Metamorfoza domu z lat 20. | Design: TZA | IH - Internity Home

Metamorfoza domu z lat 20. | Design: TZA

Bliźniak z lat 20. zaprojektowany przez architekta Romualda Gutta, zlokalizowany na Starym Żoliborzu został przebudowany przez warszawską pracownię architektoniczną TZA. Dom wyróżnia się oryginalną elewacją z cementowej cegły, która należała do ulubionych materiałów budowlanych twórcy tego budynku. Architekci stworzyli niezwykle komfortowy rodzinny dom dla Inwestora, który mieszkał w różnych stronach świata, a obecnie zapragnął stworzyć swój azyl w jednym z piękniejszych zakątków Warszawy.

 

Przemiana została przeprowadzona niezwykle delikatnie, z szacunkiem do historycznej architektury domu. Budynek jest pod ochroną konserwatora, dlatego ingerencja w oryginalną formę jest prawie niewyczuwalna. Dom od frontu praktycznie nie różni się od pierwotnego projektu, chociaż ceglana elewacja była mocno zniszczona, więc po wykonaniu izolacji, odtworzono ją wraz detalami. W momencie rozpoczęcia prac, w środku były dwa odrębne mieszkania. Zadaniem architektów była gruntowna modernizacja domu, obejmująca ich połączenie w spójną całość. Od strony ogrodu ujawniają się współczesne elementy – przeszklony kubik jadalni, duże okna części rekreacyjnej, mieszczącej się w piwnicy, oraz oranżeria z tarasem na pierwszym piętrze.

 

Dom przed metamorfozą

W trakcie prac remontowych zdecydowano się na adaptację i powiększenie poddasza. Wysokość została zrównana z bliźniakiem obok, który odnowiono kilka lat wcześniej.

Ciekawym zabiegiem architektonicznym była również decyzja o pogłębieniu piwnicy. Stworzono tu strefę rekreacyjno-treningową dla mieszkańców – miłośników wspinaczki. Znajduje się tu także sauna z łazienką oraz całe zaplecze techniczno-gospodarcze domu.

Willa na Starym Żoliborzu | Projekt TZA | Zdjęcia – Marcin Grabowiecki

Modernizacja

Właściciel kład duży nacisk, aby dom posiadał nowoczesne instalacje, zmodernizowane zgodnie ze współczesnymi wymogami energooszczędności. W tym ponad 100 letnim budynku sprawa nie była łatwa i stanowiła duże wyzwanie dla architektów.

– Ostatecznie przeprowadziliśmy pełną termomodernizację, izolując dom od zewnątrz i odtwarzając elewację ceglaną wraz ze wszystkimi detalami – zauważa Aleksandra Targońska.

 

Nowe wnętrza

Architekci z pracowni TZA na początku mieli zająć się tylko przebudową, jednak Inwestor zdecydował się na powierzenie im prac również we wnętrzu. Projektantom bardzo zależało, aby przestrzeń nawiązywała do pierwotnych form budynku. Pomimo przekształceń w układzie funkcjonalnym perfekcyjnie zachowano we wnętrzach nastrój przedwojennej architektury.

 

Nasza praca obejmowała także wnętrza, w tym drewnianą klatkę schodową, która dzięki owalnej duszy łączy widokowo poszczególne poziomy domu. Materiały i detale wnętrz (dębowe parkiety, zaoblone narożniki, mosiężne okucia, płytki cementowe w przedsionku) nawiązują do modernistycznych korzeni domu i dzielnicy.
Willa w duchu modernistycznym bez zbędnych stylizacji w wystroju wnętrz. Króluje tu znakomity funkcjonalizm, proste formy i konstrukcje. Tutaj forma dyktuje funkcję, a prostota jest siłą. W całym domu na podłodze znajduje się klasyczny dębowy parkiet od Charme Parquet ułożony w jodełkę. Naturalnie starzejący się produkt, który łatwo poddać renowacji, jest wyborem świadomych inwestorów, którzy doceniają jakość i piękno zaklęte w naturze. Parkiet pięknie komponuje się z białymi zaokrąglonymi ścianami w holu podkreślając wyjątkowość i ducha tego wnętrza.

Każdy zakamarek domu jest perfekcyjnie wykorzystany i zaprojektowany. Architekci poświęcili mnóstwo zaangażowania w stworzenie funkcjonalnego, eleganckiego i ponadczasowego wnętrza. Z niezwykłą starannością dobrano meble jaki i oświetlenie. Wszystkie te czynniki sprawiają że stworzona aranżacja tworzy przytulny i nastrojowy domowy klimat.

 

Jadalnia | | Projekt TZA | Zdjęcia – Marcin Grabowiecki | Stylizacja Eliza Mrozińska
| Projekt TZA | Zdjęcia – Marcin Grabowiecki | Stylizacja Eliza Mrozińska
| Projekt TZA | Zdjęcia – Marcin Grabowiecki | Stylizacja Eliza Mrozińska

Projekt – TZA 

Zdjęcia – Marcin Grabowiecki,

Stylizacja – Eliza Mrozińska.

Projekt powstał przy współudziale Daniela Małka oraz Magdaleny Zalewskiej (wnętrza)

Nad realizacją czuwał Mariusz Kałucki (Art-Bud Construction Management). 

TZA  autorska pracownia Aleksandry Targońskiej i Marcina Zadrożnego. W 2016 roku do zespołu dołączył Daniel Małek. Ich specjalnością są projekty budynków mieszkalnych, domy jednorodzinne, a także wnętrza, choć pracowali także nad projektami biurowymi, budynkami administracji publicznej, a także obiektami w skali mikro. Szczególnie interesują ich projekty przebudów i gruntownych modernizacji. Zawsze szukają nietuzinkowych rozwiązań w każdym zleceniu dbając o funkcjonalność, harmonię, dobrą skalę i detal. 

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków