem będą stylizowane baterie. Nad umywalką pięknie będzie prezentować się lustro w dekoracyjnej ramie oraz niewielkie kinkiety. 

Projekt. Formea Studio

Umywalka wpuszczona w blat sprawdzi się w łazience inspirowanej stylem wiktoriańskim. | Projekt Colombe Design zdjęcia studio PION

Łazienka w stylu wiktoriańskim

Projekt LOQM, zdjęcia Kroniki

Umywalka wpuszczona w szafkę vintage. | proj. Marta Piórkowska – Paluch, fot. Andrzej Czechowicz

#Tapeta we wzory

Szczególną cechą angielskich łazienek jest wzorzysta tapeta. Zupełnie nie musimy się obawiać tego rozwiązania, gdyż wielu producentów oferuje tapety przeznaczone do salonów kąpielowych, które można umieszczać nawet pod prysznicem. Seria Wet System marki Wall&Deco, dostępna w salonach z grupy Internity Home, świetnie sprawdzi się jako dekoracja łazienki, przywodząca na myśl wiktoriański klimat. Rozwiązanie to warto wykorzystać w formie lamperii, gdzie dolną część będą wypełniać np. płytki typu cegiełka. 

Tapeta w łazience? Challenge przyjęty!

Łazienka w stylu wiktoriańskim

#Łazienka w stylu wiktoriańskim – płytki

Płytki porcelanowe odegrały dużą rolę w wiktoriańskich łazienkach. Najchętniej wykorzystywane były dekoracyjne wzory z motywem kwiatowym bądź geometrycznym. Jednak równie często w angielskich salonach kąpielowych pojawiały się błyszczące cegiełki w bieli lub głębokich butelkowych zieleniach. Tego typu płytki z łatwością mogą stać się dekoracją łazienki, która jednocześnie będzie nawiązywać do stylu angielskiego. 

Płytki w kwiatowe wzory wprowadzą wiktoriański klimat do nowoczesnej łazienki.

łazienka w stylu wiktoriańskim

Geometryczne wzory również są charakterystyczne dla stylu wiktoriańskiego.

Łazienka w stylu wiktoriańskim

#Dodatki

Łazienka w stylu wiktoriańskim nie musi powstać na skutek wielkiej metamorfozy wnętrza. Wystarczy parę dodatków, by nawiązać w aranżacji do tej stylistyki. Można zacząć od bardzo niewielkich elementów, takich jak porcelanowe figurki, koronkowe serwetki, ryciny w okrągłych ramkach czy stylizowane oświetlenie. Ciekawym pomysłem jest też zainstalowanie zasłony prysznicowej na dekoracyjnym stelażu, która sprawdzi się zarówno przy prysznicu, jak i wannie. Dzięki niej możemy wprowadzić znamienne dla angielskich wnętrz wzory, wybierając kotarę np. z motywem kwiatowym. Kolejnym typowym elementem wystroju brytyjskich łazienek są dywaniki. Ten trend ma praktyczne podłoże, gdyż w dużych wiktoriańskich domach rzadko podłogi były odpowiednio dogrzane. Interesującym akcentem w łazience inspirowanej stylem wiktoriańskim będzie wyeksponowanie metalowych elementów: żeliwnych kaloryferów, kutych karniszy czy wieszaków na ręczniki.

Łazienka w stylu wiktoriańskim

Projekt: Hyz Projektuje/Aleksandra Hyz, Aleksanda Mętlewicz; Zdjęcia: Kąty Proste

łazienka w stylu wiktoriańskim

Zasłona prysznicowa zainstalowana przy wannie, nada wnętrzu wiktoriańskiego klimatu

projekt: Fabryka Wnętrz

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków