Metamorfoza i zwiększenie metrażu w mieszkaniu na Starówce | Proj: Studio Hoka | IH - Internity Home

Metamorfoza i zwiększenie metrażu w mieszkaniu na Starówce | Proj: Studio Hoka

Niewielkie 19 metrowe mieszkanie na warszawskiej Starówce potrzebowało zmian wizualnych, ale również funkcjonalnych. Najważniejszym punktem projektu było powiększenie metrażu i wydobycie jego prawdziwego potencjału. Projekt koncepcyjny oraz całą przemianę wnętrza powierzono architektce Karolinie Howorko z pracowni Studio Hoka. 

Historia miejsca jest bardzo ciekawa, gdyż przed wojną w tym budynku znajdował się magazyn domu towarowego. Po wojnie został przekształcony w mieszkania, w których dodano podwieszane sufity. Dopiero gruntowna przebudowa odkryła prawdziwe możliwości przestrzeni. Dzięki demontażowi sufitów udało się wygospodarować miejsce na antresolę. 

9 dodatkowych metrów

Wysokie mieszkania mają w sobie potencjał, który udało się tu wykorzystać, gdyż dzięki wybudowaniu antresoli metraż mieszkania został powiększony o dodatkowe 9 metrów. Mieszkanie obecnie ma 4,3 m wysokości. Powstał funkcjonalny, naturalny projekt w duchu japandi, w którym zauważamy pochwałę prostoty i projektowania z umiarem. Inspiracją do powstania aranżacji były podróże architektki po Japonii. Zawarła w nim modułowość, którą widać w kuchni oraz w projekcie schodów, a także w ascetycznym i funkcjonalnym wyposażeniu. 

Wybór białego koloru jako przewodniego nie jest tu przypadkowy. Nie tylko powiększa przestrzeń, ale stanowi ciekawą scenografię do zabawy z dodatkami, czy eksperymentowania z aranżacją mieszkania. Duże kamieniczne okna, przez które wpadają promienie słoneczne, zapewniają niepowtarzalny klimat tego wnętrza. Naturalne światło odbija się w materiałach, teksturach tworząc klimatyczną scenerię miejsca. 

Wnętrze przed metamorfozą

Biała kuchnia pod antresolą

Kuchnia przed metamorfozą znajdowała się w przedpokoju. Architekt postanowiła ją przenieść do otwartej przestrzeni – salonu. Nowa zabudowa kuchenna pozwoliła ukryć wszystkie potrzebne akcesoria, a lodówka znalazła się w „sprytnym miejscu” pod schodami. Ze schodów można również wysunąć dodatkowy blat roboczy. Mimo małego metrażu udało się wygospodarować dużo miejsca do przechowywania w tym nawet szafkę typu cargo. Na ścianę nad blatem wybrano hartowane szkło, które jest łatwe w utrzymaniu czystości, ale co najważniejsze, odbija i kadruje krajobraz zza okna. 

Hoka projekt niewielkiego mieszkania z antresola
Hoka projekt niewielkiego mieszkania z antresola

Niebagatelną rolę w tym projekcie odgrywa uważny dobór oświetlenia. Dzięki niemu uzyskujemy różnorodny scenariusz świetlny. Wieczorem przytulny sprzyjający odpoczynkowi w dzień idealny do pracy. 

Nowy projekt mieszkania pozwolił na całkowite otwarcie przestrzeni. Zadbano o funkcjonalne wnętrze, w którym znajdziemy wiele miejsc do przechowywania, jak np. schowki na buty, torebki, garderobę. W holu w dolnej części szafy ukryto również pralkę. Wszystkie meble ruchome dobrane zostały w taki sposób, aby łatwo można było je przestawiać, zmieniając atmosferę wnętrza. Natomiast meble modułowe zostały zaprojektowane na wymiar, musiały idealnie pasować do tak nietypowej przestrzeni.  

Hoka projekt niewielkiego mieszkania z antresola

Antresola prywatna oaza

Na antresoli znajduję się podwójne łóżko oraz miejsce do pracy. Biurko stanęło w taki sposób, aby podczas pracy przy komputerze można było też od czasu do czasu podziwiać widok zza oknem. Widać z niego wewnętrzny dziedziniec oraz kawałek parku, a to wszystko dzięki uzyskaniu dodatkowych centymetrów w wysokości mieszkania.  Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest ustawienie lustra przy wejściu na antresolę, w którym odbija się niebo. Tu również znajduję się regał oraz duża szafa na ubrania. Przestrzeń jest zatem całkowicie funkcjonalna i bardzo dobrze rozplanowana.  

Hoka projekt niewielkiego mieszkania z antresola

Obecnie zapotrzebowanie na architekturę, która podąża za naszymi potrzebami jest wyraźniejsza niż kiedykolwiek. W tym projekcie każdy element, detal jest nieprzypadkowy. Dokładnie przemyślana kompozycja, która spełnia oczekiwania lokatora to sukces projektowy architektki z pracowni Studio Hoka

Łazienka optycznie powiększona

Łazienka jest również utrzymana w bieli, co wiąże się z harmonijną koncepcją mieszkania. Na podłogę wybrano płytki ze wzorem, są to fragmenty zatopionego drewna. Pomieszczenie wygląda na większe dzięki zastosowaniu luster na dwóch ścianach.

Hoka projekt niewielkiego mieszkania z antresola

Zobaczcie koniecznie film: 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Krzysztof Majerski

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Marcin Jaczewski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków