Metamorfoza mieszkania 40 m2 na Sadach Żoliborskich | Proj: Scope Interior Design | IH - Internity Home

Metamorfoza mieszkania 40 m2 na Sadach Żoliborskich | Proj: Scope Interior Design

 

Mieszkanie to mieści się w zielonej okolicy na Sadach Żoliborskich, w jednym z PRL-owskich „punktowców” zaprojektowanych w latach 70-tych jako część wzorcowego osiedla mieszkaniowego. 

Inwestorzy zakupili je w stanie wymagającym gruntownego remontu, a zaprojektowanie wnętrz powierzyli architektowi Piotrowi Skorupie, założycielowi studia Scope Interior Design. Zdjęcia wykonał Paweł Biedrzycki z pracowni Kąty Proste.

 

Mieszkanie z przeznaczeniem dla dwóch osób mieści sypialnię, łazienkę, przedpokój oraz salon z aneksem kuchennym. 

Przestrzeń musiała przejść gruntowne zmiany, choć zdecydowałem wspólnie z inwestorami o zachowaniu istniejącego parkietu i ograniczeniu się do istniejących przyłączy wodno-kanalizacyjnych z drobnymi modyfikacjami ich lokalizacji tak by ograniczyć koszty realizacji i uzyskać maksymalną funkcjonalność pomieszczeń.” – mówi architekt.

 

Stylistyka PRL

Aranżacja mieszkania nawiązują delikatnie do stylistyki PRL czyli czasu powstania osiedla dzięki modnym, dębowym lamelom w pokoju dziennym i sypialni. Całe wnętrze ma charakter prosty i nowoczesny, podkreślony antracytowymi akcentami na wybranych ścianach, meblach oraz zabudowie kuchni. Ozdobę zabudowy kuchennej stanowi ażurowa konstrukcja półek wiszących od strony salonu-wykorzystywana przez mieszkańców jako zielnik, miejsce na ekspozycję roślin. Ten ożywczy element realizacji wzmacnia odbicie w lustrze zamontowanym tuż przy półwyspie. 

Największe wyzwanie projektowe stanowiła przestrzeń łazienki-w tym przypadku to bardzo małe pomieszczenie, w którym musiało znaleźć się miejsce na toaletę, pralkę, prysznic, kosz na pranie, środki czystości i kosmetyki. Wcześniej sprzęty ustawione były w taki sposób, że dostęp do nich był utrudniony, dodatkowo nie było to estetyczne.

Łazienka z prysznicem

Dziś płytka pralka znalazła miejsce wraz z koszem na brudną odzież pod blatem umywalkowym. Powyżej umywalki nablatowej znajduje się szafka wisząca z lustrem i kinkietem mieszcząca kosmetyki i środki czystości. Po prawej stronie natomiast zlokalizowana jest komfortowa kabina prysznicowa. Podstawą aranżacji są białe płytki typu „metro” bez fazowań, w prostym pionowym układzie z przesunięciem na głównej ścianie wewnątrz kabiny. 

.

 

W przypadku tego projektu najważniejsze dla mnie była poprawa funkcjonalności mieszkania i jego modernizacja za pomocą środków stylistycznych i materiałów nie wymagających dużego budżetu. Już na początku prac projektowych założyłem, że najlepszą drogą stylistyczną dla tej lokalizacji będzie odniesienie do wnętrz PRL-owskich i modernistycznych w bardzo prostym i jednocześnie nowoczesnym wydaniu, co znalazło poparcie u klientów.

 

 

Piotr Skorupa – architekt wnętrz, założyciel studio Scope Interior Design. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016). W swoich projektach największą uwagę koncentruje na funkcjonalnych i estetycznych potrzebach inwestorów będących bazą do rozwoju procesu projektowego. W każdym obiekcie stara się badać jego naturalny potencjał i wydobywać z niego maksimum możliwości. Poza pracą rysownik, działacz społeczny, miłośnik dobrego designu nie tylko we wnętrzach, ale także przestrzeni miejskiej, pasjonat kulinariów, podróży i dalekich obserwacji.

 

 

projekt: Piotr Skorupa / Scope Interior Design / www.scopeinterior.pl

zdjęcia: Paweł Biedrzycki / Kąty Proste / www.katyproste.pl

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Monika Gross

mgross@internity.pl
×

Wiktor Sumara

Specjalista // Wielkie formaty płytek
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków