Małe mieszkanie w kolorze? To możliwe! | Pomysły na barwne wnętrza

Małe mieszkanie w kolorze? To możliwe! | Pomysły na barwne wnętrza

Kolor zawładnął myśleniem o designie, co mogliśmy śledzić na targach wnętrzarskich, mających miejsce na przełomie i początku roku. Oznacza to, koniec dominacji skandynawskiego monochromatyzmu i wprowadzenie do wnętrz odważnych połączeń barwnych, bez obaw o konsekwencje. Polacy uznawani za bardzo zachowawczych w tej materii, wydają się przekonywać do najnowszych trendów. Świadczą o tym projekty rodzimych pracowni architektonicznych, które udowadniają, że nawet małe mieszkanie świetnie wygląda w kolorze. 

Małe mieszkanie z dominantą w postaci błękitu. | proj. Pracownia Wielkie Rzeczy; fot. Joanna Korczyńska

Metoda małych kroków

Lata dominacji szarości i bieli, wyrobiły w nas przekonanie, że monochromatyczne barwy najlepiej sprawdzają się w aranżacji wnętrz. Przede wszystkim dlatego, że przypisuje się im, magiczną moc powiększania niewielkich pomieszczeń. Ponadto kusząca jest łatwość, z jaką można komponować elementy wyposażenia w odcieniach szarości. Polacy, choć nieśmiało, zaczynają przekonywać się do wprowadzania koloru do swoich mieszkań. Izabela Olszewska z pracowni architektonicznej Wielkie Rzeczy, chętnie wykorzystuje w swoich realizacjach kolor:

(…) kolor sprawia, że wnętrze staje się przytulne, takie…nasze. Stosujmy go w różnych miejscach, na kilku materiałach i najlepiej w kilku odcieniach. Doskonale nadają się do tego elementy takie jak, tapicerowane i drewniane meble, poduszki dekoracyjne, tapety, wazony, pościel, zastawa stołowa i oczywiście ściany. Osobiście unikam kolorowych rolet i zasłon. Nie lubię efektu przekłamywania koloru w kontrze do światła słonecznego. Często wywołuje to grobowy nastrój w pomieszczeniu. Unikałabym też niewielkich, pojedynczych kolorowych przedmiotów w zestawieniu z dużymi monochromatycznymi płaszczyznami np. kolorowy kubek na szczoteczki na tle a’la betonowego gresu. Sprawiają wrażenie „zagubionych” i tylko wprowadzają wizualny chaos. Reasumując: kolor zdecydowanie tak, ale w przemyślany (dobrze oświetlony) sposób i w skrupulatnie dobranym towarzystwie! 

Mieszkanie w odcieniach błękitu. | proj. Pracownia Wielkie Rzeczy; fot. Joanna Korczyńska

Mieszkanie o powierzchni 50m2, za którego projekt odpowiada pracownia Wielkie Rzeczy, zostało zaaranżowane przy pomocy błękitu i jego licznych odcieni. Wnętrze stanowi dowód na to, że optyczne manipulowanie przestrzenią jest możliwe, także za pomocą koloru. Szaroniebieski został wykorzystany na ciągu frontów kuchennych, które płynnie przechodzą w rząd zabudowy szaf. Całość stanowi kolorystyczną płaszczyznę, optycznie wydłużającą pomieszczenie. Ściana oddzielająca strefę dzienną od sypialni, pokryta jest jasnym błękitem. Kolor przewodni występuje również w elementach wyposażenia: lodówce, krzesłach oraz tekstyliach. 

Mieszkanie w Gdyni skąpane błękitem

Sypialnia z oszklonymi skrzydłami drzwiowymi. | proj. Pracownia Wielkie Rzeczy; fot. Joanna Korczyńska

Akcent w postaci czarni dodał pazur aranżacji, przełamując delikatność przypisaną błękitowi. Czarno-biała mozaika w części kuchennej, czarne lampy i krzesło, wprowadzają równowagę między subtelnością, a industrialnym charakterem. Małe mieszkanie autorstwa pracowni Wielkie Rzeczy, stanowi świetną inspiracją dla tych, którzy do zabawy feriami barw nie są jeszcze przekonani. 

Wybierz jeden kolor, w otoczeniu którego czujesz się dobrze i postaw na jego liczne odcienie. Wariacje na temat koloru, możesz wyrazić poprzez kontrastujące faktury oraz desenie. Kolor dominujący z czasem możesz uzupełniać o inne barwy. 

Produkty inspirowane wnętrzem

Kolor przewodni

Krokiem dalej, w przygodzie z kolorami we wnętrzach, jest wybór intensywnej barwy, która będzie motywem przewodnim. W tego typu aranżacjach pozostałe kolory są dobierane tak, by podkreślały i dopełniały barwę główną, pozostając z nią w harmonii. Koncept ten został wykorzystany w małym mieszkaniu, projektu biura architektonicznego Na Antresoli, gdzie pierwsze skrzypce gra głęboka śliwka.

Małe mieszkanie ze śliwką w roli głównej | proj. Na antresoli; fot: @agatapiatkowskafotograf

Moc fioletu została podkreślona dzięki złamanym bielom, brudnemu różowi oraz żywej zieleni roślin. Aranżacja kolorystyczna uzupełniona jest motywem czerni, która nadaje silny akcent oraz złota w sypialni. Nie zabrakło również elementu boho, charakterystycznego dla projektów Na Antresoli: plecionego dywanu w salonie oraz koszy na kwiaty. 

Ultra fiolet jak wprowadzić do wnętrza i z jakimi kolorami łączyć

Salon z motywem boho. | proj. Na antresoli; fot: @agatapiatkowskafotograf

Dobrym początkiem przygody z kolorami jest wybór koloru przewodniego, do którego będziemy dobierać pozostałe akcenty barwne. Czerń i złoto są zawsze dobrymi elementami, uzupełniającymi aranżację i nadającymi jej charakteru. 

Sypialnia z odcieniami fioletu i różu. | proj. Na antresoli; fot: @agatapiatkowskafotograf

Architektki z Na Antresoli podkreślają:

Stosujemy kolory we wnętrzach ponieważ nadają indywidualnego charakteru. Biel, czerń, szarość lubi większość z nas. Te kolory stanowią neutralną bazę dla projektu. Kolory natomiast odzwierciedlają nasze upodobania, temperament i osobowość. Naszym zdaniem po doborze kolorów, jesteśmy w stanie powiedzieć kto mieszka w danym wnętrzu. Poza tym kolor po prostu ożywia wnętrze.

Wszystkie kolory dozwolone

Przygotowaliśmy też coś dla tych, którzy są gotowi na beztroski romans z kolorami. Jeśli bez obaw eksperymentujecie z łączeniem kontrastowych barw, z pewnością zainspirują Was realizacje projektu Finchstudio. Naszym zdaniem architekci pracowni, osiągnęli mistrzostwo w nietuzinkowych połączeniach kolorystycznych. W swoich projektach wykorzystują silne kontrasty i nasycone barwy, nie stroniąc również od różnorodnych deseni oraz faktur. 

Mieszkanie we Wrocławiu | Proj. Finchstudio

Flirt z kolorami warto zacząć od mebla, który będzie stanowił centrum pomieszczenia. Tapicerka wypoczynku w welurze o intensywnym kolorze, będzie wyznaczać kierunek dalszemu doborowi barw. W drugim kroku postaw na tekstylia, takie jak kontrastujące poduszki, pledy czy dywany. Jeśli jesteś gotowy na dalsze eksperymenty, przenieś kolor na ściany, za sprawą farby czy tapety, a także grafik i obrazów, z których stworzysz domową galerię. Takie rozwiązania sprawdzą się we wnętrzach o charakterze eklektycznym, gdzie na pozór niepasujące połączenia świetnie ze sobą współgrają.

Połączenie khaki z fioletem w towarzystwie żółtego. | proj. Finchstudio

Najważniejsze w łączeniu kontrastujących kolorów jest ich dobór w obrębie tej samej tonacji . Zdecyduj się na barwy nasycone lub pastelowe. Pomocne w tym zakresie będzie koło barwne, które wskaże Ci kierunek połączeń. 

Sypialnia z mocnym akcentem kolorystycznym | proj. Finchstudio

Jak ubrać wnętrza na nadchodzący sezon

Kieruj się instynktem 

Urządzając swoje wnętrze powinniśmy kierować się instynktem. Zanim zaczniesz przygodę z kolorem, zastanów się w towarzystwie jakiej barwy czujesz się dobrze i od niej zacznij aranżację. Najłatwiej wykorzystywać barwy w dodatkach, postaw więc na poduszki, pledy czy dywany. Jeśli chcesz przenieść kolor na ściany, na początek wybierz tylko fragment, który pokryjesz intensywnym kolorem. Tapeta w odważny wzór, też może zostać wykorzystana jako akcent. Pamiętaj, że małe mieszkanie świetnie nadaje się do barwnych aranżacji, a optyczne manipulowanie przestrzenią jest możliwe bez użycia szarości i bieli. 

Większość ludzi lubi wnętrza jasne, najchętniej białe, bo takie powiększają przestrzeń. Jest to prawda tylko częściowo, a na optyczne pomniejszanie wnętrza ma wpływ kilka czynników, niekoniecznie sam kolor. Takim naczelnym powodem jest nieprzemyślane i sztampowo zorganizowane światło oraz brak elementów odbijających je.

Izabela Olszewska

Mieszkanie PRAGA | proj. In architekci, Anna Białobrzewska | Fot. Hanna Połczyńska, kroniki.studio

 

Sofy i narożniki – najmodniejsze modele i kolory

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków