Metamorfoza domu na Mokotowie z lat 60 | Design: Anna Dębska Studio Kuma | IH - Internity Home

Metamorfoza domu na Mokotowie z lat 60 | Design: Anna Dębska Studio Kuma

 

Metamorfoza domu na Mokotowie z lat 60, zaprojektowanego przez Annę Dębską założycielkę Studia Kuma, to opowieść o przekształceniu zwykłego budynku w wyjątkowe miejsce, które staje się azylem dla pasjonatów sztuki.

Idealne miejsce w sercu miasta

Właściciele, których życie krąży wokół artystycznych inspiracji, pragnęli stworzyć swoje idealne miejsce w sercu miasta. Galeria Sztuki, gdzie mama trójki dzieci pełni funkcję kuratorki, nie tylko stała się miejscem pracy, ale także niekończącym się źródłem pomysłów. Ich pragnienie posiadania domu z ogrodem, wzmacniane miłością do natury i potrzebą komfortowej przestrzeni dla dzieci, stało się motorem ich poszukiwań.

Schody w tym domu stanowią nie tylko element konstrukcyjny, lecz również narrację przekazywaną za pomocą drewna i kolorów. Pełnią one rolę osi, prowadząc nas przez wszystkie kondygnacje tego wyjątkowego miejsca, łącząc przeszłość z teraźniejszością.

Początkowo wykonane były w całości z drewna, jednak w trakcie rozmów z inwestorami pojawił się pomysł na przełamanie ich tradycyjnego charakteru poprzez zastosowanie kolorów. Decyzja ta nie tylko nadała schodom nowoczesnego wyrazu, lecz także dodatkowo wzbogaciła ich estetykę.

Gruntowny remont

Gruntowny remont wymagał wzmocnienia konstrukcji, wymiany instalacji i stworzenia nowego, funkcjonalnego planu. Dobudowa wiatrołapu otworzyła nowe możliwości na parterze, gdzie powstała nowoczesna, otwarta przestrzeń łącząca salon, jadalnię i kuchnię.

Architekt Anna Dębska, doskonale rozumiejąc potrzeby Inwestorów, postawiła sobie za cel połączenie nowoczesnego designu z zachowaniem autentycznego charakteru budynku. Współpraca i analiza przestrzeni zaowocowały projektem, który idealnie oddaje gust i potrzeby mieszkańców.

Meble doskonale harmonizują z otoczeniem, tworząc wyjątkową atmosferę w pomieszczeniach. Niekonwencjonalne podejście do prezentacji sztuki w salonie wyraża pasję i indywidualność właścicieli.

Kształt i geometria

Wnętrze charakteryzuje się obecnością organicznych kształtów i geometrycznych form, które zostały wyraźnie podkreślone przez lampy od skandynawskiej marki Louis Poulsen. Dominuje w nim duża ilość dębowego forniru, szarości oraz odważne, kluczowe kolory. Już po wejściu do łazienki gościnnej na parterze można dostrzec te cechy na pierwszy rzut oka. Pomimo niewielkich rozmiarów, pomieszczenie wyróżnia się energetyzującą paletą barw.

Design: KUMA Foto: Studio Moodauthors

Osobiście moim ulubionym elementem we wnętrzu jest siedzisko w kuchni. Wygodne obicie i optymalna wysokość sprawiają, że staje się ono ulubionym miejscem do obserwowania kuchennych rewolucji, swobodnej konwersacji i integracji podczas przygotowywania posiłków. Podczas rozmów inwestorom zależało na stworzeniu miejsca do organizowania dużych przyjęć. Dlatego też w odpowiedzi na te potrzeby powstał specjalnie zaprojektowany stół, który pozwala na komfortowe spożywanie posiłków w kameralnym gronie, a dzięki możliwości obrotu o 90 stopni i dostawienia dodatkowego blatu, z łatwością przeobraża się w centralny punkt hucznych przyjęć. Z tego też właśnie miejsca można podziwiać salon w kontekście malowniczego ogrodu. Inspiracją do tej aranżacji był nie tylko piękny ogród, ale także pragnienie uchwycenia go w wyjątkowych kadrach  – architekt Anna Dębska.

Sztuka we wnętrzu

Kluczowym elementem aranżacji stały się obrazy Karoliny Bielawskiej, które harmonijnie współgrały z wnętrzem, tworząc atmosferę spokoju. Dodatkowo, dedykowany mural w pokoju dzieci, współtworzony z Anną Owsiany, łączył przestrzeń dziecięcą z resztą domu, tworząc spójną całość.

 

Przestronna naturalna kuchnia

Dodatkowe elementy, takie jak lampa Ph 5 Mini, czy wygodne siedzisko w kuchni, nie tylko spełniały funkcje użytkowe, ale również dodają elegancji i przytulności wnętrzom.

W kuchni na podłodze architekt postawiła na płytki marki Marazzi z kolekcji Pinch Light Grey 120×120 cm. Natomiast na ścianie błyszczące i nieregularne również Marazzi Lume Wwhite 6×24 cm. Minimalistyczna bateria zlewozmywakowa to Franke Eos Neo Pull. Punktowe oświetlenie sufitowe to znana polska marka Sternlight z serii  Miss FLEXY.

W przestrzeni za łóżkiem, gdzie znajduje się proste wezgłowie, umieszczono czarne listwy, które nadają ścianie trójwymiarowego wyglądu. Dzięki nim wnętrze nabiera głębi i faktury, ten zabieg dodaje fascynującego akcentu do całej aranżacji.

Miodowe brązy i szare lastryko

Łazienka emanuje ciepłem i przytulnością dzięki głębokim odcieniom miodowego brązu, które nadają jej bogactwa i luksusowego wyglądu. Kolor ten doskonale komponuje się z naturalnymi elementami, takimi jak drewno czy kamień, tworząc atmosferę relaksu i spokoju.

Szare lastryko, z kolei, dodaje łazience nowoczesnego charakteru i subtelnie kontrastuje z ciepłymi brązami, nadając przestrzeni eleganckiego wykończenia. Szarość ta może jest subtelna, delikatnie podkreśla teksturę podłogi lub ściany.

Całość kompozycji dopełniła architekt poprzez zastosowanie metalowych dodatków, takich jak chromowane baterie, które harmonijnie współgrają z ciepłymi brązami i szarymi odcieniami, nadając łazience wyjątkowego charakteru.

Przekształcenie tarasu i ogrodu stworzyło harmonijną paletę barw, przenosząc naturę do wnętrza i podkreślając unikalność miejsca. Dom na Mokotowie stał się nie tylko miejscem do życia, ale również świadectwem udanej metamorfozy, gdzie dbałość o szczegóły i pasja do sztuki stworzyły miejsce o niepowtarzalnym charakterze.

Współpraca z architektem krajobrazu Bogdanem Plominem, oraz radykalna zmiana układu tarasu, zamieniająca wąskie i niepraktyczne schody w szerokie, reprezentacyjne wejście, wprowadziły nową dynamikę przestrzeni. Dodatkowo donice z betonu, które uzupełniają schody umożliwiły harmonijne przenikanie natury do wnętrza, tworząc niezapomnianą paletę barw. Starannie dobrane rośliny doniczkowe dopełniają kompozycję, wnosząc do wnętrza naturalny klimat i kojącą zieleń.

Design: KUMA Foto: Studio Moodauthors

 

 

 

Design: KUMA  https://www.instagram.com/kumadesignstudio/

email: biuro@studiokuma.pl

Foto: Studio Moodauthors https://www.instagram.com/moodauthors/

email: studio@unifikat.com

 

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków